Skuteczne i zdrowe odchudzanie – krok 1: odpowiednie nawodnienie
Promocja i świadomość picia wody jest spora, ale czy to przekłada się na prawidłowe nawodnienie organizmu? Czy miałaś problem z podjęciem postanowienia picia wody? Poniżej postaram się pokazać wagę wody we właściwym funkcjonowaniu organizmu i podpowiedzieć jak sprawić by picie wody było przyjemnością.
Woda ma szereg ważnych funkcji m.in.: jest materiałem budulcowym, rozpuszczalnikiem dla wielu substancji, środowiskiem procesów życiowych, jest niezbędna w prawidłowym trawieniu- od formowania kęsów w jamie ustnej, przez przesuwanie ich w przewodzie pokarmowym, aż po właściwe działanie enzymów, wchłanianie substancji z jelit, aż po wydalanie. Woda stanowi 60% masy ciała, jest zależna od wieku (noworodki mają więcej wody, u osób starszych woda zajmuje około 50% masy ciała), od płci (kobiety mają więcej w stosunku do mężczyzn tkanki tłuszczowej i mniej wody).
Ile? Zapotrzebowanie na wodę jest kwestią indywidualną. Zapotrzebowanie to różni się w zależności od klimatu: temperatury, wilgotności, od aktywności zawodowej, fizycznej, od diety- duża podaż białka wymaga większego spożycia wody (by produkty przemiany białek były prawidłowo wydalone). Kawa, mocna herbata, napoje energetyzujące z kofeiną, alkohol mają działanie odwadniające. Dozwolone jest spożycie jednego kubka kawy lub mocnej herbaty dziennie. Oczywiście poszczególne jednostki chorobowe, czy stany fizjologiczne (np. ciąża) również determinują zmiany zapotrzebowania organizmu na wodę.
Jednak, każdy powinien wypijać minimum 1,5 litra wody dziennie.
Jeżeli:
– wypijasz więcej niż 1 kubek kawy lub herbaty dziennie – na każdy dodatkowy kubek 1 dodatkowa szklanka wody; przykładowo – wypijasz 2 kubki kawy i 1 kubek herbaty czarnej, wiesz już że limit to 1 kubek, więc wody musisz spożyć tego dnia 1,5 litra (obligatoryjnie) + 2×0,3 litra (bo były dwa kubki kawy/herbaty za dużo)=2,1 litra to Twoja dzienna podaż wody,
– pracujesz w miejscu klimatyzowanym, miej cały czas butelkę wody przy sobie i pij w małych odstępach czasu kilka łyków,
– pracujesz fizycznie, uprawiasz sport i aktywność trwa dłużej niż godzinę zadbaj o nawodnienie i dostarczenie odpowiednich składników mineralnych, które tracisz z potem, sięgnij po wodę wysokomineralizowaną lub napój izotoniczny,
– czujesz pragnienie to znaczy, że Twój organizm jest już odwodniony!! Natychmiast dostarcz wodę i nie pozwól, by kiedykolwiek się to powtórzyło.
Jaka woda?
Przegotowana, filtrowana lub mineralna (niskomineralizowana lub średniomineralizowana) – tak! Ważne, należy sięgać po wodę niskosodową. Źródlana, raczej nie, ponieważ nie dostarcza składników mineralnych.
Jak pić?
Często nosimy cały dzień wodę w torbie, wracamy wieczorem, a z butelki niewiele ubyło. Jest na to sposób! Należy wypracować nawyk picia wody. Ustalić sobie trzy pory dnia, w których będziemy pić po 0,5 litra wody. Brzmi strasznie? Może na początku sprawiać problem, ale to kwestia przyzwyczajenia.
Pierwszą porcję wody należy wypić tuż po przebudzeniu. Najlepiej, by woda była ciepła (zbliżona do temperatury ciała), by nie dochodziło do obkurczenia komórek ściany żołądka. Możemy ją wypić podczas porannych czynności, ścielenie łóżka, poranna toaleta, czy robienie śniadania. Woda o tej porze dnia jest najważniejszym elementem zdrowej diety. Poranna porcja wody „opłukuje” układ pokarmowy z resztek pokarmu, który został strawiony i zalega w jelitach, sprzyja pracy układu pokarmowego, porannej defekacji, ma pozytywne działanie na jędrność skóry, a przy regularnym stosowaniu usuwa nieprzyjemny zapach z ust, który towarzyszy nam po przebudzeniu! Dwie kolejne porcje to już sprawa bardzo indywidualna, związana często z pracą zawodową. Osobiście preferuję drugą porcję wody przed południem i trzecią około 16.30.
Ważne: należy ustalić konkretne godziny, np. 7.00, 11.00, 17.00 i przez pierwsze dwa tygodnie trzymać się ich rygorystycznie, później organizm sam będzie domagał się nawodnienia o tych porach. Jeżeli kogoś skręca na samą myśl o wypiciu takiej ilości wody, to można zacząć od szklanki, nawet od połowy szklanki, a z czasem zwiększać porcje.
Uwaga! Nie popijamy posiłków, wszelkie napoje pijemy pomiędzy posiłkami! Organizm dużo pracy wkłada w to, by wyprodukować soki trawienne o dużej gęstości, a co za tym idzie wydajności, nie niszczmy tego kompotami, sokami i innymi napojami podawanymi podczas obiadów i innych posiłków.
Najważniejsze! Zacznij pić wodę już dziś, nie zostawiaj tego na jutro, bo Twoje wczorajsze jutro to dziś! Dbaj o siebie codziennie, byś mógł efektownie pracować, mieć energię, a przede wszystkim zdrowie.
Kilka wskazówek:
– jeżeli boli Cię głowa, nim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową, wypij szklankę wody, może być to sygnał odwodnienia,
– jeżeli po przebudzeniu na ciele pozostają odciśnięte ślady po pościeli, to sygnał zbyt małego nawodnienia,
– jeżeli jesteś głodna, a przygotowanie obiadu potrwa około 30 minut, wypij szklankę ciepłej wody- zahamuje apetyt.
Dietetyk – Zuzanna Remiszewska
www.domdobrejdiety.pl