Przyczyny występowania wszawicy

2 czerwca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Choć wszawica jest na pierwszy rzut oka bardzo niepozorną chorobą, to może nieść za sobą poważne konsekwencje. Dzieje się tak dlatego, że wszy pożywiają się krwią, przez co mogą przenosić inne zakaźne choroby. Kiedy tylko odkryjemy, że nasze dziecko częściej niż zwykle drapie się po skórze głowy czy nawet skarży się na miejscowe pieczenie i swędzenie, powinniśmy od razu to sprawdzić w poszukiwaniu nie tylko dorosłych osobników, ale także gnid.

Mother treating daughter's hair against lice

Czym jest wszawica?

Wszy występują tylko na owłosionej skórze człowieka. Wyróżnia się wszawicę głowową i łonową. Żywią się krwią człowieka, są więc pasożytami. W miejscu ukąszenia pojawia się zgrubienie, które swędzi i piecze. Zakażeni, szczególnie dzieci, nie mogą się wtedy powstrzymać przed drapaniem skóry głowy. Samica wszy składa do 8 jaj codziennie przez 20 dni. Z jaj, przyczepionych do włosa człowieka, najczęściej przy jego nasadzie, po około 10 dniach wykluwają się larwy, które później przekształcają się w dorosłego osobnika. Można sobie więc wyobrazić, jak niewiele czasu potrzeba na to, aby ta choroba się rozprzestrzeniła.

Przyczyny występowania wszawicy

Wbrew pozorom wszawica nie jest chorobą ludzi, którzy nie dbają o higienę. Może ona dotknąć każdą osobę, bez względu na miejsce zamieszkania, strefę klimatyczną, rasę czy status społeczny. Niestety wciąż wielu ludzi myśli, że to właśnie ubóstwo i brud są podstawowymi powodami, dla których na skórze człowieka pojawiają się wszy. Przez to w naszym kraju to schorzenie jest tematem tabu – nikt nie chce się przyznać do zmagania się z tym problemem, ponieważ nie chce być posądzany o nieprzestrzeganie higieny. Specjaliści z wszawica-sora.pl informują, że wszawica od zawsze występowała na całym świecie, dlatego jest to choroba, której nie trzeba się wstydzić.

Największy odsetek zachorowań występuje u dzieci. Dzieje się tak dlatego, że dorośli zachowują konkretny dystans, jednak maluchy nie mają takich zahamowań. Wszy posiadają zredukowane odnóża – mogą poruszać się jedynie pełzając po włosach. Dlatego można się zarazić tylko podczas bezpośredniego kontaktu. Często w czasie zabawy czy poobiedniej drzemki w przedszkolu dzieci stykają się głowami. Nie mają także problemów z pożyczaniem koleżankom czy kolegom szczotek do włosów. W ten sposób wszy przenoszą się na nowego nosiciela. Dlatego istotne jest, aby regularnie sprawdzać głowę dziecka. Nie można popaść w paranoję, ale trzeba pamiętać, że wszy najczęściej występują w dużych skupiskach ludzkich. Może to być wycieczka szkolna czy kolonie. Również wśród młodzieży będącej na studiach, a mieszkającej w akademiku, istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenie się wszawicą.

Na rynku istnieją środki profilaktyczne, wykorzystujące olejek Cytronella, który swoim zapachem odstrasza wszy. Spray Sora Lotion w swoim składzie posiada właśnie ten składnik. Można go stosować kiedy ma się podejrzenie o możliwości zarażenia. Więcej o tym preparacie można przeczytać na stronie internetowej wszawica-sora.pl.