Rzeźbienie w książkach czyli bookartyzm
Upodobania twórcy zawsze nawiązywały do recyklingu. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął od malarstwa, później w swoich pracach zaczął stosować techniki rzeźbiarskie i multimedia, czego wynikiem była między innymi ludzka czaszka złożona z kaset magnetofonowych. Obecnie jego materiałem pozyskanym z recyklingu stały się właśnie książki. Takie ich „praktyczne” wykorzystanie jednych może przyprawić o zawrót głowy, zaś drugich zainspirować do pójścia dalej, przekroczenia granicy klasycznej definicji sztuki i stworzenia być może równie czegoś nowatorskiego.
Jak widać, prawdziwy artysta potrafi spojrzeć na różne rzeczy zupełnie z innego punktu widzenia, dając przedmiotom drugie życie. Dettmer pozbawiając książki ich poznawczej funkcji, przekształca je w abstrakcyjne „rzeźby”, które nabierają walorów estetycznych, stając się oryginalnym dziełem sztuki.
Ten zaskakujący efekt artysta osiąga za pomocą noży i narzędzi chirurgicznych, którymi przedziera się przez obrazy i idee, krojąc strony książki w taki sposób, by uwydatnić każdy jej fragment. Jak sam podkreśla – niczego nie przemieszczam, ani nie wklejam na nowo, tylko usuwam.
O docenieniu sztuki Dettmera, świadczy to, że zagościła ona już w kilku galeriach na świecie. W Europie jego prace znajdują się w barcelońskiej Galerii MiTo. Ekspozycje artysty były wystawiane również w kilku muzeach, na uniwersytetach, a także w ośrodkach sztuki między innymi w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, czy Azji.
Dettmer korzystając z tak bogatego surowca, jak makulatura, nie musi obawiać się o brak zajęcia, swój warsztat artystyczny może nieustannie doskonalić, nadając starym książkom zupełnie nowe życie i oblicze.
Źródło: www.briandettmer.com., www.kulturaonline.pl.