„Przemyślny ból” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Przemyślny ból” – recenzja

22 maja 2015, dodał: Iwona Marczewska
Artykuł zewnętrzny

James Dyer od początku swojego życia wzbudzał w innych zadziwienie, czasem niechęć lub strach, nie tylko poprzez swój chłód i wyniosłą obojętność.
Był człowiekiem, który nie czuje bólu.
Przyszedł na świat w wyniku pozamałżeńskiego epizodu, witając go bez krzyku i łez, naturalnych dla innych noworodków. Szybko dało się zauważyć, że ból fizyczny nie oddziałuje na jego zmysły w żaden sposób. Kiedy traci rodzinę w wyniku epidemii ospy, porzuca ocalałą siostrę i rozpoczyna wędrowne życie, jako asystent jarmarcznego szarlatana. To początek jego drogi, która wiedzie od upokorzenia po dworskie zaszczyty, od biernego poddania cudzym wpływom po niezależność, od ofiary po dzierżącego w ręku władzę ocalania życia.

Zafascynowany ludzką anatomią kształci się, by zostać chirurgiem – najlepszym, jakiego znała XVIII-wieczna Anglia. Nie rozumiejąc istoty bólu, nie waha się używać skalpela, przez co jego poczynania są śmiałe i pozbawione lęku, co przekłada się na osiągnięcie doskonałości w sztuce wykonywania nawet bardzo skomplikowanych operacji. Szybko zyskuje sławę i wraz z dawnym mentorem otwiera szpital. Jako ktoś nie znający cierpienia, pozbawiony jest też umiejętności współodczuwania. Empatia, litość, miłość są mu obce. Jest człowiekiem twardym, upartym, niezwykle ambitnym i sprawnym w działaniu. I niezdolnym do uczuć. Niestety jego kariera zostaje nagle załaman przez kobietę. Kobietę, do której nic nie czuł.

Los, wiodący go do tej pory przez miasta i miasteczka rodzimej Anglii, wyjąwszy służbę na okręcie marynarki królewskiej, wypycha go w głąb carskiej Rosji, gdzie jego życie zostanie gwałtownie i na zawsze odmienione.
W drodze na dwór carycy Katarzyny II poznaje wielebnego Lestrade’a. Razem uratują życie niezwykłej, niemej dziewczynie, szamance, która stanie się dla Dyera klątwą i zbawieniem…

Bohater wraca do Anglii jako człowiek zagubiony w otchłani szaleństwa. Zostaje umieszczony w ośrodku dla umysłowo chorych. Tam spotka go największe w życiu szczęście i największa tragedia.

„Przemyślny ból” Andrew Millera to książka, która bezlitośnie wstrząsa.
Otwarta kompozycja powieści została skonstruowana w mistrzowski sposób. Trudno pozbyć się wrażenia, że jej budowa nawiązuje do charakteru kolejnych etapów życia bohatera: Dyer, mimo trudnych doświadczeń, pozostaje opanowany i nieczuły, i w podobnie powściągliwy sposób przedstawione są jego losy, aż do momentu, w którym zarówno w niego, jak i w czytelnika uderza ogrom tłumionych emocji.

Autor otrzymał wiele prestiżowych nagród literackich, m.in. j.p3 224za niniejszą powieść: International IMPAC Dublin Literary Award, Premio Grinzane Cavour oraz James Tait Black Memorial Prize. To, co niewątpliwie zwraca uwagę, to wyszukane i starannie dobrane słownictwo – głęboki ukłon w stronę tłumacza. Wydawnictwo Znak Literanova oddało w ręce czytelników powieść przetłumaczoną przez Michała Kłobukowskiego, uhonorowanego m.in. nagrodą ZAiKS-u za całokształt twórczości translatorskiej oraz Brązowym Medalem “Zasłużonego Kulturze Gloria Artis”.

Poprzez postać Jamesa Dyera dociera do nas, że wrażliwość przeżywania skazuje człowieka na pełnię szczęścia i cierpienia. Nie można stłumić odczuwania tego, co złe, nie pozbawiając się wrażliwości na to, co dobre. Miller każe nam zastanowić się nad tym, czy jako ludzie chcielibyśmy ograniczyć się w taki sposób tylko po to, by uniknąć cierpień. Ryzyko emocjonalnego zaangażowania w związek to jednocześnie możliwość posmakowania prawdziwej miłości, odsłonięcie przed kimś wnętrza naraża nas na ciosy, a wyzbycie się znieczulicy niesie ze sobą skłonność do litości.
Andrew Miller pozostawia nas z potrzebą dokonania wyboru: Czy nazwiemy uczucia słabością, czy zapragniemy poznać siłę uczuć?

Iwona

 

Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...