Ryzyko niedoboru wapnia dotyczy nie tylko dzieci
Wśród dużej części społeczeństwa istnieje przekonanie, że o prawidłowy stan wapnia we krwi powinny dbać tylko dzieci i młodzież. – To nieprawda. Wapń jako jeden z podstawowych budulców organizmu powinien być mu dostarczany na odpowiednim poziomie przez całe życie. Niedobory tego składnika mineralnego mogą przyczyniać się do osteoporozy, nadciśnienia czy zaburzenia pracy układu nerwowego – ostrzega Agnieszka Piskała, dietetyczka. Dlaczego wapń jest taki ważny i jak dostarczać go do organizmu?
Budowniczy organizmu – wapń
Jak powszechnie wiadomo wapń jest podstawowym elementem budulcowym szkieletu człowieka. Jego odpowiedni poziom umożliwia realizację procesu mineralizacji kości, który zachodzi przede wszystkim do 25 roku życia. – Badania wskazują, że przewlekłe niedobory wapnia występują w diecie 51% dzieci, a nieodpowiednio przeprowadzony proces mineralizacji kości może spowodować osteopemię lub osteomalację (zrzeszotowienie) kości – zauważa Piskała. To dlatego tak ważne jest, aby dzieci spożywały posiłki bogate w ten składnik mineralny. − Niestety, z badań GUS wynika, że jedynie 20% dzieci w wieku szkolnym spożywa odpowiednią ilość mleka i produktów nabiałowych bogatych w wapń. Chcąc odmienić ten trend należy przeanalizować dotychczasowe odżywianie najmłodszych i wprowadzić niezbędne zmiany, aby mogli prawidłowo się rozwijać – radzi Piskała, popularna dietetyczka. − To prawda, że wapń jest niezmiernie istotny dla prawidłowo funkcjonującego orgazmu u dzieci, ale nie można lekceważyć jego znaczenia dla procesów, które zachodzą w dorosłym ciele. Jego niedobory mogą prowadzić do zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia rytmu serca czy bólów mięśni – dodaje dietetyczka.
Odpowiednie spożywanie wapnia
Aby ustrzec się wielu groźnych skutków niedoboru wapnia w organizmie należy dbać o odpowiednią dietę i spożywać produkty, które są bogate w ten składnik. Doskonałym rozwiązaniem jest spożywanie wapnia razem z witaminą D. – Odpowiednie stężenie witaminy D ułatwia wchłanianie wapnia – zauważa Agnieszka Piskała. – Szczególnie polecam spożywanie kawy zbożowej Inka Wapń i Witaminy, która dostarcza nam w tym samym momencie obu tych składników. Produkt ten oprócz wapnia, zawiera zwiększoną dawkę witaminy A, C i D, które również mają wielki wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu – dodaje Piskała. Picie kawy zbożowej z wapniem i witaminami wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie oczu. Jej spożywanie jest polecane szczególnie osobom, które obciążają oczy częstą i długą pracą przed komputerem. − Witaminę A, wpływającą na nasz wzrok, należy spożywać w czasie posiłku lub po posiłku, bo wtedy jest ona najlepiej przyswajalna, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie jej w postaci żywności wzbogaconej – podsumowuje Agnieszka Piskała.
Każda osoba, niezależnie od wieku, powinna dbać o odpowiedni poziom wapnia w swoim organizmie. Jednym z doskonałych źródeł tego składnika jest kawa zbożowa z dodatkiem wapnia i witamin, która może być smacznym elementem naszego codziennego jadłospisu. To doskonały pomysł na łączenie przyjemności picia kawy z jej pożytecznym działaniem na nasz organizm.
***
Agnieszka Piskała − Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Należy do wąskiego grona diet coach’ów certyfikowanych w Polsce przez Instytut Psychoimmunologii Wojciecha Eichelbergera. Swoją wiedzę pogłębiała na licznych, międzynarodowych szkoleniach. Zdrowie i racjonalne odżywianie to nie tylko jej zawód, ale też pasja.