Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy i leczenie

29 sierpnia 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 
Szacuje się, że na świecie z tą chorobą zmaga się 21 mln ludzi. W Polsce specjaliści szacują, że liczba chorych wynosi 200 – 400 tys. Reumatoidalne zapalenie stawów dotyka zarówno osoby młode, jak i dojrzałe. Choroba ta może być przyczyną wielu dolegliwości, które nieleczone prowadzą do ograniczenia sprawności.

 ból kręgosłupa

Osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów często skarżą się na dolegliwości, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. W trakcie trwania rzutu choroby (ponieważ choroba ta ma często formę zaostrzeń i remisji) chorzy nie mogą chodzić, wykonywać prostych czynności jak podnoszenie filiżanki czy wiązanie butów. Dodatkowym problemem są dolegliwości bólowe, które powodują dyskomfort i prowadzą do jeszcze większego ograniczenia aktywności. Ma to niebagatelny wpływ na stan psychiczny chorych – doskwiera im izolacja, obniżony nastrój, obniżone poczucie własnej wartości.

 Wśród najczęstszych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów możemy wyróżnić:

  • ból i obrzęk stawów
  • poranna sztywność stawów utrudniająca wykonywanie codziennych czynności
  • zwiększona ciepłota i zaczerwienienie okolic stawów
  • wyczuwalne zgrubienia podskórne
  • poczucie ogólnego zmęczenia

 

Objawy choroby mogą się zmieniać w zależności od stopnia rozwoju dolegliwości oraz metod jej zwalczania.

Skąd się bierze reumatoidalne zapalenie stawów?

Specjaliści mają kilka hipotez na temat jego powstawania, jednak żadnej z nich nie można traktować jako dającej pełną odpowiedź na temat istoty tej choroby. Jedną z najbardziej popularnych jest kwestia autoimmunologii – błędne rozpoznania układu odpornościowego co do własnych komórek może prowadzić do ich niszczenia i w efekcie, rozwijania się stanu chorobowego. Innym czynnikiem, który może wywoływać reumatoidalne zapalenie stawów są skłonności genetyczne (częściej chorują osoby, w których rodzinie ta choroba wystąpiła). Dolegliwość ta może być również efektem przebytej choroby bakteryjnej czy wirusowej oraz długotrwałego stresu.

Reumatoidalne zapalenie stawów to wciąż tajemnicza i nie do końca poznana choroba. Lekarze wciąż nie wiedzą, dlaczego powstaje. Dlatego też popularne terapie farmakologiczne nie zawsze przynoszą zadowalające rezultaty. Skazuje to chorych na wędrówki po lekarza i kolejne rozczarowania wraz z pogłębiającym się stanem chorobowym. Poza tym w wielu przypadkach pomoc ogranicza się jedynie do zwalczania objawów, a nie prób wyleczenia. Taka strategia daje obiecujące rezultaty w początkowym etapie, jednak po pewnym czasie objawy mogą powrócić.

W celu zlikwidowania przyczyny pojawiania się reumatoidalnego zapalenia stawów warto zadbać o skuteczną i pewną diagnostykę. Z pomocą może tu przyjść Test Obciążeń Organizmu, który umożliwia poznanie stanu narządów wewnętrznych oraz stopnia obciążenia szkodliwymi substancjami (grzybami, pasożytami, metalami ciężkimi czy toksynami), które mogą mieć wpływ na rozwój procesów autoimmunologicznych uszkadzających stawy i przyczyniających się do powstawania reumatoidalnego zapalenia stawów. Wykonanie Testu nie łączy się z żadnymi przykrymi odczuciami, ponieważ jest on w pełni nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny. Po jego wykonaniu przez doświadczonego specjalistę biomedycy oraz omówieniu wyników możliwe jest dobranie indywidualnej kuracji, która pomoże pokonać chorobę i odzyskać witalność. Nie musisz walczyć z codziennym bólem – zadbaj o swoje zdrowie i wykonaj Test!

 Autor: Magdalena Setnikowska

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Czy znacie jakiś ośrodek terapii na…
Pacjent musi jednak chcieć wyjść z nałogu, najlepsze osrodki nie pomogą bez jego chęci...
Częstochowa
Najszybciej można znaeźć pracę przez agencje pracy, oczywiście nie jakąś super, ale taką...
Fryzura a zawód
Wg mnie fryzura to drugorzędna sprawa, a o powadze świadczy zachowanie...
Jak urządzić łazienkę dla osoby sta…
Polecam też dobre punktowe oświetlenie jak ktoś ma problem ze wzrokiem...