Justyna Ziółkowska: „Samobójstwo. Analiza narracji osób po próbach samobójczych”
Chyba każdy z nas zna kogoś, kto przeżył na tyle traumatyczną sytuację w życiu, że podjął decyzję o jego zakończeniu. I choć trudno nam wczuć się w tok myślenia takiego człowieka, stojącego w obliczu wieczności i upatrującego w śmierci rozwiązania swoich problemów czy przerwania zbyt dojmującego cierpienia, warto choć spróbować go prześledzić.
Okazję ku temu stwarza nam autorka prezentowanej tu książki, podejmującej tak trudny, ale też ważny i wciąż niestety aktualny temat. Prezentuje historie ludzi, opowiedziane przez nich samych, a odkrywające kulisy tego, co doprowadziło do podjęcia tak drastycznej decyzji. To zbiór różnych, indywidualnych losów i motywacji do odebrania sobie życia, które i zaskakują, i wzruszają, a dodatkowo budzą w nas filozoficzne refleksje na temat tego, jak bardzo życie potrafi zrujnować ludzką psychikę.
Każda z tych prób była nieskuteczna, ale stała się niepokojącym sygnałem dla samego niedoszłego samobójcy i jego otoczenia, że dzieje się z nim coś bardzo złego. Często jest to depresja – podstępna choroba, nieubłagany „rak duszy”, który wpędza człowieka w czarną otchłań rozpaczy, z której nie widać już wyjścia. Ma ona różne przyczyny, warto więc obserwować bliskich i w porę zareagować, gdy ich zachowanie zaczyna zdradzać symptomy choroby.
W tej książce znajdujemy wiele portretów osób dotkniętych stygmatem niedoszłego samobójcy. Reprezentują oni wiele grup społecznych i zawodowych, co dowodzi, że każdy z nas może kiedyś znaleźć się w podobnej sytuacji. nie brak w ich relacjach także własnej oceny tego, co się wydarzyło i informacji o zmianach w ich życiu już po próbie samobójczej. Analiza autorki pomaga nakreślić ich osobowości, przepuszczone przez pryzmat teorii psychologicznych i wyjaśniające motywy ich działania w świetle ustaleń naukowych. Takie połączenie brutalnej prawdy o ich życiu i naukowych ustaleń daje ciekawy efekt w postaci iście reportażowej książki, którą polecam zwłaszcza osobom zainteresowanym psychologią w szerokim ujęciu.
Książkę poleca Wydawnictwo Naukowe PWN – można kupić ją TUTAJ
Dziękujemy za udostępnienie egzemplarza do recenzji –
Redakcja