Prawdziwy czy sztuczny? Tak łatwo rozpoznasz najlepszy miód

23 maja 2024, dodał: Ewelina Szadkowska

Wśród wielu rodzajów miodu obecnych na rynku można się pogubić – jego kolorystyka i konsystencja są tak różnorodne, jak natura, z której pochodzi. Dzięki pracy pszczół otrzymujemy produkt pełny witamin i mikroelementów, pomocny w leczeniu przeziębienia, problemów trawiennych, stanów zapalnych czy problemów dermatologicznych. Od dzieciństwa jesteśmy uczeni, że miód to naturalny lek na wiele dolegliwości. Jedni doceniają jego walory lecznicze, a inni po prostu lubią rozkoszować się jego słodkim smakiem. Czy jednak trzeba być specjalistą, aby poznać, czy mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości i o wielu wartościach zdrowotnych, czy z  jego podróbką, przepełnioną cukrem i sztucznymi dodatkami?

miód

Zalew sztucznego miodu z Chin, opatrzonego wprowadzającymi w błąd informacjami spowodował, że wielu klientów z nieufnością przygląda się produktom i nie wie do końca, co tak naprawdę kupuje. Każdy z nas chce wybierać produkty o jakości adekwatnej do ich ceny. Dotąd nie było jednak możliwości prawidłowej weryfikacji miodu obecnego na sklepowych półkach, o ile nie posiadało się dużej wiedzy na temat jego produkcji. Od teraz ma się to zmienić – dzięki obowiązującej od 18 kwietnia br. ustawie o znakowaniu miodu*, czyli o obowiązkowych informacjach, które musi zawierać etykieta słoiczka z miodem.Zabronione jest oznaczanie miodu jako „mieszanki miodów pochodzących z UE” – należy tu wymienić wszystkie państwa, w których miód został zebrany. Opakowania miodu obecne już w obrocie i oznaczone wg poprzednich przepisów mogą być sprzedawane jeszcze przez 12 miesięcy.

śniadanie z miodem

Warto czytać cały skład miodu – dzięki temu możemy sprawdzić zawartość cukru i ewentualne dodatki, które zostały do niego domieszane. jeśli mamy możliwość degustacji, warto sprawdzić zapach miodu. Jeśli pachnie naturą, czyli kwiatami, żywicą, lasem – jest prawdziwy. Jeśli jest zbyt klarowny, przezroczysty, nie ma pianki na wierzchu i nie widać kryształków cukru choćby na jego dnie – można uznać, że jest sfałszowany. prawdziwy miód już po 2 miesiącach ulega krystalizacji i jest to naturalny proces,  nie objaw jego zepsucia. Miód przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i promieni słonecznych nie zepsuje się nigdy, a data jego ważności umieszczona na słoiku jest tylko dla formalności.

Gdy kupimy już dobrej jakości miód, warto wiedzieć, jak z niego korzystać, by nie stracił swych walorów smakowych i zdrowotnych. Na pewno nie powinien być podgrzewany.  Nie dodawajmy go do gorącej herbaty, nie pieczmy na nim ciast. Należy poczekać, aż herbata czy deser nieco ostygnie. Pamiętajmy też, że mimo swych właściwości leczniczych nie każdy może go spożywać. Restrykcyjnym ograniczeniom w diecie podlegają diabetycy, a miód zawiera zwykle ok. 80% cukru, więc nadmierne spożycie go nie jest wskazane dla nikogo.

* Źródło: https://www.gov.pl/web/wijhars-opole/znakowanie-miodu–nowe-przepisy