Rezonans magnetyczny – co musisz wiedzieć o tym badaniu
Wielu pacjentów w obawie przed badaniem czy zabiegiem medycznym często odkłada termin jego wykonania w nieskończoność. Tymczasem, każdy pacjent powinien mieć świadomość, że badania z zakresu diagnostyki obrazowej, takie jak m.in. rezonans magnetyczny są bezbolesne i nieinwazyjne. Nie warto odkładać decyzji o wykonaniu badania na później, zwłaszcza jeśli otrzymaliśmy od lekarza skierowanie na takie badanie. Wczesna diagnostyka obrazowa pozwala na czas wykryć nieprawidłowości zachodzące w organizmie i szybko podjąć leczenie. Im szybciej postawiona diagnoza i wdrożone leczenie, tym szybciej pacjent wróci do pełni zdrowia i sił. Dlatego też, tak ważne jest, aby przed udaniem się na rezonans magnetyczny dowiedzieć się na czym polega to badanie i jak prawidłowo się do niego przygotować. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim udasz się na rezonans magnetyczny do najbliższej placówki.
Czym jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny to jedno z badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Nieinwazyjne i nieszkodliwe badanie rezonansem magnetycznym pozwala na ocenę stanu wszystkich narządów wewnętrznych i tkanek. Rezonans magnetyczny jest niezwykle precyzyjny, dzięki czemu wskazuje na wszelkie zmiany chorobowe w układzie mięśniowym i szkieletowym, w tym również w szpiku kostnym. Ponadto, umożliwia ocenę funkcjonowania naczyń krwionośnych i serca. Podczas badania na organizm oddziałuje się polem magnetycznym, którego jednak nie należy się obawiać. Najczęstszymi przyczynami do wykonania tego badania jest diagnostyka planowa i profilaktyczna chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz zmian nowotworowych.
Wykonanie rezonansu magnetycznego
Rezonans magnetyczny można po wcześniejszym przygotowaniu pacjenta wykonać na wielu obszarach ciała. Podczas badania, które w zależności od obszaru ciała poddanego procedurze, trwa od 15 do 60 minut, należy upewnić się, że nie mamy przy sobie żadnych metalowych przedmiotów, które mogłyby zaburzyć wynik badania i uniemożliwić jego prawidłowe przeprowadzenie.
Wśród poszczególnych badań rezonansu magnetycznego wyróżniamy: angiografię, cholangiografię. rezonans magnetyczny głowy, jamy brzusznej, kości i stawów kończyny dolnej i górnej, kręgosłupa lędźwiowego, kręgosłupa piersiowego, kręgosłupa szyjnego, miednicy małej, badanie czynnościowe mózgu, rezonans oczodołów, piersi, przysadki, szyi, twarzoczaszki, zatok oraz Whole Body Scan.
Udając się na rezonans magnetyczny warto wybrać zaufaną i polecaną placówkę medyczną, która świadczy usługi zarówno prywatnie jak i na Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli otrzymałeś od lekarza skierowanie na rezonans magnetyczny lub po prostu musisz jak najszybciej wykonać to badanie, sprawdź gdzie w Twoim mieście znajduje się najbliższa placówka diagnostyki obrazowej Tomma: https://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny. Tomma świadczy usługi w ponad trzydziestu pracowniach na terenie całego kraju, oferując m.in. rezonans magnetyczny i inne badania. Nie odkładaj decyzji o wykonaniu badania na później. Wczesna diagnostyka pozwala na szybsze podjęcie skutecznego leczenia i poprawę stanu zdrowia pacjentów. Umów się na badanie i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!