Prawo do leczenia na NFZ można stracić. Pamiętaj o tym ważnym terminie

dodał: Ewelina Szadkowska
Nasz system ochrony zdrowia jest oparty na ubezpieczeniu zdrowotnym, któremu podlega znaczna większość naszego społeczeństwa. Osoby pracujące czy prowadzące działalność gospodarczą, uczniowie i studenci, rolnicy, emeryci i renciści mają prawo leczyć się bezpłatnie w ramach usług zakontraktowanych przez NFZ. Warto jednak wiedzieć, kiedy można utracić to prawo i jak temu przeciwdziałać.
Ważne zmiany w naszym życiu są powiązane z formalnościami, których należy dopełnić. Jeśli przestajemy się uczyć, zamknęliśmy swoją firmę, straciliśmy pracę lub jesteśmy w trakcie jej zmiany, to może okazać się, że w pewnym momencie przestajemy podlegać pod ubezpieczenie zdrowotne. Zwykle dzieje się to w terminie 30 dni od ustania poprzedniego stanu rzeczy, jednak szczegóły podajemy poniżej.
Pilnuj tego terminu, aby nie utracić prawa do bezpłatnego leczenia
Kończąc okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy, jesteśmy ubezpieczeni jeszcze przez 30 dni od ustania stosunku pracy, Oznacza to, że idąc do lekarza w tym czasie, nie płacimy za wizytę u specjalisty i mamy prawo do recept z refundacją NFZ. Po tym czasie należy albo zarejestrować się jako osoba bezrobotna, albo podpisać umowę o pracę w nowym miejscu zatrudnienia. Obie te czynności skutkują nowym zgłoszeniem do ubezpieczenia i zachowaniem kontynuacji prawa do bezpłatnego leczenia w ramach NFZ. Osoby, które nie odejmą żadnego z wymienionych działań, będą pozbawione prawa do leczenia w placówkach świadczących usługi medyczne w ramach umowy z NFZ i pozostają im wyłącznie świadczenia prywatne.
Jakie inne sytuacje mogą skutkować brakiem ubezpieczenia zdrowotnego?
Nie wszystkie osoby, które nie pracują, są zarejestrowane w urzędach pracy. Bywają przypadki, że małżonkowie osób pracujących są zgłoszeni do ubezpieczenia w ich zakładach pracy. Gdy nastąpi śmierć małżonka ubezpieczającego taką osobę, to po 30 dniach trafi ona prawo do korzystania z bezpłatnych wizyt i refundowanych recept. Podobnie dzieje się z osobami, które uczą się lub studiują i w trakcie nauki kończą 26 lat. Wówczas przestaje obowiązywać ubezpieczenie, które dotąd zapewniała szkoła lub uczelnia. Podobnie dzieje się, gdy osoba bezrobotna traci swój status np. w wyniku kilkukrotnej odmowy przyjęcia pracy proponowanej przez doradcę zawodowego w urzędzie pracy. W takich przypadkach można przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego lub zostać zgłoszonym do niego jako członek rodziny osoby pracującej.
Brak ubezpieczenia zdrowotnego to ryzykowna sytuacja, gdyż w przypadku pilnej potrzeby skorzystania z usług medycznych będziemy zobowiązani do pokrycia całkowitych kosztów wizyty lekarskiej czy pobytu w szpitalu. Kwoty mogą tu być bardzo wysokie i nie warto ryzykować, że popadniemy w kłopoty finansowe poprzez niedopatrzenie związane z brakiem prawa do bezpłatnego leczenia. Polskie prawo daje wiele możliwości ubezpieczenia, które pozwala być spokojnym w sytuacjach losowych.