Przypaliłaś żelazko podczas prasowania? Pomoże ten domowy trik

dodał: Ewelina Szadkowska
Żelazko jest tym sprzętem domowym, którego używamy bardzo często. Pozwala przywrócić ubraniom elegancki wygląd i szybko wysuszyć potrzebny element garderoby. Bywa jednak, że nie dostosujemy temperatury prasowania do rodzaju materiału i na płycie żelazka powstanie brzydki ślad po przypaleniu. O ile uszkodzonego w ten sposób ubrania nie da się już uratować, o tyle żelazko można przywrócić do poprzedniego stanu. W tym artykule zdradzamy banalny sposób, który zawsze działa.
Chwila nieuwagi podczas prasowania może nas kosztować bardzo wiele. Warto uważać na to, by nie rozgrzać urządzenia zbyt mocno, gdyż to grozi zniszczeniem delikatniejszych tkanin. Również odzież z tkanin sztucznych łatwo ulega stopnieniu w takich sytuacjach. Na żelazku pozostaje natomiast ciemna smuga, która uniemożliwia sprawne prasowanie kolejnych ubrań, a nawet może pozostawiać na nich plamy.
Domowy sposób na czyste żelazko
Jeśli już doszło do przypalenia stopy żelazka, nie należy działać radykalnie. Zdrapywanie czy szlifowanie jej papierem ściernym jest najgorszym pomysłem. Porysowana stopa będzie po tym działaniu trwale uszkodzona i może wpłynąć na niewłaściwe działanie sprzętu. Detergenty również nie sprawdzą się, gdyż istnieje ryzyko nagłej reakcji chemicznej z metalem lub zalania żelazka. Zabrudzenia najskuteczniej usunie kawałek folii aluminiowej. Należy utworzyć z niej kulkę o średnicy ok. 3 cm i rozgrzać żelazko na średnim poziomie. Pocierając ciepłą płytę kulką z foli aluminiowej, jesteśmy w stanie usunąć z niej przypalenie w krótkim czasie. Dotyczy to tylko powłok metalowych, natomiast powłoki ceramiczne i inne trzeba czyścić w delikatniejszy sposób.
Inne metody czyszczenia żelazka
Osoby, które chcą regularnie czyścić stopę żelazka z bieżących zabrudzeń, chętnie sięgają po kuchenne produkty spożywcze. Soda oczyszczona, ocet i sok z cytryny to najskuteczniejsze z nich. Mieszając sodę z sokiem z cytryny można uzyskać pastę czyszczącą, która wypoleruje płytę tak, że będzie lśniła jak nowa. Przetarcie jej octem wymieszanym z wodą czy pastą do zębów zapewnia podobny efekt. Najlepiej jest jednak unikać przypadkowych przypaleń i zabrudzeń, stosując się do zaleceń producentów tkanin i przechowując żelazko w czystym miejscu. Warto używać wody demineralizowanej do nawilżania tkanin, aby wewnątrz żelazka nie osadzał się kamień.
Aby żelazko służyło nam przez wiele lat, warto stosować kilka zasad jego obsługi. Do ważniejszych z nich należy usuwanie kamienia z pojemnika na wodę do spryskiwania tkanin. Nie wolno też prasować jednorazowo zbyt długo, aby uniknąć przegrzania sprzętu. Warto podzielić odzież na kilka części i w pierwszej kolejności prasować tylko tę najpilniej potrzebną.