Rośliny adaptogenne – ziołowi sprzymierzeńcy zdrowia

17 października 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Powszechnie wiadomo, że zdecydowana większość substancji leczących, z których korzystamy na co dzień, jest pochodzenia roślinnego. Dobrym przykładem są rośliny adaptogenne. Czym są adaptogeny i kiedy się je stosuje?

Czym są rośliny adaptogenne?

Rośliny adaptogenne, zwane również po prostu adaptogenami, to rośliny zawierające w sobie substancje, które wspomagają organizm w utrzymaniu jego równowagi. Bardzo często stosuje się je w sytuacjach, gdy jesteśmy narażeni na stres – o podłożu biologicznym, fizycznym, emocjonalnym lub psychicznym. Naturalne adaptogeny redukują skutki działania stresu, pobudzając mechanizmy ludzkiego organizmu służące do jego zwalczania. Pomagają ludzkiemu ciału łagodnie znieść zmiany w warunkach środowiskowych, wzmacniają układ odpornościowy, a nawet działają przeciwzapalnie i przeciwwirusowo.

Mimo że wiele roślin adaptogennych od tysięcy lat stosowanych było przez ludność Dalekiego Wschodu, w Europie zyskały one popularność dopiero w pierwszej połowie XX wieku, za sprawą naukowca Mikołaja Lazarewa. Według jego teorii rośliny adaptogenne powinny być nietoksyczne i nie zakłócać podstawowych funkcji ludzkiego organizmu. Niestety dokładnego mechanizmu działania adaptogenów nie znamy po dziś dzień, jednak ich zbawienny wpływ na ludzki organizm jest niepodważalny.

Czy adaptogeny to jedynie rośliny?

Bardzo wiele osób wiąże hasło „adaptogeny” jedynie z roślinami adaptogennymi. Adaptogeny to jednak związki pochodzenia naturalnego, które można znaleźć również w grzybach,

Wiele z adaptogenów roślinnych, które stosuje się w obecnie, wywodzi się z kolei z tradycyjnej medycyny chińskiej lub medycyny ajurwedyjskiej. W sklepach dostępne są w formie proszku lub jako część mieszanek ziół, czasem dodaje się je do suplementów diety. W Polsce znane są między innymi:

  • korzeń żeń-szenia,
  • grzyby (np. shiitake), reishi
  • ostropest plamisty,
  • jagody goi,
  • ashwagandha,
  • różeniec górski.

Najskuteczniejsze adaptogeny i przykłady ich zastosowań

W niniejszej części przedstawiamy najskuteczniejsze adaptogeny, które poleca się jako środki do wspomagania ludzkiego organizmu.

Ashwagandha czyli żeń-szeń indyjski

Znany środek terapeutyczny medycyny ajurwedyjskiej. Substancje w nim zawarte działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, a także regulują układ nerwowy i hormonalny. Ashwagandha działa odmładzająco. Wspierają funkcjonowanie żeńskich organów płciowych, a także wpływają u mężczyzn na produkcję testosteronu.

Rdestowiec japoński

Rdestowiec japoński zawiera w sobie resweratrol, związek, który wyróżnia się swoim potencjałem do regulacji poziomu cholesterolu we krwi. Działa także przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, a zatem może stanowić doskonałą pomoc we wsparciu układu krążenia.

Różeniec górski

Ta roślina zawiera w sobie liczne związki aktywne, które wykazują działanie pobudzające układ nerwowy. Jej stosowanie wspomaga organizm w adaptowaniu się do stresujących sytuacji.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ile zarabia sie w Szwecji
Teraz zapowiada się tam recesja tak że już to nie będzie taki korzystny kierunek...
wybielanie zębów
U mnie problem jest z tym, że lubię kawę i mocną herbatę...
Pralka - jaką kupić?
Ja lubię takie ładowane od góry.
Czy ktoś jeszcze wierzy że można si…
Ja już nie wierzę, owszem jest chwilowe zauroczenie a potem wraca proza życia...