Praca w opiece w Niemczech: jak wybrać agencję?
Niemal codziennie pojawiają się nowe oferty pracy w niemieckiej opiece. Prym wiedzie tu Internet, ale ogłoszenia publikowane są także w gazetach czy anonsowane w radiu. W ten sposób reklamują się różne agencje – niektóre znamy ze słyszenia, o innych dowiadujemy się przez przypadek. Czasami te ostatnie firmy, by przebić konkurencję, oferują bardzo wysokie stawki. Niestety, nie zawsze można im wierzyć. Jak zatem sprawdzić, czy dana firma jest warta zaufania?
Legalność firmy zatrudniającej opiekunki
Każda działająca na polskim rynku agencja powinna posiadać wpis do KRAZ, czyli Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. W łatwy sposób można go znaleźć w sieci – wystarczy wpisać w polu wyszukiwania adres stor.praca.gov.pl. Dzięki temu sprawdzimy nie tylko fakt istnienia firmy w rejestrze, ale też jej adres, datę powstania czy rodzaj działalności. Im dłużej dana agencja działa na rynku, tym większa szansa, że nagle nie „zniknie” akurat wtedy, kiedy będziemy przebywać na zleceniu. Pamiętajmy, że największe i najbardziej znane firmy dbają zarówno o swoją pozycję, jak i o pracownika.
Warunki zatrudnienia w niemieckiej opiece
Sprawdziliśmy legalność działania agencji i okazało się, że wszystko jest w porządku. Chcemy więc skorzystać z jej oferty. Zanim jednak podpiszemy umowę, dobrze jest poznać warunki zatrudnienia w opiece w Niemczech. Warto wiedzieć, że firmy proponują czasami na początek nieco niższe stawki. Można to uznać za „etap sprawdzający” zarówno dla agencji, jak i dla opiekunki. Czy współpraca przebiegnie pomyślnie? Czy dana opiekunka sprawdzi się na szteli? Czy agencja wywiąże się ze swoich zapewnień? Jeżeli szczegóły współpracy nam odpowiadają, to po pierwszym urlopie śmiało możemy poprosić o podwyżkę. W agencjach publikujących ogłoszenia na portalu SenioPort minimalna stawka to 1500 euro netto miesięcznie. Na dodatek większość dobrych firm zapewnia bezpłatny przejazd i zakwaterowanie w domu podopiecznego, a także cykliczne premie dla opiekunek.
Dokumenty, które trzeba podpisać
Jeśli decydujemy się na współpracę z agencją, to pamiętajmy, że organizacja wyjazdu jest po jej stronie. Ponadto firma powinna udostępnić Ci umowę do wcześniejszego zapoznania się z jej zapisami. Zdarza się, że agencje nie chcą przesyłać umów – wtedy warto podjechać do siedziby firmy i przeczytać je na spokojnie. Nie obawiajmy się pytać o wszystko, co wzbudza nasze wątpliwości.
Dodatkowe opłaty – czy to zgodne z prawem?
Legalnie działające agencje nie powinny pobierać od opiekunek w Niemczech żadnych opłat. Jeżeli więc usłyszymy, że musimy zapłacić za przejazd albo uiścić jakąkolwiek zaliczkę, lepiej zrezygnować ze współpracy. Pamiętajmy – jeśli firma nie ma pieniędzy na to, żeby wysłać nas do pracy w niemieckiej opiece, to istnieje duża szansa, że nie będzie ich miała również na naszą wypłatę.
Kary umowne dla opiekunki w Niemczech
To zdanie może nas wprawić w zakłopotanie: o jakich karach mowa? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu od podstaw. Branża opieki w Niemczech przyciąga nie tylko nielegalnie działające agencje, ale również kandydatów nie mających pojęcia o tej pracy. Z tego powodu firmy zabezpieczają się wpisami o karach w umowach. Robią to przede wszystkim dla ochrony swojego wizerunku, ale też dla dobra niemieckich podopiecznych. Kary umowne dotyczą najczęściej spożywania alkoholu w miejscu pracy, dokonania kradzieży, pozostawienia podopiecznego samego, bez opieki czy innych skrajnie nieodpowiedzialnych zachowań. Nie warto więc reagować złością na tego typu zapisy w umowie, ale sprawdzić, czy w jakikolwiek sposób będą nas dotyczyć. I oczywiście warto zadawać pytania, jeżeli coś jest dla nas niejasne.
Mamy nadzieję, że powyższy tekst pomoże Ci wybrać dobrą agencję. A jeśli chcesz zaoszczędzić czas i mieć wszystkie firmy w jednym miejscu, zajrzyj na SenioPort. Tam znajdziesz ogłoszenia od renomowanych agencji opieki w Niemczech.
Więcej informacji oraz oferty pracy w branży opieki w Niemczech znajdziesz na stronie: https://www.senioport.pl/oferty-pracy-opieka