Rolki – sport bez limitu wiekowego 

27 lipca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Czy kijki do nordic walking to jedyny sport dedykowany dla osób w kwiecie wieku? Absolutnie nie! Postaramy się udowodnić, że jazda na rolkach może być świetną alternatywą na spędzenie wolnego czasu nawet dla seniora. 

rolki

Zalety i korzyści

Jasne jest, że każda nawet najmniejsza aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia. O rolkach jednak rzadko myśli się w kategorii sportu dla dojrzałych. Dlaczego? Sport ten dość niesłusznie ma łatkę niebezpiecznego oraz kontuzjogennego. Jeżeli jednak zabierzemy się za to z głową oraz umiarem możemy czerpać ogromne korzyści z tej dyscypliny. Przede wszystkim jazda na rolkach obciąża stawy w bardzo niskim stopniu, dzięki temu jest polecana dla seniorów czy osób z nadwagą. Już sama nauka jazdy i balansu na kółkach pozwala nam polepszyć koordynację ruchową, kondycję czy funkcjonowanie układu krążeniowego i oddechowego. Jeżdżąc regularnie wzmocnimy mięśnie, pozbędziemy się zbędnych kilogramów oraz wymodelujemy sylwetkę. Podczas godzinnej jazdy możemy spalić nawet około 400 kcal. Trening na rolkach pozwoli nam także poprawić sobie humor dzięki uwalnianiu się tzw. hormonów szczęścia, czyli słynnych endorfin. 

starsza kobieta na rolkach

Jak wykonać lekki trening na kółkach?

Do każdej jazdy należy się odpowiedni przygotować wykonując ćwiczenia rozgrzewające. Zróbmy kilka skłonów, wymachów nogami oraz przysiadów lub półprzysiadów. Następnie możemy przejść do powolnego odpychania się i zwiększania prędkości. Jeżdżąc na rolkach możemy ćwiczyć również górne partie ciała, wykonując na przykład wymachy lub skorzystać z obciążeń (jeżeli nie mamy profesjonalnych ciężarków możemy skorzystać z butelek z wodą). 

Jakie rolki wybrać?

Na rynku możemy znaleźć wiele modeli rolek różnego przeznaczenia. Są to między innymi rolki agresywne do jazdy w skateparkach, wyścigowe rolki typu speed czy rolki hokejowe do gry. Dla początkujących najlepszym wyborem będą jednak rolki rekreacyjne z mniejszymi kółkami o niskim poziomie twardości, które idealnie sprawdzą się do nauki oraz do jazdy miejskiej na płaskich terenach. Rolki rekreacyjne zapewnią rolkarzom wysoki komfort jazdy, stabilność oraz dobrą wentylację. Zwróćmy jednak uwagę aby kupić rolki sprawdzonej firmy. Wiodące na rynku marki takie jak K2, TEMPISH, Powerslide czy Rollerblade oferują ciekawy asortyment w atrakcyjnych cenach, który można znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych jak i online. Pamiętajmy również o kasku oraz ochraniaczach, dzięki którym poczujemy się pewniej a ewentualne upadki będą mniej dotkliwe w skutkach. 

Jeżeli szukasz sposobu na ciekawe spędzanie czasu i chcesz zadbać o swoją kondycję fizyczną rolki będą idealnym wyborem, a na naukę nowych rzeczy nigdy nie jest za późno!

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Filmowanie wesela z powietrza
Też nie podoba mi się ten pomysł, to jest dobre na festynach.
Jak rozwiązać problem z prasowaniem…
Ja nie prasuję, po prostu po upraniu rozciągam tkaninę i formuję tak, żeby...
Gdańsk
Czasem jestem w Gdańsku i faktycznie można tam coś taniej upolować np. na olx
Co zamiast paneli na podłogę?
A może prawdziwe drewno, deski o niezbyt szerokim rozmiarze?