Soczewki kontaktowe to od pewnego czasu bardzo popularna alternatywa dla okularów. Są wygodne, estetyczne i sprawdzają się w przypadku wad wzroku o różnej intensywności. Na rynku obecnie dostępnych jest bardzo dużo ich rodzajów, różnią się od siebie między innymi materiałem, z którego je wykonano, okresem wymiany oraz typem korygowanej wady wzroku. Jak się nie pogubić w tym wszystkim? Poniższy opis najpopularniejszych rodzajów soczewek ułatwi wybranie tych odpowiednich.
Materiał
To jedno z najważniejszych kryteriów doboru soczewek. Zdecydowanie najpopularniejsze są soczewki tzw. miękkie – hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. Pierwsze z nich charakteryzują się niską przepuszczalnością tlenu, dlatego należy zdejmować je na noc, soczewki silikonowo-hydrożelowe dzięki dużej przepuszczalności tlenu nadają się do użytku przez całą dobę. Soczewki miękkie stopniowo wypierają soczewki twarde, wykonywane z polimetakrylanu metylu – choć jest to materiał o bardzo dobrej przepuszczalności tlenu, to jego wysoka sztywność znacząco zmniejsza komfort noszenia. Stosuje się jedynie wtedy, gdy nie ma możliwości korekcji soczewkami miękkimi.
Okres wymiany
Drugim z kryteriów jest czas przydatności soczewek do użycia. Na tej podstawie wyróżniamy soczewki jednorazowe (jednodniowe) oraz wielokrotnego użytku (tygodniowe, miesięczne, kwartalne). Soczewki jednodniowe po zdjęciu nie nadają się do ponownego użycia, jednak dużym ich plusem jest bardzo duża higieniczność i brak konieczności codziennej pielęgnacji. Jeśli decydujemy się na soczewki długoterminowe pamiętajmy, że każdego dnia należy je oczyszczać i dezynfekować, w przeciwnym wypadku bardzo szybko dorobimy się infekcji oka. Plusem takiego rozwiązania jest stosunkowo niska cena – para soczewek na miesiąc kosztuje mniej niż 30 par soczewek jednorazowych.
Zastosowanie
Soczewki kontaktowe, podobnie jak okulary, znajdują zastosowanie przede wszystkim w korekcji różnych wrodzonych i nabytych wad wzroku.
- Soczewki sferyczne – najpowszechniej spotykane, przeznaczone dla osób z krótko- i dalekowzrocznością
- Soczewki toryczne – stosowane przy astygmatyzmie, ich dopasowanie wymaga konsultacji z kontaktologiem.
- Soczewki progresywne – przeznaczone dla osób, których wzrok pogarsza się z racji wieku, umożliwiają wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka
- Soczewki lecznicze – znajdują zastosowanie jako opatrunki i nośniki leków, najczęściej są to soczewki twarde
- Soczewki kosmetyczne – ich zadaniem jest zmiana wyglądu oka
Aby mieć pewność wysokiej jakości soczewek oraz bezpieczeństwa, należy soczewki nabywać u sprawdzonych dostawców. Na stronie sklepu internetowego abcsoczewki.pl znajdziesz szeroki wybór soczewek od najlepszych producentów.