Premiera książki “Rak piersi. Między ryzykiem a szansą” – o holistycznym, a zarazem spersonalizowanym i świadomym leczeniu | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Premiera książki “Rak piersi. Między ryzykiem a szansą” – o holistycznym, a zarazem spersonalizowanym i świadomym leczeniu

22 lipca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

11 lipca, miałaa miejsce premiera książki “Rak piersi. Między ryzykiem a szansą”, autorstwa doświadczonego chirurga onkologa, dr. Dariusza Michalika i dr n. hum. Ewy Sławińskiej. To profesjonalny przewodnik po świecie leczenia raka piersi, wydany nakładem wydawnictwa BookEdit, który przybliża najnowszą wiedzę onkologiczną, walczy z mitami, promuje medycynę spersonalizowaną i zachęca pacjentki do udziału w podejmowaniu świadomych decyzji leczniczych.

Rak piersi. Między ryzykiem a szansą

Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że rocznie rozpoznaje się go u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. W Polsce rak piersi stanowi około 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, a liczba ta stale rośnie.

Dr Dariusz Michalik, autor książki “Rak piersi. Między ryzykiem a szansą”, wychodzi naprzeciw tej sytuacji i zachęca kobiety do podniesienia swojej świadomości w zakresie tego nowotworu, dostarczając im rzetelną wiedzę medyczną, weryfikowaną w toku dziesiątek tysięcy rozmów z chorymi i leczenia najrozmaitszych chorób piersi. Książka zawiera odpowiedzi na najczęstsze pytania zadawane podczas wizyt lekarskich, a na jej treść i formę znaczący wpływ miały pośrednio same pacjentki. W publikacji – w przystępny i sugestywny sposób – zostały przybliżone najważniejsze zagadnienia związane z rakiem piersi, od profilaktyki i czynników ryzyka zachorowania, poprzez diagnostykę i leczenie, aż do metod rekonstrukcji. Dzięki postępowi, jaki dokonał się w onkologii w  ostatnich dekadach, leczenie stało się mniej okaleczające, bezpieczniejsze i bardziej skuteczne. Jednak wyniki w Polsce wciąż nie są zadowalające w porównaniu ze średnią europejską.

  • Ważną kwestią w walce z rakiem piersi jest propagowanie wiedzy wśród kobiet – chciałbym, aby one same były świadome, jakie są realne możliwości profilaktyki, na czym polegają metody leczenia spersonalizowanego i czego pacjentki mogą oczekiwać w razie zachorowania. Zależy mi, żeby kobiety znały swoje prawa i bardziej aktywnie uczestniczyły w procesie leczenia. W przestrzeni publicznej krąży wiele nieprawdziwych informacji, np. niepotrzebnie zalecane są profilaktyczne badania USG. Zgodnie z wytycznymi większości organizacji i towarzystw naukowych na świecie, specjalizujących się w badaniach nad rakiem piersi, zdrowa, niemająca objawów osoba, nie powinna mieć wykonywanego badania ultrasonograficznego. Tymczasem w Polsce nadal promowane jest USG, jako samodzielna metoda profilaktycznamówi dr n. med. Dariusz Michalik, chirurg onkolog, absolwent Akademii Medycznej w Łodzi i studiów podyplomowych z chirurgii onkologicznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej piersi na Autonomicznym Uniwersytecie w Barcelonie.

Oprócz lansowania najnowszej wiedzy, walki ze stereotypami i schematycznym podejściem do leczenia, a także stawiania postulatów merytorycznych i organizacyjnych dotyczących leczenia raka piersi w Polsce, książkę wyróżnia połączenie zagadnień medycznych, moralnych i egzystencjalnych. Jednym z jej głównych motywów jest perspektywa etyczna przeżywania choroby.

  • Bardzo istotne jest przyjęcie odpowiedniej postawy wewnętrznej, wzięcie spraw w swoje ręce i podjęcie walki. Jako lekarz uważam, że rak może być doskonałą okazją do sprawdzenia własnych możliwości – dodaje dr n. med. Dariusz Michalik, autor książki “Rak piersi. Między ryzykiem a szansą”.

Książka niesie przesłanie medyczno-humanistyczne, iż dzięki chorobie, jako wyzwaniu, można osiągnąć po wyleczeniu nową radość życia. Zachorowanie na raka jest bardzo trudnym, ogromnie stresującym doświadczeniem, ale mimo wszystko może ono w pozytywny sposób oddziaływać na dalsze życie.

  • Nie tylko w ciężkiej chorobie, ale również w innych, ekstremalnych sytuacjach życiowych czas próby może stać się sprzymierzeńcem każdego z nas i pomóc nam w pracy nad samodyscypliną i hartem ducha reasumuje dr n. hum. Ewa Sławińska.

Książka, wydana w BookEdit, jest już dostępna w sprzedaży w największych polskich księgarniach stacjonarnych i internetowych. Patronami medialnymi książki są: magazyn Moje Zdrowie oraz portale zwrotnikraka.pl i urodaizdrowie.pl. Patronat honorowy nad książką objął Rzecznik Praw Pacjenta.

dr Dariusz Michalik

Dariusz Michalik – doktor nauk medycznych, chirurg onkolog. Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1990). Uzyskał specjalizacje z chirurgii ogólnej (1998) i chirurgii onkologicznej (2003). Ukończył studia podyplomowe z chirurgii onkologicznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej piersi (2015–2017) na Autonomicznym Uniwersytecie w Barcelonie. Doktorat obronił na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi (2003). Uczestniczył w licznych konferencjach i szkoleniach, głównie za granicą, poświęconych leczeniu raka piersi. Odbył staż w St. Thomas Hospital w Londynie, L’Institut Gustave-Roussy w Paryżu, Istituto Europeo di Oncologia w Mediolanie oraz w Klinik Pyramide w Zurychu. Zdobył ponad 30-letnie doświadczenie kliniczne w szpitalach publicznych o różnym zasięgu i zakresie leczenia, m.in. w Dobrym Mieście, Mrągowie, Olsztynie, Warszawie. Obecnie kieruje Oddziałem Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcji Piersi w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie.

dr Ewa Sławińska

Ewa Sławińska – doktor nauk humanistycznych, autorka kilku książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych, inicjatorka i opiekun merytoryczny wielu projektów wydawniczych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Historyczny, studia magisterskie – 2003, doktorat – 2017). Odbyła studia zagraniczne w Kopenhadze (2002/2003). Podejmuje różnorodne działania na rzecz ochrony i promocji polskiego dziedzictwa.

BookEdit to wydawnictwo działające w modelu self-publishing, alternatywnym w stosunku do klasycznych wydawnictw. Współpracuje z doświadczonymi recenzentami, redaktorami i grafikami, wspierając autorów podczas wszystkich etapów pracy nad książką. W ofercie marki znajdują się książki drukowane, e-booki i audiobooki, a także profesjonalna korekta i redakcja, ghostwriting i copywriting. BookEdit działa w oparciu o takie wartości, jak jakość, niezależność i twórcza wolność. Oferta wydawnictwa skierowana jest do zawodowych pisarzy, debiutantów, blogerów i celebrytów, firm i korporacji, a także do tych wszystkich, którzy marzą o wydaniu własnej książki. Nakładem BookEdit ukazało się dotychczas 30 książek, m.in.: e-book “Pokonać siebie” Andrzeja Cichockiego, “Paranoja” Natalii Kostrzyckiej, “Ósmy kontynent” Mariusza Szeiba oraz “9 ognisk” Marka Tomalika.

 

Share and Enjoy !

Shares





Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz