Przemalujmy Pałac Kultury i Nauki! Pałac Kultury i Nauki widziany w kolorowych barwach
Czy Polska „szara rzeczywistość” mogłaby być nieco bardziej kolorowa? Czy Polacy chcieliby żyć w otoczeniu barwnej architektury? I czy zgodziłby się na to konserwator zabytków? Marka Dekoral w ramach badania Kolorowa Polska postanowiła sprawdzić, na jaki kolor Polacy najchętniej przemalowaliby Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
Czy zabytki mogą być kolorowe? Niektóre tak – wystarczy przypomnieć sobie wiedeński Hundertwasserhaus pomalowany w czterech kolorach czy kolorowe mozaiki Gaudiego w Barcelonie. Najbardziej kolorowa architektura na świecie to najprawdopodobniej dzielnica La Boca w Buenos Aires. Czy w Polsce moglibyśmy mieć swoją dzielnicę Boca? Dzielnicę, w której każdy dom jest innego koloru?
Jak wyglądają zabytkowe kamieniczki w centrum polskich miast? Poza wyjątkowymi projektami (takimi jak Ogarna 2.0 i Nowa Szeroka w Gdańsku czy Poznański Rynek) nasi konserwatorzy zabytków są nieco bardziej surowi pod względem kolorów. W zeszłym roku, zabytkową kamienicę przy ulicy 6 sierpnia w Łodzi, trzeba było przemalować, bo aktualny błękitny kolor nie pasował do pozostałych kamienic. Nie wynika to jednak z tego, że konserwatorzy zabytków w Polsce lubią ponure barwy – wręcz przeciwnie. Ich zadaniem, tak jak ekspertów marki Dekoral, jest umiejętne łączenie barw, tak by elewacje budynków stanowiły jedną całość, która ze sobą harmonizuje. Najczęściej spotykane kolory kamienic to ugry, piaski i róże. Błękity, czerwienie i fiolety są zaś wykorzystywane niezwykle rzadko.
Co zatem konserwator zabytków powiedziałby na fioletowy bądź różowy Pałac Kultury i Nauki? Z okazji obchodzonego 11 sierpnia Dnia Konserwatora Zabytków, w ramach II edycji projektu Kolorowa Polska, Dekoral zapytał Polaków w jakich kolorach widzieliby najwyższy budynek w Polsce (wpisany w 2007 r. do rejestru zabytków). Na jakie kolory najchętniej pomalowalibyśmy ten najsłynniejszy i widziany z prawie każdego miejsca w Warszawie pomnik architektury socrealizmu?
Okazuje się, że jesteśmy przyzwyczajeni do obecnej barwy Pałacu na tyle, że 60% Polaków najchętniej pozostawiłoby go ciepłej, beżowej tonacji (połączenie puszysty flausz i aksamitny dotyk wybrało 40% badanych a beżowy kaszmir i intuicję – 20%). 15% Polaków zdecydowałoby się na bardziej odważne połączenie czerwieni flamenco z intuicją. Co ciekawe, w przemalowaniu Pałacu Kultury i Nauki na zdecydowane i mniej nawiązujące do tradycyjnego wizerunku PKiN kolory, bardziej odważni są mężczyźni. 23% wybrało czerwień flamenco z delikatnym kolorem intuicja (14% kobiet chciałoby zaś widzieć PKiN w czekoladowych barwach (czekofashion i beżowy kaszmir).
Elewacja Pałacu Kultury i Nauki wykonana jest ze spieków ceramicznych w kolorze piaskowca. I jak wynika z badań Kolorowej Polski, wcale nie chcemy, by ten najwyższy budynek w Polsce był błękitny czy zielony. Wolimy stonowane połączenia, które będą komponować się z otoczeniem. Eksperci Dekoral potwierdzają, że taki wybór połączeń kolorystycznych dla zabytkowego budynku jest strzałem w dziesiątkę!