Przewodnik po roślinach leczniczych – recenzja

15 listopada 2018, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

M. Simmonds, M.J. Howes, J. Irving: Przewodnik po roślinach leczniczych:

Rośliny lecznicze i domowe sposoby leczenia od A do Z

Na ogół rosną one w naszych ogrodach. Jedne zaliczamy do zwykłych warzyw i są naszym pokarmem, inne to kwiaty, których używamy do dekoracji mieszkań. Jeszcze inne nazywamy chwastami. I zapominamy lub nie zdajemy sobie sprawy, że możemy je wykorzystać dodając do domowych preparatów leczniczych i kosmetycznych. Wiele znanych dziś, skutecznych leków ma pochodzenie roślinne, a wiele z nich czeka dopiero na odkrycie. Istotne badania w tej dziedzinie prowadzone są w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew, gdzie zatrudnieni są autorzy tej wyjątkowej książki.

Przewodnik po roślinach leczniczych jest naukowym przewodnikiem po najbardziej znanych i najważniejszych roślinach leczniczych. Znajdziemy tu opis i aktualne informacje o działaniu farmakologicznym 277 roślin wraz z rysunkami. Dodatkowo znajdziemy tu praktyczne przepisy na bezpieczne w użyciu ziołowe herbatki, olejki, nalewki i kremy, informacje o uprawie roślin leczniczych, tradycyjnych systemach leczniczych, lekach roślinnych i chwastach leczniczych. Z lektury książki dowiemy się, jak przygotować pastylki ślazowe, balsam z nagietka, wino z głogu, nalewkę z wiązówki, syrop z dzikiej róży, zupę pokrzywową, czy syrop z fiołka wonnego. Poznamy także rośliny zielne, w tym ich wygląd i występowanie, wykorzystywane części, tradycyjne zastosowanie oraz odkrycia naukowe związane z daną rośliną. W przypadku niektórych roślin podano również uwagi dotyczące ewentualnych przeciwwskazań w ich stosowaniu. Wszystko podane zwięźle, metodologicznie i bardzo wiarygodnie.

Wbrew pozorom dzięki roślinom możemy wyleczyć prawie każdą dolegliwość, należy tylko poznać ich właściwości i wiedzieć, w czym mogą nam pomóc. Z książki dowiemy się, że zamiast kolejnej tabletki na ból, możemy napić się naparu z mięty lub syropu z drzewa balsamowego, albo pozbyć się alergii przy pomocy kocanki włoskiej czy myszopłocha kolczastego. Książka M. Simmonds, M.J. Howes, J. Irving zachęca, by zapoznać się z właściwościami roślin leczniczych i nauczyć się korzystać z ich dobroczynnego działania. Obecnie obserwuje się powrót do ziołolecznictwa. Z jednej strony to moda na „bycie eko” i życie zgodne z naturą, z drugiej strony to wybór prostych rozwiązań codziennych problemów zdrowotnych z mniejszym ryzykiem wystąpienia różnych działań niepożądanych. Pozycja jest ciekawa i warta polecenia, to bezcenna skarbnica wiedzy. Nawet, jeśli nie znajdziecie tu odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, to na pewno jej poznanie zachęci i skłoni każdego świadomego czytelnika do dalszych poszukiwań.

Na szczególną uwagę zasługuje też, jakość wykonania (ilość ilustracji, ładna czcionka, świetny papier), kolorowe, piękne rysunki oraz szczegółowo podane przepisy i opisy wykonania różnych ziołowych herbat, olejków, nalewek i kremów wraz ze zdjęciami poszczególnych etapów. Przejrzysta i dopracowana pozycja.

Natura przewidziała w zasadzie wszystko, czego potrzebujemy. Jeśli jesteś ciekawy, jak przygotować nalewkę fenkułową, cukierki lukrecjowe lub ocet bzowy albo krem z gwiazdnicy lub interesuje Cię jaka roślina jest polecana na anoreksję, jaka pomoże przy żylakach, a jaka w przypadku stanów lękowych lub braku koncentracji czy bezsenności? – koniecznie sięgnij po Przewodnik po roślinach leczniczych. Pozycja bardzo merytoryczna, dokładna i ciekawa – dla wszystkich.

Polecamy serdecznie.






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz