Dane szacunkowe wskazują, że na świecie z tą chorobą zmaga się 21 mln ludzi. Reumatoidalne zapalenie stawów to coraz częściej występujący problem zdrowotny także i w Polsce – liczba chorych wynosi 200 – 400 tys. Generalnie choroba występuje od 2 do 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szczyt zachorowań następuje w wieku pomiędzy 30-50 rokiem życia. Reumatoidalne zapalenie stawów to wciąż tajemnicza i nie do końca poznana choroba.
Specjaliści mają kilka hipotez na temat powstawania choroby. Jedną z najbardziej popularnych jest kwestia autoimmunologii – błędne rozpoznania układu odpornościowego co do własnych komórek może prowadzić do ich niszczenia i w efekcie, rozwijania się stanu chorobowego. Innym czynnikiem, który może wywoływać reumatoidalne zapalenie stawów są skłonności genetyczne (częściej chorują osoby, w których rodzinie ta choroba wystąpiła). Dolegliwość ta może być również efektem przebytej choroby bakteryjnej czy wirusowej oraz długotrwałego stresu.
Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą, zapalną, immunologicznie zależną układową chorobą tkanki łącznej charakteryzującą się nieswoistym, symetrycznym zapaleniem stawów. W trakcie trwania rzutu choroby (ponieważ choroba ta ma często formę zaostrzeń i remisji) chorzy nie mogą chodzić, wykonywać prostych czynności jak podnoszenie filiżanki czy wiązanie butów. Dodatkowym problemem są dolegliwości bólowe, które powodują dyskomfort i prowadzą do jeszcze większego ograniczenia aktywności. Reumatoidalne zapalenie stawów dotyka zarówno osoby młode, jak i dojrzałe, a choroba ta może być również przyczyną wielu dolegliwości, które nieleczone mogą prowadzić do ograniczenia sprawności ruchowej. Ma to niebagatelny wpływ na stan psychiczny chorych – doskwiera im izolacja, obniżony nastrój, obniżone poczucie własnej wartości.
Do najczęstszych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów należą:
● ból i obrzęk stawów
● poranna sztywność stawów utrudniająca wykonywanie codziennych czynności
● zwiększona ciepłota i zaczerwienienie okolic stawów
● wyczuwalne zgrubienia podskórne
● poczucie ogólnego zmęczenia
Cechy charakterystyczne choroby to także zapalenie błony maziowej (maziówki), symetryczne zapalenie wielu stawów, uszkodzenie chrząstki i kości budujących staw oraz okolicznych tkanek, różnorodne objawy pozastawowe oraz objawy ogólne – męczliwość, stany podgorączkowe, utrata wagi. Objawy choroby mogą się zmieniać w zależności od stopnia rozwoju dolegliwości oraz metod jej zwalczania. Nieleczona choroba prowadzi najczęściej do zniszczenia stawów i ciężkiej niesprawności, a także do uszkodzenia wielu narządów i przedwczesnego zgonu. Wczesne zastosowanie skutecznego leczenia hamuje postęp choroby, zapobiega jej powikłaniom i umożliwia normalne funkcjonowanie.
Popularne terapie farmakologiczne nie zawsze przynoszą zadowalające rezultaty. Skazuje to chorych na rozczarowania wraz z pogłębiającym się stanem chorobowym. Poza tym w wielu przypadkach pomoc ogranicza się jedynie do zwalczania objawów, a nie prób wyleczenia. W celu zlikwidowania przyczyn pojawiania się reumatoidalnego zapalenia stawów warto zadbać o skuteczną i pewną diagnostykę. Szybkie rozpoznanie decyduje o skuteczności leczenia, a jeśli rozpocznie się ono odpowiednio wcześnie istnieje nawet szansa na trwałe wycofanie się choroby.
Z pomocą może tu przyjść Test Obciążeń Organizmu, który umożliwia poznanie stanu narządów wewnętrznych oraz stopnia obciążenia szkodliwymi substancjami (grzybami, pasożytami, metalami ciężkimi czy toksynami), które mogą mieć wpływ na rozwój procesów autoimmunologicznych uszkadzających stawy i przyczyniających się do powstawania reumatoidalnego zapalenia stawów.
Wykonanie Testu nie łączy się z żadnymi przykrymi odczuciami, ponieważ jest on w pełni nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny. Po jego wykonaniu przez doświadczonego specjalistę biomedycy oraz omówieniu wyników możliwe jest dobranie indywidualnej kuracji, która pomoże pokonać chorobę i odzyskać witalność.
Autor: Magdalena Setnikowska