Praca na emeryturze to nie zawsze konieczność. Poznaj jej ogromne korzyści

dodał: Ewelina Szadkowska
Przejście na emeryturę to znacząca zmiana w życiu każdego człowieka. Z dnia na dzień zmniejsza się codzienna dawka zajęć, a wolny czas dłuży się w nieskończoność. Wielu seniorów cierpi z powodu uczucia, że przestali być potrzebni, a inni biorą sprawy w swoje ręce. Coraz więcej emerytów podejmuje pracę – i to nie tylko z powodów materialnych.
Obecnie wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat. W tym wieku pojawiają się już pewne dolegliwości, jednak wielu seniorów ogólnie nie narzeka na samopoczucie. Mają też dużo energii, którą chcieliby spożytkować w pożyteczny sposób. Praca w niepełnym wymiarze czasu to znakomity pomysł nie tylko na podreperowanie budżetu emeryta, ale także szansa na rozwój i dobrą kondycję psychiczną.
Takie prace wybierają emeryci
Zracji podeszłego wieku trudno wymagać od seniorów wysokiej sprawności fizycznej. Wolniejsza jest także praca ich umysłu, co ma związek z powolną degeneracją komórek mózgu. Codzienne wyzwania i uporządkowany rytm życia pozwalają jednak utrzymać funkcje poznawcze na wyższym poziomie niż w przypadku seniorów, którzy zajmują się już tylko domem. Praca daje im możliwość wykazania się swoim doświadczeniem i wiedzą, którą zgromadzili przez lata. Wiele kobiet 60+ decyduje się wtedy na pracę opiekunki medycznej lub niani. Ich atutem jest cierpliwość i wyrozumiałość, której nabywa się z wiekiem. Możemy je spotkać także w sklepie czy firmie sprzątającej, gdzie mogą regulować swój czas pracy. Panowie często dorabiają jako ochroniarze czy „złote rączki” w firmach i instytucjach państwowych. Wielu taksówkarzy jeżdżących po ulicach naszych miast to także seniorzy.
Kobiety częściej szukają pracy na emeryturze
Według najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to emerytki stanowią większość osób podejmujących aktywność zawodową po przekroczeniu ustawowego wieku uprawniającego do otrzymywania tego świadczenia. Obecnie blisko 60% pracujących seniorów to właśnie panie. Wynika to po części z wyższej potrzeby kontaktów społecznych u kobiet, niż u mężczyzn. Nie bez znaczenia jest też to, że często właśnie w tym wieku panie zostają wdowami i szukają sposobu, aby nie spędzić reszty życia tylko w czterech ścianach. Z racji wcześniejszego przechodzenia na emeryturę kobiety z reguły otrzymują niższe świadczenie i to też decyduje o częstszym podejmowaniu przez nie pracy.
Pracujący seniorzy to osoby, które mają wyższy poziom zadowolenia z życia. Czują się potrzebni i doceniani, a dodatkowy zastrzyk gotówki to dla nich powód do zwiększenia jakości życia. Dzięki temu mogą pozwolić sobie na przyjemności, których z samej emerytury nie mogliby sfinansować. Wszystko to składa się na osiagnięcie lepszego poziomu życia, a co za tym idzie, lepszego zdrowia.