Dokucza Ci łupież? Masz zakola i łysiejesz? A może cierpisz na nadmierne owłosienie? Jeśli masz problem z którąś z tych dolegliwości to zapraszam Cię do zapoznania się z poradami jak sobie z nimi radzić.
Włosy mogą być prawdziwą ozdobą człowieka, mogą mu jednak dostarczyć wielu problemów. Każdy z nas z pewnością chciałby pochwalić się zdrowymi i mocnymi włosami, lśniącymi naturalnym blaskiem, które dodatkowo rosną tylko tam, gdzie powinny i to w odpowiednich ilościach.
Niestety, rzeczywistość bywa brutalna, stąd też wielu z nas musi borykać się z takimi problemami jak brak włosów na głowie i ich nadmiar w tych miejscach, gdzie są one nie wskazane.
Czy na problemy z włosami istnieją sprawdzone metody? Skąd tak w ogóle biorą się te wszystkie problemy związane z ludzkim owłosieniem?
Łupież
Jednym z najczęściej występujących problemów związanych z włosami jest łupież oraz powiązane z nim łojotokowe zapalenie skóry.
Łupież to nic innego, jak martwy naskórek zbierający się na skórze głowy, a następnie opadający na ramiona, szczególnie wtedy, gdy poprawiamy włosy lub gdy podrapiemy się po głowie.
Łuszczenie się skóry to efekt łojotokowego zapalenia skóry, które powoduje podrażnienie skóry głowy i jej zgrubienie. I choć łupież nie jest zagrożeniem dla zdrowia, jego mało estetyczny wygląd sprawia, że wiele osób jest gotowych do wielu poświęceń, by tylko się go pozbyć.
Łupież można pokonać zazwyczaj za pomocą szamponu przeciwłupieżowego oraz dzięki odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Dokładne spłukiwanie szamponów po umyciu głowy to podstawa. W przypadku poważniejszych problemów ze skóra głowy i łojotokowego zapalenia często niezbędna staje się pomoc dermatologa.
Czasem pomocne okazują się specjalne maści z dodatkiem siarki lub środków przeciwgrzybicznych, jednak dobór odpowiedniego środka może zająć trochę czasu. Każdy człowiek jest przecież inny i wymaga innych środków.
Wypadanie włosów i łysienie
Łupież to nie jedyny problem związany z włosami. Równie problemowe jest wypadanie włosów. Często wypadanie włosów towarzyszy ciężkim chorobom, bywa jednak i tak, że łysieje człowiek całkowicie zdrowy. Łysienie może być związane z przyjmowaniem pewnych leków, może być też skutkiem stresu.
Łysienie wymaga specjalistycznego leczenia, jednak problemem staje się tu brak jednej, skutecznej metody. Innym problemem związanym z wypadaniem włosów jest tzw. „męska łysinka”. Takie łysienie nie ma nic wspólnego ze staniem zdrowia, jest za to silnie związane z genami. To kwestia dziedziczonych genów.
Zdarza się, że łysienie takie pojawia się już u młodych chłopców, dla których taka „dojrzała” łysinka może być powodem licznych frustracji oraz zmartwień. Niestety tego problemu nie są w stanie rozwiązać żadne cudowne kosmetyki i preparaty. Jedynym dostępnym środkiem do walki z takim łysieniem są drogie kuracje, których efekty ograniczają się tylko i wyłącznie do spowolnienia tego procesu lub przeszczep włosów na którego mało kogo stać.
Nadmierne owłosienie
Podczas gdy jedni łysieją, inni narzekają na nadmiar owłosienia. Gęste włosy na piersiach lub plecach mogą być powodem licznych kompleksów. Nadmierne owłosienie to problem szczególnie bolesny dla kobiet. Szczególnie problemowe jest to owłosienie, które pojawia się w widocznym miejscu, np. na twarzy.
Czasem warto skonsultować się z lekarzem w tej sprawie i wspólnie z nim poszukać przyczyn występowania nadmiernego owłosienia. Może się okazać, że jest to efekt zażywania pewnych leków lub choroby. W przypadku kobiet nadmierne owłosienie może być efektem zaburzeń hormonalnych, co również wymaga odpowiedniego leczenia.