Profilaktyczne zabiegi stomatologiczne, które powinieneś wykonywać regularnie

15 września 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Profilaktyka stomatologiczna to tak naprawdę klucz dla zachowania zdrowych zębów. Oferta klinik stomatologicznych jest nieograniczona. Jakie zabiegi warto wykonywać profilaktycznie i jakie korzyści niosą za sobą? Dowiedz się z artykułu!

białe zęby

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów to jeden z wielu zabiegów, jakie za jakie odpowiada stomatologia. Jego celem jest uodpornienie szkliwa na działanie szkodliwych czynników, w tym np. kwasów i bakterii. Dodatkowo wspomaga proces remineralizacji szkliwa, a nawet zmniejsza ryzyko powstania próchnicy.

Cały zabieg polega na pokryciu zębów preparatami bogatymi w fluor. Choć fluoryzację zaleca się wykonywać przede wszystkim dzieciom, dla dorosłych zabieg ten jest równie pomocny. Wspomaga profilaktykę chorób i wspiera zdrowie zębów. Zabieg zaleca się wykonywać minimum raz w roku.

Skaling

Skaling to zabieg, którego celem jest usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego. Kamień jest niczym innym, jak zmineralizowaną płytką bakteryjną. Odkłada się w wyniku niedokładnego i zbyt rzadkiego szczotkowania zębów. Usuwanie kamienia nazębnego to jeden z najważniejszych zabiegów profilaktycznych,  bowiem pozwala zahamować rozwój chorób przyzębia.

Usunięcia kamienia nazębnego w warunkach domowych nie jest niestety możliwe, dlatego tak ważne jest jego usuwanie u stomatologa we Wrocławiu. Częstotliwość wykonywania skalingu jest uzależniona od indywidualnych potrzeb. Osoby, które przykładają się do szczotkowania zębów, mogą wykonywać zabieg nawet raz na kilka lat.

Piaskowanie

Piaskowanie zębów jest kolejnym zabiegiem, który zaleca się wykonywać regularnie. Polega na oczyszczeniu zębów m.in. z kamienia i osadu przy pomocy tłoczonej pod wysokim ciśnieniem zawiesiny, zawierającej drobinki substancji czyszczącej. Zabieg jest nieinwazyjny i może być wykonywany na tej części zęba, która znajduje się ponad dziąsłem, jak i w okolicach kieszeni zębowej.

Zabieg piaskowania może, lecz nie musi być przeprowadzany w parze ze skalingiem. Dzięki piaskowaniu można pozbyć się nadmiaru bakterii, a także nieestetycznych przebarwień i osadów. Piaskowanie może być również zabiegiem przygotowującym do wybielania zębów lub higienizacji.

Lakowanie

Kolejnym, wartym uwagi zabiegiem, jest lakowanie zębów. Polega to na nałożeniu laku na powierzchni żującej zębów. Lak to półpłynna substancja na bazie żywic, wypełniająca naturalne bruzdy i zagłębienia. Ma za zadanie chronić zęby przed odkładaniem się na ich powierzchni płytki oraz kamienia nazębnego.

Zabieg lakowania sprawia, że późniejsze szczotkowanie zębów jest prostsze i wygodniejsze. Profilaktyczne wykonywanie lakowania pozwoli uchronić zęby przed procesem demineralizacji szkliwa, a nawet i przed zmianami próchniczymi. Warto jednak pamiętać, że lakowanie jest skuteczne wyłącznie w przypadku zębów zdrowych. jeśli doszło już do zmian próchniczych, taki zabieg nie zmieni zbyt wiele. Kluczowe są więc regularne wizyty kontrolne u stomatologa.