URODA I ZDROWIE

Puzzle z książeczką – wspaniała zabawa dla dziecka

22 marca 2019, dodał: pinkmause

Puzzle dla dzieci to zarazem prosta i skomplikowana zabawa. Układanki to świetny trening ich umysłu. Dzieci, które uczą się układać puzzle od najmłodszych lat doskonalą swoją spostrzegawczość i pamięć, a poza tym uczą się opanowania i dyscypliny.

 

Zastanawiając się nad zakupem nowej zabawki dla dziecka doskonałym wyborem mogą być atrakcyjne puzzle dla dzieci. Tego typu zabawki już poprzez samą formę uczą cierpliwości i koncentracji, poprawiają zdolności manualne, motorykę i wyobraźnię przestrzenną. Puzzle uczą dziecko kreatywności i spostrzegawczości oraz umiejętności analizy i syntezy wzrokowej. Próbując dopasować do siebie poszczególne elementy układanki, dzieci nieświadomie tworzą fundament do późniejszej, efektywnej nauki czytania, rozwijania zdolności matematycznych i umiejętności logicznego myślenia. Jak twierdzą psychologowie, układanie puzzli to dla mózgu dziecka doskonała gimnastyka, dzięki której można uniknąć dysleksji.

Puzzle są także doskonałą okazją do spędzenia czasu wspólnie z całą rodziną. To na pewno wzmacnia więzi i uczy komunikacji międzyludzkiej. Dziecko będzie się przyzwyczajało do gry zespołowej. Będzie się uczyło prawidłowych kontaktów i zachowań między członkami rodziny. Dzięki możliwości przedstawienia różnych treści mogą mieć też inne walory edukacyjne, dlatego jest to jedna z najlepszych zabawek, jakie można sprawić dziecku w niemal każdym wieku. Oferta Wydawnictwa Wilga (Grupa Wydawnicza Foksal) obejmuje proste puzzle dla najmłodszych o wyraźnych kształtach i kolorach, zapakowane w atrakcyjne pudełka wraz z książeczką, które umożliwiają tworzenie obrazków do czytanych bajek.  Pomóż swojemu dziecku rozwijać się poprzez zabawę – postaw na atrakcyjne puzzle!

Pierwsze próby układania można podjąć już z półtorarocznym dzieckiem. Pozwólmy dziecku obejrzeć kartoniki i dopasowywać według uznania. Małe, 3-letnie dziecko nie ma jeszcze wystarczająco rozwiniętej wyobraźni przestrzennej, aby móc układać duże, skomplikowane układanki złożone z wielu elementów. Dlatego też dla takich maluchów warto szukać produktów skierowanych specjalnie do nich, których stopień trudności nie będzie zbyt wysoki. Dla tak małych dzieci bardzo dobrym rozwiązaniem będą wszystkie puzzle duże, złożone z kilku elementów. Żadne dziecko w tym wieku nie poradzi sobie jednak z nimi samo, potrzebna będzie znacząca pomoc rodzica. Taką zabawę można ponadto połączyć z bardzo przyjemną nauką.

Zabawa z puzzlami:

1. Doskonale wpływa na wyobraźnię przestrzenną – dziecko dostaje elementy całości i wspierając się obrazkiem z opakowania lub załączonego plakatu, musi te elementy ustawić w odpowiednim kierunku, oszacować w jakim miejscu powinny się znaleźć i połączyć je z innymi.

2. Daje poczucie sprawczości – dziecko już podczas ułożenia większego fragmentu ilustracji z którego wyłaniają się obrazki rozwija emocje, dotyczące dumy z samodzielności, to jedno z najbardziej satysfakcjonujących i uszczęśliwiających uczuć, dlatego warto tworzyć takie sytuacje, żeby dziecko mogło go jak najczęściej doświadczać i w ten sposób budować wewnętrzną motywację do samodzielnego podejmowania wysiłku. To naprawdę procentuje całe życie!

3. Układanie puzzli wycisza, pomaga ćwiczyć koncentrację, koordynację ręka-oko, małą motorykę, logikę.

4. Puzzle tematyczne mogą być materiałami edukacyjnymi.

5. Układanie puzzli to świetna zabawa samodzielna gdy nikt nie ma czasu się przyłączyć, ale też rodzinna czy grupowa gdy dziecko ma towarzystwo. W drugim przypadku puzzle dodatkowo uczą współpracy.

 

W pewnym momencie dziecko może znudzić się danym wzorem. Co wtedy zrobić z puzzlami? Dobrej jakości puzzle możemy odłożyć dla młodszego rodzeństwa. Można się wymienić ze znajomą rodziną na inny wzór, oddać je do przedszkola, biblioteki dziecięcej, szpitala, świetlicy czy podarować innemu dziecku.

Na rynku pojawiają się coraz to nowe interpretacje tradycyjnych tekturowych puzzli. Wydawnictwo Wilga (Grupa Wydawnicza Foksal) proponuje prześliczne zestawy dla maluchów, gdzie czytając bajkę, możemy wspólnie z dzieckiem układać puzzle ilustrujące przebieg zdarzeń. Zabawa i nauka! Książka z dużymi puzzlami jest idealna do zabawy i czytania, a duże części puzzli sprawiają, że z układaniem poradzą sobie nawet najmłodsi. A oprócz puzzli dzieci mogą ćwiczyć także swoją spostrzegawczość i szukać na plakacie poszczególnych elementów. Idealny pomysł na pierwsze puzzle. Dobra zabawa gwarantowana!

 

Pudełko zawiera: puzzle, książkę, plakat. Rozmiar obrazka po ułożeniu: 45×62 cm Ilość elementów: 30

 

Więcej: Wydawnictwo Wilga, Grupa Wydawnicza Foksal

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Badania wzroku dzieci
Fundacja ZobaczyćJutro prowadzi kampanię na rzecz wdrożenia programu przesiewowych badań wzroku dzieci na terenie...
Ile herbaty dziennie można wypić?
Zielona herbata i czerwona są uznawane za bardzo zdrowe. Podobno zielona to najzdrowszy...
Łysienie u kobiet - fakty i mity
Najpierw warto zastanowić się, jaka może być przyczyna wypadania włosów, a później można probować...
Fitness w domu
Na youtube są fajne filmiki jak ćwiczyć w domu, polecam