Dopełnieniem każdej karnawałowej zabawy są wspaniałe przystawki, przekąski i dania, którymi będziemy się raczyć na balach. Imprezowe menu powinno być lekkie – aby potrawy nie ciążyły podczas całonocnych tańców, a także odpowiednio skomponowane i sycące – aby szampan nie uderzył zbyt do głowy.
Przystawką, która wydaje się być wręcz stworzona aby znaleźć się na karnawałowym stole jest hummus . Znana od tysięcy lat w basenie morza śródziemnego pasta z ciecierzycy z dodatkiem tahini i czosnku od pewnego czasu podbija europejskie stoły. Słusznie, gdyż poza niekwestionowanymi walorami smakowymi, hummus jest wyjątkowo zdrowy i pożywny. Zawiera sporo białka, błonnik, kwasy omega, a także magnez i witaminy z grupy B, które wyjątkowo łatwo uciekają z naszych organizmów podczas zakrapianych przyjęć.
Tradycyjnie hummus serwuje się w głębszym talerzu lub w misce, dodatkowo skrapia się go oliwą z oliwek, posypuje posiekaną natką kolendry, orzeszkami piniowymi, kminem rzymskim albo ostrą papryką. Zamiast sztućców, podaje się pokrojony chlebek pita. Taki sposób podania jest wyjątkowo efektowny i pozwoli Waszym gościom poczuć klimat tysiąca i jednej nocy.
Mało kto wie, że hummus jest również wyjątkowo wdzięcznym dodatkiem – może występować jako dip do koreczków, warzyw i szaszłyków, pasta kanapkowa, nadzienie do pierożków, dodatek do tartinek. Fantastycznie zabiela sosy i zupy, jest też oryginalną i pyszną marynatą… długo można by tak wymieniać – trzeba go po prostu spróbować, a z pewnością zagości na Waszych stołach na dłużej.
Przedstawiamy kilka wypróbowanych na naszych gościach przepisów z hummusem . Napiszę tylko jedno – bawiliśmy się wybornie. Czego i Wam życzymy!
Grzanki z hummusem, awokado i żurawiną:
2 pełnoziarniste bagietki, 2-3 dojrzałe awokado, opakowanie hummusu libańskiego , sól, pieprz cayenne, sok z połowy limonki, słoiczek konfitury z żurawiny, ocet balsamico – opcjonalnie
Pełnoziarnistą bagietkę kroimy w plastry, smarujemy delikatnie oliwą i podpiekamy w piekarniku. W tym czasie bierzemy awokado, wydrążamy z nich miąższ, który – pokrojony w drobną kostkę – łączymy z hummusem i sokiem z połowy limonki. Doprawiamy szczyptą pieprzu cayenne i solą. Grzanki smarujemy powstałą pastą, dekorując konfiturą z żurawiny. Można ją wcześniej wymieszać z łyżką balsamico.
Drobiowe szaszłyki i tartinki szpinakowe z humusem dla 6 osób:
Babeczki – 18 wytrawnych spodów do babeczek, 300 g świeżego szpinaku, pęczek szczypiorku, 3 – 4 rzodkiewki, sól, 3 łyżki oliwy z oliwek, sok z połowy cytryny, opakowanie hummusu
Szaszłyki – 3 piersi z kurczaka, oliwa z oliwek, 2 łyżeczki brązowego cukru, sok z połowy cytryny
Przyprawy – po łyżeczce: soli, papryki, wyciśniętego czosnku, pieprzu, rozmarynu, pieprzu cayenne i zmielonej gorczycy.
Dodatki – patyczki do szaszłyków, 2- 3 opakowania hummsu TRIO jako dip, szklanka pestek dyni.
Liście szpinaku myjemy, przelewamy wrzątkiem, po wystudzeniu siekamy. Dodajemy posiekany szczypiorek i drobno pokrojoną rzodkiewkę. Wlewamy oliwę, sok z cytryny i hummus. Dokładnie całość mieszamy i doprawiamy solą. Powstały farsz wykładamy do babeczek.
Pierś z kurczaka kroimy w paski o grubości ok. 3 cm. W misce przygotowujemy marynatę z oliwy, przypraw i soku z cytryny. Paski kurczaka umieszczamy w marynacie na przynajmniej poł godziny. Po upływie tego czasu, kurczaka nadziewamy na patyczki i grillujemy z obu stron. Kiedy są już gotowe, na każdy patyczek nadziewamy dodatkowo po kawałku marynowanej papryki ( można użyć świeżej i upiec ją wraz z drobiem) i po 1 -2 czarne oliwki.
Szaszłyki podajemy z wytrawnymi babeczkami wypełnionymi humusem TRIO .
Całość dania posypujemy uprażonymi pestkami dyni.
Tekst i zdjęcia: Anna Prawda