Rozmiary biustu – jak się mierzyć?

3 października 2021, dodał: patrycjadeja
Artykuł zewnętrzny

Sprawdź, jak prawidłowo zmierzyć rozmiar biustu i jaki typ biustonosza jest najlepszy dla twoich piersi. Czy wiesz, że dobrze określony rozmiar biustu pozwala wybrać nie tylko idealnie dopasowany biustonosz, jego rozmiar i fason? Jeśli jeszcze nie byłaś u brafitterki, koniecznie ją odwiedź i zobacz jak właściwie zmierzyć rozmiar biustu.

Zdaniem brafitterek aż 95% Polek nie wie, jaki ma rozmiar biustu! Polki przez większość życia noszą za duże lub za małe biustonosze co powoduje dyskomfort, a nawet deformuje piersi. Podpowiadamy jak prawidłowo zmierzyć rozmiar biustu i jak dopasować fason stanika do rozmiaru piersi i figury. Tymczasem dobrze dobrany biustonosz jest bardzo komfortowy i zaraz po założeniu zapominamy, że mamy go na sobie. Sprawdź, jak zmierzyć rozmiar biustu i wybrać najlepszy dla siebie stanik.

Jak zmierzyć rozmiar biustu – czyli jaki rozmiar biustonosza kupić?

Zacznij od przygotowania centymetra krawieckiego i zdjęcia biustonosza, rozmiar biustu zawsze mierzymy na gołych piersiach. Teraz owiń centymetr tuż pod biustem i zrób wydech. Sprawdź, jaki masz obwód pod biustem na wydechu. Następnie zmierz obwód swoich piersi (bez biustonosza) w najszerszym miejscu. Zapisz obie wartości i oblicz, jaka jest różnica między obwodem pod biustem i w biuście. Porównaj różnicę z tabelą poniżej.

Różnica miedzy obwodem piersi i obwodem pod piersiami   Rozmiar miseczki
12 A
14 B
16 C
17 D
18 E
20 F
22 G

 

Obwód pod biustem a rozmiar biustonosza

Obwód biustonosza to najczęściej, 65, 70, 75, 80 cm itd. Jeśli więc twój obwód pod biustem wynosi 72 cm, wybierając biustonosz, zaokrąglij wartość w dół. Dla obwodu pod biustem 72 cm wybieramy stanik, który ma w obwodzie 70 cm. Nie obawiaj się, że biustonosz będzie zbyt wąski, większość staników ma regulację w zapięciu, każda haftka to najczęściej 1 cm. Oczywiście kupując biustonosz, warto go przymierzyć, miara ostatecznie rozwieje wszelkie wątpliwości.

 

Na co zwrócić uwagę kupując biustonosz

Kupując biustonosz oprócz dopasowania stanika do rozmiaru biustu, zwróć uwagę na:

  • Biustonosz nie może się unosić na plecach, co w praktyce oznacza, że zapięcie stanika powinno znajdować się na tej samej wysokości co wolna przestrzeń między miseczkami. Jeśli biustonosz na plecach ciągnie się w górę i tworzy odwróconą literę „U” najprawdopodobniej ma za małą miseczkę lub zbyt krótkie ramiączka. Kolejna możliwość to zbyt szeroki obwód biustonosza, który pod ciężarem piersi z przodu opuszcza się w dół i unosi z tyłu. Przyczyną może być również, źle zmierzony rozmiar biustu. Takiego biustonosza nie kupuj! Piersi będą zbyt nisko, a biustonosz nie będzie ich trzymał, więc nie będziesz się czuła w nim komfortowo.
  • Zbyt ciasny obwód. O ile mierząc rozmiar biustu, obwód pod piersiami sprawdzamy na wydechu, to już w biustonoszu musimy swobodnie oddychać. Jeśli mierząc bieliznę, nie możesz wziąć głębokiego wdechu, lub dolny pasek pod biustem wrzyna się w skórę, mierzysz za ciasny biustonosz. Poproś ekspedientkę o model z szerszym obwodem.
  • Puste lub częściowo wypełnione miseczki oznaczają, że wybrałaś biustonosz ze zbyt dużą miseczką. W dobrze dobranym staniku cała miseczka jest wypełniona, a piersi powinny być podtrzymywane przez nią, a nie swobodnie się poruszać wewnątrz miseczki.
  • Wylewające się piersi z miseczki, to błąd spowodowany nieprawidłowo zmierzonym rozmiarem miseczki. W dobrze dobranym staniku pierś mieści się miseczce, nie „wypływa” górą i nie zagina się w okolicy pachy. Jeśli po założeniu biustonosza widoczna jest granica między górną krawędzią miseczki a piersią nad miseczką, powinnaś wybrać biustonosz z większą miseczką.
  •  to kolejny problem podczas wyboru biustonosza. Zadaniem ramiączek jest podtrzymywanie biustu na właściwej wysokości. Jak określić tę właściwą wysokość? Załóż biustonosz i stań bokiem do lustra, brodawki twoich piersi powinny się znajdować w równej odległości od łokcia i piersi. Jeśli przy takim ułożeniu piersi ramiączka wbijają się w ramię, to koniecznie je wyreguluj lub wybierz model z dłuższymi ramiączkami. Optymalnie ustawione ramiączka możesz unieść (rozciągnąć) nod niż 3 do 4 cm nad barkiem.
  • Niewygodne fiszbiny, oznaczają, że nie prawidłowo zmierzyłaś rozmiar biustu, miseczki są zbyt małe lub obwód za wąski, albo wybrałaś zły fason biustonosza. W idealnie dobranej bieliźnie fiszbiny rozdzielają piersi, leżą na łukach żeber, nie powodują dyskomfortu i kończą się w połowie pachy.

    Balkonetka czy bardotka – dopasuj fason do rozmiaru biustu

    Wybierając biustonosz nie tylko określenie rozmiaru biustu na znacznie. Wiele kobiet odczuwa dyskomfort podczas noszenia stanika, ponieważ wybiera zły fason. Decydując się na biustonosz typu push up z fiszbinami, musimy dopasować fason stanika do rozmiaru biustu. Bardotka to push up, który został zaprojektowany dla Brigitte Bardot, aktorki, która miała mały biust. Taki stanik nie tylko wyeksponuje i optycznie powiększy piersi, jest dedykowany dla pań o małym biuście więc fiszbiny są tak wyprofilowane żeby nie powodować dyskomfortu. Balkonetka natomiast to push up, który jest zaprojektowany na duży rozmiar biustu. Wybierając fason biustonosza dopasowany do rozmiaru biustu fiszbiny nie będą już problematyczne. Panie z małym rozmiarem biustu często narzekają, że fiszbiny wbijają im się pod pachą albo na mostku.

    Sprawdzaj rozmiar biustu raz w roku!

    Sprawdzaj rozmiar piersi przynajmniej raz w roku, ponieważ nasze ciało zmienia z wiekiem, zmianą wagi i trybu życia. Wiele kobiet nosi źle dopasowane biustonosze, przez 10 -20 lat kupują taki sam rozmiar stanika jak w dniu ślubu. To duży błąd, ponieważ piersi najszybciej reagują na wahania wagi, czy uprawianie sportu. Jeśli więc chcesz mieć piękne jędrne piersi przez długie lata, często sprawdzaj rozmiar swojego biustu i zawsze noś dobrze dopasowane biustonosze.