Rodzaje i działanie tabletek antykoncepcyjnych | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Rodzaje i działanie tabletek antykoncepcyjnych

15 maja 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Podstawowym zadaniem tabletek antykoncepcyjnych, bez względu na ich rodzaj oraz nazwę, jest ochrona przed zajściem w nieplanowaną ciążę. To działanie jest zapewnione poprzez uwalnianie do organizmu określonej w specyfikacji produktu ilości hormonów, które mają na celu zahamowanie owulacji. Dochodzi także do zmiany konsystencji śluzu szyjkowego, który w podstawowej formie ma za zadanie ułatwić przemieszczanie się plemników, natomiast po zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej daje odwrotny efekt od tego, który zaplanowała dla niego natura.

PIGUŁKI

 

 

Dawka hormonów w tabletkach antykoncepcyjnych

Ilość hormonów powinna być dostosowana do potrzeb kobiety, która je przyjmuje. Tabletki antykoncepcyjne starszej generacji, dostępne od wielu lat, cechuje wysokie stężenie syntetycznych hormonów. To powoduje, że mogą wywoływać wiele skutków ubocznych, jak nadmierne przybieranie na wadze czy spadek libido oraz wiele innych.

Obecnie, na rynek wchodzą coraz to nowsze preparaty, które dzięki postępowi technologicznego zawierają znacznie mniej syntetycznych hormonów. Z jednej strony zmniejsza to ilość niechcianych powikłań związanych z kuracja hormonalną, z drugiej – niektóre kobiety nadal muszą stosować tabletki starszego typu ze względu na to, że wykazują one lepsze działanie w niektórych sferach, takich jak ograniczanie bolesności miesiączki.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Zasadniczo można wymienić dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, z czego jeden rodzaj dzieli się na trzy podtypy. Każde z nich mają nieco inne działanie oraz zastosowanie, a za ich odpowiednie dobranie do potrzeb kobiety odpowiada lekarz ginekolog.

Tabletki można podzielić na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Te drugie z kolei dzielą się na jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe.

Pigułki jednoskładnikowe

Bywają nazywane również minipigułkami z tego względu, że zawierają tylko jeden rodzaj hormonów: progestagen. Są one środkiem najnowszej generacji ze względu na niską zawartość syntetycznych hormonów. Ze względu na to są znacznie łagodniejsze dla organizmu, wykazują znacznie mniej skutków ubocznych, ale jednocześnie nie muszą sprawdzić się u każdej pani.

Opakowanie tabletek jednoskładnikowych zawiera 28 pigułek, które należy przyjmować codziennie o tej samej porze. Po zakończeniu opakowania, należy rozpocząć przyjmowanie kolejnego, bez siedmiodniowej przerwy, którą stosuje się w przypadku środków starszego typu. Może się zdarzyć, że ze względu na dość niską zawartość hormonów, ten rodzaj tabletek będzie na początku wywoływał niewielkie krwawienia, które wraz z biegiem czasu powinny ustąpić.

Główne działanie antykoncepcyjne minipigułek wynika ze zmiany poziomu lepkości śluzu szyjkowego, który znacznie utrudnia przemieszczanie się plemników, tym samym nie dopuszczając do zapłodnienia. W niektórych przypadkach, ten rodzaj tabletek może również hamować owulację, jednak ma to miejsce sporadycznie. Przykładem minipigułki jest np. Vibin Mini.

Tabletki dwuskładnikowe

To najpopularniejszy rodzaj tabletek antykoncepcyjnych, który zawiera dwa rodzaje hormonów – estrogen i progestagen.

Większość opakowań ze środkami dwuskładnikowymi zawiera 21 pigułek. Przyjmuje się je przez nieprzerwany okres 21 dni, po czym robi się 7-dniową przerwę (podczas której nie przyjmuje się preparatu w ogóle lub bierze się tabletki placebo). Można spotkać się także z preparatami przyjmowanymi w cyklu 24 dni tabletek hormonalnych i 4 dni – pigułki bez zawartości hormonów (placebo). W przypadku cyklu 24+4 chodzi głównie o zahamowanie nieprzyjemnych odczuć związanych z krwawieniem z odstawienia, które odczuwają niektóre panie. Skuteczność antykoncepcyjna obydwu tych rodzajów tabletek jest identyczna.

Jak działają tabletki dwuskładnikowe?

W przeciwieństwie do pigułek jednoskładnikowych, antykoncepcja złożona z dwóch hormonów wykazuje działanie hamujące owulację poprzez wstrzymanie procesu dojrzewania pęcherzyków Graafa.

Dodatkowo, wpływają na zmianę właściwości błony śluzowej macicy, w efekcie czego nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia, implantacja zarodka nie jest możliwa. W takiej sytuacji dochodzi do jego naturalnego obumarcia w ciągu kilku dni.

Ponadto, podobnie jak w przypadku preparatów jednoskładnikowych, dochodzi do zmiany właściwości śluzu szyjki macicy, który zamiast ułatwiać przemieszczanie się plemników – utrudnia je.

Rodzaje pigułek dwuskładnikowych

Wśród pigułek dwuskładnikowych można wyróżnić aż trzy ich rodzaje. Każdy z nich cechuje odmienne stężenie estrogenu progestagenu.

Tabletki dwuskładnikowe jednofazowe zawierają najmniejszą dawkę syntetycznego hormonu ze wszystkich pigułek dwuskładnikowych. Wszystkie tabletki w blistrze zawierają ten sam hormon.

Tabletki dwuskładnikowe dwufazowe zawierają we wszystkich pigułkach tę samą dawkę estrogenu, jednak ilość progestagenu jest zróżnicowana. Ma to na celu jak najlepsze odzwierciedlenie kobiecego cyklu rozrodczego.

Ostatni rodzaj, tabletki dwuskładnikowe trójfazowe, które są stosowane najrzadziej. Pigułki dzielą się na trzy rodzaje i różnią się między sobą zawartością obydwu hormonów. Ich stosowanie wymaga ogromnej ostrożności, bowiem przyjmowanie ich w odpowiedniej kolejności ma duże znaczenie. Są polecane głównie paniom, które nie tolerują innych rodzajów tabletek, a także kobietom w trakcie menopauzy.

Źródło: Tabletki Antykoncepcyjne – Medyk.Online

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak stawiać granice innym ludziom?
Niektórzy obawiają się, że sztywne ustalenie granic pozbawia szansy na bliską relację, ale...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Czego nie mówić będąc w związku? 1. Nie masz nic do gadania. Chodzi o wszystkie zdania ograniczające...
Jedzenie, które zmniejsza ryzyko ch…
Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "BMC Medicine" przekonują, że jedząc orzechy zamiast jajek możemy...
Podwyżka renty socjalnej
Sejm zajmuje się projektem podwyżki renty socjalnej. Świadczenie ma wzrosnąć aż trzykrotnie! Dzięki...