Sen u dziecka – wszystko, czego powinnaś się o nim dowiedzieć

25 sierpnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Sen dla niemowlaka to bardzo ważny czas. To właśnie wtedy organizm dziecka rozwija się i intensywnie rośnie. Dowiedz się, jak zadbać o zdrowy sen maluszka i ile godzin dziennie powinno przesypiać dziecko.

niemowlę

Ile śpi niemowlę i czy sen niemowlaka jest inny niż u osoby dorosłej?

Niemowlę przesypia znacznie więcej godzin niż osoba dorosła i do prawidłowego rozwoju potrzebuje sporo snu dziennie. Noworodek przesypia 17-20 godzin na dobę, a w nocy potrzebuje przynajmniej 10-12 godzin nieprzerwanego snu. Niemowlęta w zależności od wieku śpią od 14 do około 17 godzin na dobę. Dziecko w wieku 2 lat potrzebuje około 12-14 godzin snu dziennie, podczas gdy zapotrzebowanie na sen u osoby dorosłej to 7-8 godzin dziennie.

Podczas snu organizm dziecka bynajmniej nie próżnuje – zachodzą w nim ważne procesy budowania tkanek, mięśni i kości, czyli intensywnego rozwoju i wzrostu. Dlatego niezakłócony sen niemowlaka jest bardzo ważny i należy dołożyć wszelkich starań, by dziecko spało tyle czasu, ile to niezbędne w danej fazie rozwoju.

Sen niemowlaka różni się od snu osoby dorosłej także pod względem faz. Przeważają w nim fazy REM, czyli fazy snu płytkiego, kiedy dziecko łatwo może się wybudzić. Dla rozwoju dziecka i jego zdrowia najważniejszy jest jednak sen głęboki, kiedy maluch faktycznie wypoczywa, a jego organizm się regeneruje i aktywnie rośnie.

 Niespokojny sen u niemowlaka – przyczyny

Sen u dziecka bywa niespokojny i może mieć to różne przyczyny. Jedną z nich może być na przykład ząbkowanie, gdy dziecko odczuwa dyskomfort i ból. Niespokojny sen u niemowlaka może być też spowodowany kolką, niewygodną poduszką czy piżamką, mokrą pieluszką, zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniu, w którym dziecko śpi, niewłaściwą temperaturą w pokoju, a także tym, że dziecko jest głodne. Niespokojny sen u dziecka może mieć też swoją przyczynę w przebodźcowaniu dziecka w ciągu dnia i wieczorem, przed pójściem spać. Układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i nie radzi sobie z nadmiarem bodźców w postaci szalonych zabaw czy oglądania telewizji przed pójściem spać tak dobrze, jak w przypadku osoby dorosłej. Zresztą także dorośli mogą mieć problemy ze snem, jeśli przed udaniem się na nocny spoczynek nie wyciszą umysłu z nadmiaru wrażeń.

Niespokojny sen u niemowlaka może być również spowodowany jakąś dolegliwością – bólem gardła, zatkanym noskiem czy gorączką. Warto uważnie obserwować dziecko i zadziałać odpowiednio do przyczyny problemów ze snem.

Jak poprawić sen u dziecka – sprawdzone metody

Podstawowa zasada to zadbanie o otoczenie, w jakim śpi dziecko. Pokój powinien być w miarę możliwości cichy, odizolowany od domowych hałasów. Nawet jeśli jest to tylko kącik wydzielony we wspólnym pomieszczeniu, warto zadbać o to, by był przytulny i cichy. Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura powietrza – powinna wynosić od 18 do 22 stopni Celsjusza. Jeśli jest wyższa, sen u dziecka może być niespokojny, ponieważ będzie mu zwyczajnie za gorąco. Pomieszczenie dobrze jest przewietrzyć przed położeniem dziecka spać, ale tak, by nie zaziębić malucha. Dobrze jest też ustawić w pokoju nawilżacz powietrza lub przynajmniej miseczkę z wodą. Zbyt suche powietrze niekorzystnie wpływa na jakość snu.

Malucha do snu dobrze jest ubrać w przewiewną piżamkę z naturalnego materiału, tak by było mu maksymalnie wygodnie. Przed snem warto zadbać, by dziecko się uspokoiło i wyciszyło. Można poczytać mu bajki albo zaśpiewać kołysankę. Większość dzieci boi się ciemności, więc nie warto forsować całkowitego zgaszenia światła. Przy łóżeczku można ustawić niewielką lampkę, tak by dziecko nie bało się zasypiać.

Jeśli sen u dziecka jest zakłócony z powodu ząbkowania, można zastosować sprawdzone domowe metody złagodzenia bólu i dyskomfortu, na przykład delikatnie pomasować dziąsła dziecka lub posmarować je żelem. Złagodzić można też kolkę, która nie daje dziecku zasnąć.

Dziecko może budzić się w nocy, ponieważ jest głodne. Warto nakarmić malucha przed snem, a jeśli obudzi się w nocy i chce jeść, nakarmmy go ponownie. Syty brzuszek to spokojniejszy, głębszy sen. Niektóre niemowlęta mają też silny odruch ssania i wybudzają się, gdy wypadnie im z buzi smoczek. Można uśpić niemowlę, trzymając je przy piersi, a następnie dać mu do buzi smoczek. Jeśli wypadnie i dziecko obudzi się, zazwyczaj wystarczy powtórzyć te czynności.

Jeśli powyższe sposoby nie działają i dziecko budzi się często w nocy, a jego sen jest niespokojny, to znak, że dzieje się coś niepokojącego. Warto wówczas zasięgnąć porady lekarza i wykonać wszystkie zalecone badania. Czasami przyczyna niespokojnego snu u dziecka okazuje się błaha, ale warto ją znać, by móc jej skutecznie zaradzić.

 

Bibliografia:
Thomas B. Brazelton, Sen dziecka. Jak zapomnieć o nieprzespanych nocach
Opracowanie zbiorowe: Mamy dla mam. Jak się przygotować na życiową rewolucję
R., J. M., W., Sears, Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia
RB-M-48330

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Brak możliwości komentowania.

FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.