Rodzaje nietrzymania moczu – wszystko, co warto wiedzieć na temat NTM
Nietrzymanie moczu to problem dość powszechny, który ze względu na swoją specyfikę często oznacza dla chorego konieczność rezygnacji z wielu aktywności. Aby móc z nim skutecznie walczyć, najpierw warto poznać jego istotę, a także nauczyć się rozpoznawać jego objawy. Nie bez znaczenia dla skuteczności leczenia pozostaje także rodzaj NTM, od którego w dużej mierze zależy jego przebieg. Dowiedzmy się czegoś więcej na ten temat.
Czym jest nietrzymanie moczu i jakie są jego rodzaje?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, której istota w dużym skrócie polega na utracie kontroli nad pęcherzem. W praktyce oznacza to, że u pacjenta na nią cierpiącego dochodzi do upuszczania różnych ilości moczu w sposób zupełnie przez niego niekontrolowany, co ma miejsce w różnych sytuacjach, stając się niezwykle wstydliwym problemem. W zależności od przyczyn występowania oraz skali problemu nietrzymanie moczu można podzielić na: wysiłkowe, z naglącym parciem, nietrzymanie z powodu przepełnienia oraz nietrzymanie moczu o charakterze przemijającym.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem dolegliwości. Jego przyczyną jest osłabienie siły mięśni dna miednicy, w wyniku czego cewka moczowa nie jest zaciskana prawidłowo. W tym przypadku do upuszczania zazwyczaj niewielkich ilości moczu dochodzi przede wszystkim podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, a także podczas śmiechu, kichania oraz kasłania.
Przyczyną nietrzymania moczu z naglącym parciem na pęcherz jest nadmierna aktywność jego mięśni. W rezultacie pojawia się silna potrzeba oddania moczu, po czym niemal natychmiast dochodzi do opróżnienia pęcherza. Owo parcie może pojawiać się u pacjenta bardzo często, o każdej porze dnia i nocy. Zjawisko to określa się mianem zespołu nadpobudliwego pęcherza. Innymi przyczynami tego rodzaju nietrzymania moczu są: przerost gruczołu krokowego u mężczyzn, stan zapalny pęcherza oraz choroby o podłożu neurologicznym.
Kolejnym rodzajem NTM jest nietrzymanie moczu z przepełnienia. Mocz w tym przypadku wycieka mimowolnie stale lub wyłącznie okresowo. Do sytuacji tej dochodzi w wyniku nadmiernego rozciągnięcia ścian pęcherza, które następuje na skutek pojawiania się w pęcherzu przeszkody uniemożliwiającej swobodny przepływ moczu. Najczęściej dotyczy mężczyzn zmagających się z przerostem gruczołu krokowego.
Ostatnim rodzajem jest przemijające nietrzymanie moczu, które zgodnie ze swoją nazwą występuje okresowo. Zazwyczaj towarzyszy ono takim schorzeniom jak m.in. zapalenie pęcherza. Może pojawiać się także jako następstwo zażywania niektórych leków czy też spożywania napojów moczopędnych, takich jak kofeina oraz napoje alkoholowe, oraz jedzenia cytrusów.
Nietrzymanie moczu i co dalej?
Bez względu na rodzaj schorzenia zawsze jego znakiem rozpoznawczym są problemy z utrzymaniem moczu, które – co warto wiedzieć – nigdy nie są zjawiskiem normalnym. Ich wystąpienie, nawet jeśli początkowo ma charakter wyłącznie okazjonalny, zawsze powinno skłonić do konsultacji medycznej. Tylko ustalenie przyczyn dolegliwości i wdrożenie adekwatnych do nich metod leczenia jest w stanie zażegnać problem na dobre. W całym procesie powrotu do zdrowia bardzo ważny jest też komfort odczuwany przez pacjenta w każdej sytuacji. Aby go zwiększyć, warto na co dzień stosować środki higieniczne takie jak wkładki i pieluchomajtki, pochłaniające nawet duże ilości moczu. Dyskretne i niezwykle skuteczne pozwalają pokonać lęk i wstyd, umożliwiając podejmowanie codziennych aktywności. Bezpłatne próbki obydwu produktów można zamówić pod adresem https://www.tena.pl/bezplatna-probka.