Obecny rozwój medycyny estetycznej pozwala osiągnąć znacznie młodszy wygląd, zwłaszcza jeżeli chodzi o skórę twarzy – możliwa jest korekcja zmarszczek, poprawa owalu twarzy czy wyrównanie pigmentacji skóry. O wiele większym problemem jest starzenie się skóry rąk.
Scieńczenie skóry i zanik tkanki podskórnej skutkuje uwidocznieniem rysunku naczyń krwionośnych i ścięgien na grzbiecie ręki. Efekt ten jest szczególnie wyraźny u kobiet rasy kaukaskiej po 50-tym roku życia. Do opisanych zmian dochodzą jeszcze te wywołane ekspozycją na promieniowanie UV. Przy dobrze rozwiniętych metodach odmładzania skóry twarzy to właśnie dłonie, a także skóra szyi i dekoltu zdradzają prawdziwy wiek. Jednak od niedawna dermatolodzy wykorzystują do poprawy wyglądu dłoni tzw. skleroterapię.
Skleroterapia jest to typowa metoda leczenia prostych żylaków oraz śródskórnych poszerzeń żylnych – venulektazji zwanych potocznie pajączkami. Polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie i znikanie, dzięki czemu można zmniejszyć wypukłe żyły na dłoniach. Podczas 67 Zjazdu Amerykańskiej Akademii Dermatologii profesor Mary P. Lupo z Tulane University Medical School w Nowym Orleanie zaprezentowała wyniki usuwania oznak starzenia się skóry rąk metodą skleroterapii.
Użyteczność skleroterapii polega na trwałym zmniejszeniu ilości wydatnych naczyń na dłoniach. To zabieg likwidujący siniznę rąk, zmniejszający obrzęk dłoni i poprawiający sprężystość naskórka.
Podczas tego zabiegu w żyłę wystającą ponad skórę wstrzykuje się lek, który obkurcza jej ścianki. Do kuracji nie trzeba specjalnie się przygotowywać, nie trzeba też obawiać się bólu, ponieważ lekarz używa cieniutkiej igły. Czas trwania zabiegu to około 10 minut. Jedyny dyskomfort to małe siniaki i obrzęki, które pojawiają się zaraz po zabiegu. Przez kilka następnych dni należy owijać dłonie bandażem elastycznym. Żyła, do której wstrzyknięto lek, staje się niewidoczna po kilku tygodniach. Z reguły do pozbycia się wszystkich naczynek potrzebne są 2-3 sesje, wykonywane co kilka tygodni.
Zabieg kosztuje ok. 300 zł.
Przeciwwskazaniem do sklerodermii są: anomalie w budowie naczyń żylnych i chłonnych, a także przebyte w przeszłości zapalenie żył w obrębie kończyny górnej. Zabieg odradza się również pacjentkom po mastektomii z wycięciem węzłów chłonnych.
Agata G.