Jeszcze do niedawna najlepsze rieslingi robiono w Niemczech, dziś zakres ich produkcji w Europie poszerzył się do takich miejsc jak Włochy ,Hiszpania, Portugalia, Węgry, Słowacja, Czechy a nawet Polska.
Riesling jako aromatyczny trunek, idealnie tworzy się w miejscach dość chłodnych, ponieważ tylko w takich warunkach potrafi zachować w owocach (a następnie w winie) kwiatowo-cytrusowy smak i aromat, charakteryzujący ten gatunek. Dzięki takiemu klimatowi owoce dłużej dojrzewają, co zapewnia rieslingom bujność aromatów.
Specyficzny smak rieslinga
Wysokiej klasy riesling charakteryzuje się intensywną, wręcz przeszywającą kwasowością. Do tej kwasowości konieczne jest coś co mogłoby ją delikatnie załagodzić lub po części zneutralizować. Tą funkcję pełni zazwyczaj cukier resztkowy – pozostałość po fermentacji. Aktualnie większość rieslingów go zawiera, przez co stał się uznawany przez konsumentów winem słodkim lub półsłodkim.
Naturalnie uzyskiwana kwasowość oraz podatność na tworzenie się tzw. pleśni szlachetnej na dojrzałych gronach sprawia, że riesling jest idealnym materiałem do produkcji skoncentrowanych, bardzo słodkich (BA) oraz lodowych win (icewine).
Jak powstaje riesling?
W temacie tworzenia rieslingów zarówno producenci jaki i konsumenci są całkowicie zgodni: riesling nie lubi dojrzewać i fermentować w baryłkach, szczególnie w nowym drewnie. Inaczej się ma sprawa tworzywa, z którego wykonana jest beczka lub kadź. Dzisiejsza stal nierdzewna zapewnia dojrzewającemu winu rześkość i świeżość aromatów, zaś niejednokrotnie wykorzystywane wielkie beczki dębowe, powoli się utleniają przez co wino nabiera bogatszego aromatu.
Różne oblicza rieslinga
Aromaty odmianowe: cytryna, jabłko, karmel, morela, brzoskwinia, rodzynki
Aromaty pofermentacyjne: drożdże (skórka chleba), ananas
Aromaty powstające podczas dojrzewania: nafta, miód, pomarańcza, orzechy, nafta
Rieslingi, produkowane z okolic Australii, pachną tak, jakby dojrzewały w zbiornikach paliwa, jednak subtelna nuta naftowa powstająca z wiekiem w długo dojrzewających szlachetnych butelkach znad Mozeli i Dunaju ma wielu zwolenników.
Za zapach ropy naftowej dojrzałego rieslinga odpowiedzialny jest związek zwany 1,1,6-trójmetylo-1,2-dihydronaftalen (TDN), który wytwarza się podczas fermentacji wina. Na intensywność zapachu nafty ma wpływ ilość karotenoidy zawartej w owocach, która z kolei generowana jest przez słońce. Naftowa nuta jest bardzo ceniona przez koneserów wina, bowiem oznacza wysokiej klasy trunek, pochodzący z najlepszych upraw.
Riesling ze względu na bogactwo smaków i aromatów pasuje do wielu dań. W wersji wytrawnej można podawać go do różnego typu ryb, deepów i past. Półwytrawne rieslingi pasują do potraw grillowanych, wędzonych oraz owoców morza. Natomiast jego słodka odmiana świetnie współgra z deserami, ciastami oraz chińszczyzną. Riesling należy podawać lekko schłodzone, jednak powinniśmy dać mu czas na ogrzanie się w kieliszku i „wypuszczenie” aromatu.
Artykuł poleca TRYWINE – wina wytrawne Riesling dla każdego