Selfie czyli sweet focie – hit Internetu i społeczny trend!

20 marca 2014, dodał: paulina.rybak
Artykuł zewnętrzny

Oficjalnie ogłaszamy nową społeczną modę. Tym razem związaną z fotografią i naszą działalnością na portalach społecznych. O czym mowa? Oczywiście o „selfie”!

Selfie to nieodłączny element mediów społecznościowych, bo tam właśnie najczęściej się je umieszcza. Są to zdjęcia wykonane telefonem lub aparatem fotograficznym. Takie fotografie zazwyczaj przedstawiają nas samych lub nasze odbicie w lustrze. Selfie może także przedstawiać grupę ludzi. Selfie czy tzw. „sweet focie” to prawdziwy fenomen. Są one nie tylko hitem internetu, ale także pomogły ocieplić wizerunek niejednej gwieździe. Najsłynniejszym zdjęciem tego typu jest oczywiście fotografia z tegorocznych Oscarów, która przedstawia m.in: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper`a, Angeline Jolie czy Jared Leto! Jak się niestety później okazało, fotka okazała się reklamą smartfona, za którą producent miał zapłacić aż 20 mln dolarów.

ellen-degeneres-s-oscar-selfie

Niby każdy się z nich śmieje, ale tak naprawdę większość sobie robi takiego typu zdjęcia. To nowy trend w popkulturze. Jak się jednak okazuje, historia selfie sięga już roku 1900. Związane jest to z powstaniem przenośnego aparatu. Metodą fotografowania samego siebie było zazwyczaj odbicie w lustrze. Rosyjska Wielka Księżna Anastazja Nikołajewna w wieku 13 lat była jedną z pierwszych nastolatków robiących sobie zdjęcie za pomocą lustra, aby wysłać je do przyjaciela…

Unidentified_woman_taking_her_own_photograph_using_a_mirror_and_a_box_camera,_roughly_1900

Selfie jest także bardzo popularne wśród polskich gwiazd. Niezaprzeczalnym prekursorem takiej fotografii był projektant, Dawid Woliński, który codziennie fotografuje swoje odbicie w windzie pokazując swój outfit.

0002IEOOYE6NRV51-C317-F3 0002IEOP41RSP8X1-C317-F3 07a519c8-1c5c-11e3-8a3b-0025b511229e 064c7800-1c5c-11e3-b34c-0025b511229e

Przeprowadzona sonda przez producenta smartfonów „Samsung” pokazał, że 30% selfie wykonują osoby w wieku od 18 do 24 lat. Mimo, że początkowo selfie popularne były głownie wśród młodych ludzi, to szybko zyskały uznanie osób trochę starszych  W grudniu 2012 roku, magazyn Time opublikował, że termin „selfie” znalazł się wśród „10 najmodniejszych słów” w 2012 roku.. Od 2013 r. słowo „selfie” stało się na tyle powszechne, że mogło zostać włączone do wersji online słownika Oxford English Dictionary. W listopadzie 2013 r. słowo „selfie” zostało ogłoszone jako „Słowo roku” przez Oxford English Dictionary.

Bez tytułu

Po miażdżącej popularności oscarowej fotki, Magazyn „Time” postanowił sprawdzić, gdzie najczęściej wykonuje się selfie i opracował listę “The Selfiest Cities in the World”, czyli miast, w których mieszkańcy i turyści najczęściej wykonują tego typu zdjęcia. Co ciekawe, na liście, która obejmuje aż 100 lokalizacji, Polskę reprezentuje tylko Poznań. Stolica Wielkopolski znalazła się na 86. miejscu, zaraz obok takich miast jak arabskie Abu Dhabi czy włoski Turyn.

53280f6aadba6_oMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Selfie czyli sweet focie – hit Internetu i społeczny trend!

  1. avatar gaiaja pisze:

    a podobno ta oscarowa selfie była umówiona z góry, a nie spontaniczna :)
    tak czy siak- mnie tam brakuje! :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Sposób na puszyste ręczniki
Wycieranie się szorstkim ręcznikiem nie należy do przyjemności. Milutki, pachnący, puszysty ręcznik sprawia przyjemność...
Sprawdzone triki na mycie okien
Jest kilka sztuczek, dzięki którym możemy umyć okna łatwo i bez pozostawiania smug....
Zmiany w L4 - płatne przez ZUS
Od 2025 roku zasiłek chorobowy będzie wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych już...
Dodatkowe opłaty w szpitalach
Jeśli jest się osobą ubezpieczoną, to sam pobyt w szpitalu posiadającym umowę z Narodowym...