29 lipca jest obchodzony Dzień Lasagne, lecz nie przez rozkochanych w pomidorowych smakach i makaronach Włochów, ale… Amerykanów. Chociaż tę zapiekankę kojarzymy z krajem w kształcie kozaka, korzeni lasagne możemy poszukiwać u Greków. Tymczasem za jej największego smakosza i tak uchodzi Garfield.
Czego jeszcze nie wiesz o lasagne i jakich przepisów na lasagne jeszcze nie znasz?
Historia lasagne – skąd pochodzi?
Lasagne to prawdopodobnie jeden z najstarszych rodzajów makaronu. Ta potrawa była znana już u starożytnych Rzymian i Greków. W starożytnym Rzymie danie podobne pod względem przygotowania do współczesnej lazanii nazywało się lasana lub lasanum i zostało opisane w O sztuce kulinarnej ksiąg dziesięć, czyli książce kucharskiej, za którego autora uznaje się Apicjusza. Książka zawiera ok. 450 przepisów pochodzących z IV-V wieku n.e.
W starożytnej Grecji słowo laganon oznaczało mąkę gotowaną w wodzie, następnie krojoną w długie paski. Greckie danie nie przypominało współczesnej lazanii pod względem wszystkich składników, chociaż było przygotowywane podobnie – w naczyniu kładziono naprzemiennie laganon i sos.
Rzymianie mieliby zapożyczyć z greckiego słowo lasanon, które oznaczało podstawkę na nóżkach pod garnek z gotującym się posiłkiem, następnie – używać tego słowa jako określenia dla naczynia, w którym była przygotowywana lazania.
Pierwszy przepis na lasagne
Jedna z teorii głosi, że pierwszy przepis na lasagne został odnaleziony w XIV-wiecznej brytyjskiej książce kucharskiej, której używano w okresie panowania Ryszarda II. Daniu niestety brakuje pomidorów, które jeszcze wtedy nie dotarły do Europy.
Tradycyjna włoska lasagne jest z kolei przypisana Neapolowi, gdzie pierwszy przepis został spisany jeszcze w średniowieczu i umieszczony w Liber the Coquina – jednej z najstarszych średniowiecznych książek kucharskich.
XVII wiek przyniósł kulinarny przełom w Europie. W 1692 roku w Neapolu została wydana książka kucharska z przepisami z… pomidorami. Badacze przyznają jednak, że jej autor musiał czerpać wiedzę z hiszpańskich źródeł.
Lasagne wegetariańskie czy z mięsem?
Dwie najpopularniejsze wersje lasagne różnią się od siebie pod tym względem. Lasagne bolognese jest przygotowywane z sosem pomidorowym i mięsem mielonym (wieprzowym lub wieprzowo-wołowym), natomiast lasagne napoli, pochodzące z południowych Włoch, nie zawiera mięsa. Do jej sosu dodajemy najlepiej świeże, posiekane zioła: bazylię, oregano i tymianek, a ponadto – przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku.
Lasagne po włosku, ale inaczej?
Ścieżką popularności sosu napoli i bolognese kroczy z powodzeniem francuski sos beszamelowy, przygotowywany ze zrobionej na maśle zasmażki z mąki, którą rozprowadzamy z mlekiem. Sos beszamelowy do lasagne przyprawiamy solą i białym pieprzem, gałką muszkatołową i kilkoma kroplami soku z cytryny, opcjonalnie możemy też dodać ulubione zioła. Kiedy Włosi nie znali pomidorów, lasagne była przygotowywana z beszamelem oraz pokrojonymi, ugotowanymi na twardo jajkami.
Lasagne to potrawa idealna do rozwijania swoich kulinarnych fantazji – może być przygotowywana z rybami, rozmaitymi mięsami, grzybami, sezonowymi warzywami, owocami morza, wieloma sosami… W przepisach na lasagne możemy znaleźć ricottę, mozzarellę, ser kozi, gorgonzolę czy parmezan – pełna dowolność! Włoska zapiekanka znakomicie łączy w sobie smaki różnych kuchni świata, także nie bój się eksperymentów!
Możesz przygotować nawet… lasagne bez makaronu. Zobacz przepis na lasagne z cukinią – nie jest bardziej skomplikowana niż tradycyjna lasagne. W takiej zapiekance plastry makaronu wystarczy zastąpić cienkimi plastrami cukinii i przekładać je pozostałymi składnikami, a wierzch posypać parmezanem lub wybranym serem. W podobny sposób możesz przyrządzić lasagne z bakłażanem, a jako dodatek przygotować sos czosnkowy!