Skrzy polny dla zdrowia – właściwości

5 października 2022, dodał: Dagmara Borucka
Artykuł zewnętrzny

Skrzyp polny posiada wiele właściwości zdrowotnych. Dodatkowo można go używać przy wielu schorzeniach lub nawet profilaktycznie. Zobaczcie, co warto o nim wiedzieć i kiedy po niego sięgnąć.

skrzyp polny

Co nieco o skrzypie

Przede wszystkim jest rośliną lecznicą, którą możecie spotkać dziko rosnącą w Polsce. Zazwyczaj skrywa się na polach, miedzach, skarpach, nasypach kolejowych, przydrożach czy wilgotnych łąkach. Przez to, bardzo często uchodzi za chwast i zostaje wyrywany. Mało osób wie, że skrzyp polny stosowany jest nawet w medycynie naturalnej. Możecie spotkać się jeszcze z nazwami jodełka, koński ogon, jedlina polna, koszczka czy chowszcz. Jego pędy sięgają nawet do 40 cm, a kłącza rozwijają się do 130 cm pod ziemię. Liście mają kształt ząbków z białym obrzeżem. Są długie oraz cienkie  i rozgałęziają się na boki.

skrzyp

Właściwości zdrowotne

Skrzyp polny zawiera w sobie flawonoidy. Dzięki temu zwiększa objętość moczu i doskonale nadaje się jako środek moczopędny.  Z kolei wyciąg z rośliny działa przeciwdrgawkowo oraz uspokajająco. Jeżeli zmagacie się z obfitymi miesiączkami, to skrzyp polny przyjdzie Wam z pomocą. Wystarczy stosować odwary, a odczujecie znaczną ulgę. Ta cudowna roślina świetnie sprawdzi się przy nad potliwości stóp. Przy regularnym spożywaniu zmniejszy się wydzielana ilość potu, ponieważ zostanie wydalona z moczem.

Skrzyp zawiera antywitaminę B1. Dlatego koniecznie zadbajcie o suplementację tej witaminy, aby uzupełnić braki. Możecie również używać go przy oparzeniach czy stanach zapalnych, w postaci okładów. Wiele osób zaleca skrzyp polny nawet na łuszczycę. Dzięki krzemowi w składzie, skrzyp jest doskonałą alternatywą do kosmetyków. Stosujcie go na włosy oraz paznokcie. Wzmocnicie je, uzupełnicie niedobory oraz zahamujecie proces starzenia się skóry.

skrzyp

Zbieranie

Najlepiej udać się na łowy, w połowie wiosny. To właśnie wtedy zaczynają pojawiać się zielone pędy płonne. Stanowią doskonały surowiec zielarski, który posiada sole mineralne, flawonoidy, kwasy organiczne oraz saponiny. Z kolei od połowy lipca, do końca sierpnia pędy zawierają największą dawkę krzemionki. Po zebraniu wysuszcie je w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni. Najlepiej wybrać miejsce przewiewne, ale i zacienione.

Herbata ze skrzypu

Co kupić?

  • dwie łyżeczki suszonego skrzypu
  • wrząca woda

Przygotowanie:

Skrzyp zalejcie wrzątkiem i odstawcie pod przykryciem na 15 minut. Po zaparzeniu odcedźcie herbatę i pijcie do trzech razy dziennie.

herbata ze skrzypu

 

zobacz również:

Mięta pieprzowa – właściwości i jak ją wykorzystać – przepisy

Bazylia – co przyprawiać i przepisy na dania z bazylią

Melisa relaks i ukojenie

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...