„Ślepy Maks. Historia prawdziwa” – opowieść Waldemara Wolańskiego o łódzkim „Ojcu chrzestnym”

6 lutego 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nad publikacją Waldemar Wolański pracował sześć lat. Spotkałem absolutnie fantastycznych fachowców od szukania detali genealogicznych i od grzebania się w archiwach – mówi autor. – Spotkałem ludzi, którzy jeszcze znali Maksa, którzy z nim rozmawiali. Udało mi się zaprzyjaźnić z ostatnią żoną Ślepego Maksa panią Alicją, która przekazała mi fantastyczne archiwum. Są to zdjęcia, dokumenty, pamiętniki Ślepego Maksa. Rzeczy, które nigdy nie były publikowane – mówi Waldemar Wolański.

Ślepy Maks był legendą przedwojennej Łodzi, rozbójnikiem uwielbianym przez tłumy. Kobiety za nim szalały, konkurencja go nienawidziła. Mimo że był prawie analfabetą, płynnie mówił w czterech językach, łamał podkowy jak zapałki, ze zręcznością cyrkowca posługiwał się nożem i rewolwerem, ale był również smakoszem elegancji. Na jego usługach były najgorsze rzezimieszki Bałut, a jednocześnie przy stole zasiadali z nim posłowie, burmistrzowie, prezydenci i naczelnicy policji. Był postacią barwną i będącą bohaterem niezliczonej ilości anegdot, ale także osobą, o której szczegółach życia do dzisiaj nie można było powiedzieć zbyt wiele. Oddajemy Państwu książkę, która po raz pierwszy gromadzi niepublikowane dotąd dokumenty i zdjęcia, a jednocześnie jest wciągającą powieścią o dawnej Łodzi, a przede wszystkim o jednym z jej bohaterów, który jak nikt potrafił poruszać się niczym kot – po ciemnej stronie tego miasta.

Mamy nadzieję, że po tej publikacji nie będziemy długo czekać na film, który tej postaci po prostu się należy. Waldemar Wolański jest gotów pomóc w pisaniu scenariusza, a współwydawca książki – Łódzka Strefa Ekonomiczna – już deklaruje chęć współfinansowania filmu. 

 

Gorąco polecamy tę fascynującą lekturę nie tylko mieszkańcom Łodzi – książka jest dostępna na www.malowanymlyn.pl

Szczegóły publikacji:

ISBN: 978839305062
Autor: Wolański Waldemar
Rodzaj oprawy: TWARDA
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 566

Wydawca:

Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju Malowany Młyn
www.malowanymlyn.pl