Ściółkowanie gleby w ogrodzie ma same zalety. Czego warto użyć?

dodał: Ewelina Szadkowska
Wzmożony wzrost roślin w naszym ogrodzie oznacza codzienną walkę z chwastami. Rosną one zwykle szybciej niż nasze warzywa czy kwiaty i zabierają im składniki odżywcze oraz wodę z gleby. Remedium na te problemy jest ściółkowanie. Ma ono także szereg innych ważnych ról. O tym, jak i czym pokrywać nasze grządki, by było to korzystne dla roślin, wyjaśniamy w tym artykule.
Zabezpieczanie wolnej przestrzeni między rzędami oraz obok posadzonych roślin zyskuje coraz większą ilość zwolenników. Taki zabieg znacznie ułatwia pracę w ogrodzie. Dzięki niemu nasze kwiaty, krzewy i warzywa zyskują dodatkową ochronę. Ziemia także odczuwa wiele korzyści, o których piszemy niżej.
Czym można ściółkować ogród?
Najpopularniejszym materiałem do położenia ściółki jest kora z drzew. Pamiętajmy jednak, że kora pochodząca z iglaków zakwasza glebę, więc nie powinna być stosowana do roślin o upodobaniu do zasadowego podłoża. Wówczas warto ją zastąpić innymi naturalnymi materiałami, które spełnią swoją rolę. Pierwszym z nich jest kompost. Zapewnia on roślinom stałe źródło składników odżywczych, w tym azotu, fosforu i potasu. Doskonałym materiałem do ściółkowania jest także słoma, a jeśli nie mamy do niej dostępu, to sprawdzi się również agrowłóknina lub świeża trawa ze skoszonego trawnika. Grządki można posypać także trocinami.
Kiedy najlepiej wykonać ściółkowanie?
Aby zabieg ściółkowania był jak najskuteczniejszy, warto wykonać go wczesną wiosną. Wtedy jeszcze chwasty nie rozpoczynają swojej inwazji, a taka dodatkowa warstwa chroni rośliny przed chłodniejszymi warunkami atmosferycznymi. Gdy tylko robi się cieplej, taka ściółka chroni glebę przed zbyt szybkim wysychaniem. Ogranicza to częstotliwość podlewania. Ważne jest, aby miała ona kilka centymetrów wysokości, a jej ubytki należy regularnie uzupełniać. Wielu ogrodników preferuje także ściółkowanie jesienią. Ten termin jest korzystny z punktu widzenia nadchodzącej zimy. Rośliny otrzymują wtedy ochronę przed mrozem i zyskują większe szanse na przetrwanie niekorzystnych warunków klimatycznych.
Dobrze dobrana naturalna ściółka to źródło cennych mikroelementów dla roślin. Podłoże jest systematycznie użyźniane w miarę rozkładu elementów ściółki. To zabieg tani i łatwy do wykonania, więc warto w ten sposób wzmocnić potencjał naszego ogrodu.