Skuteczne leki na zaparcia

23 marca 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zaparcia to coraz częściej występująca dolegliwość wśród dorosłych osób. Zazwyczaj jest efektem naszego trybu życia i diety. Jak zapobiegać zaparciom, a przede wszystkim, co zrobić w momencie, kiedy już nas dopadną?

Czym są zaparcia i jak im zapobiegać?

Zaparcia są to dolegliwości związane z nieregularnym wypróżnianiem. Osoba cierpiąca na tzw. zatwardzenie czuje się wzdęta, nie ma apetytu, może narzekać na mdłości, ma trudności z oddawaniem stolca, a czynności tej towarzyszy ogromny ból. Z czego to wynika? Najczęściej z siedzącego trybu życia i nieprawidłowego odżywiania. Dużo dorosłych osób cierpi na zaparcia właśnie z tego powodu, więc nie jesteśmy w tym problemie odosobnieni. Jak zapobiegać zaparciom? Przede wszystkim należy odejść trochę od siedzącego trybu życia. Krótki spacer, czy zamiana windy na schody poprawi perystaltykę jelit. Warto dołączyć do tego odpowiednie odżywianie. Powinniśmy spożywać więcej błonnika, który znajduje się na przykład w razowym pieczywie i gruboziarnistych produktach, a także w owocach i warzywach. Pomocne mogą być również jogurty, kefiry i siemię lniane. Ważna jest również próba wypracowania nawyku wypróżniania na przykład codziennie o tej samej porze oraz unikanie sytuacji, w których ten rytm jest zaburzony, takich jak długie podróże. Pomocne mogą być ponadto herbaty ziołowe, które poprawiają perystaltykę jelit – każda apteka posiada je w swoim asortymencie.

Zaparcia nas dopadły. Co teraz?

Jeżeli domowe sposoby zapobiegania nie pomogły, czas na bardziej doraźne działanie. Oczywiście – idąc śladem domowych sposobów – najlepiej sprawdzają się zioła na przeczyszczenie, które są zdecydowanie skutecznie niż te, które mają zapobiegać zaparciom. Działaniem ostatecznym jest olej parafinowy, który wykazuje działanie poślizgowe głównie w jelicie grubym. Obydwa te sposoby dają bardzo gwałtowny efekt i nie rozwiązują do końca naszych problemów, ponieważ pomagają tylko na chwilę. Aby pomóc sobie skutecznie, a jednocześnie niezbyt gwałtownie, najlepsze będzie skierowanie się po poradę do apteki. Leki na zaparcia dla dorosłych są powszechnie dostępne i z pewnością każdy aptekarz po krótkim wywiadzie postara się pomóc w naszych dolegliwościach. Ważne, aby zaznaczyć, że leki, których potrzebujemy, muszą być skierowane dla osoby dorosłej – u dzieci leczenie zaparć należy przeprowadzać w inny sposób i zupełnie innymi medykamentami. Jeżeli zaparcia zaczynają występować coraz częściej, mimo prowadzenia aktywnego trybu życia i przestrzegania właściwej diety, należy zgłosić się do lekarza. Jelita są bardzo ważnym ośrodkiem w naszym organizmie i nie należy lekceważyć ich dolegliwości. Tym bardziej że im wcześniej zostaną zdiagnozowane pewne choroby, tym szybciej i pewniej będzie można im przeciwdziałać i rozpocząć prawidłowe leczenie.

Pamiętajmy, że zaparcia to nie jest nic wstydliwego i należy z nimi, a najlepiej zniwelować jak tylko się pojawią. W żadnym razie nie wolno bagatelizować tego, co chce nam zasygnalizować nasz organizm. W razie nawracających zaparć konieczna jest konsultacja z lekarzem.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Polecane strony w sieci
Ja polecam strony z ciekawostkami historycznymi, np. historykon.pl
Samodzielne matki- 20 proc. wszystk…
To powinno dać części facetów do myślenia, że nie potrafią w większości funkcjonować...
Jak usunąć makijaż permanentny?
Przecież można zamalować go makijażem w innym stylu...
Jak nabrać pewności siebie
Czasem warto brać przykład nawet z facetów jak widać:D