Pożegnanie z katarem | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Pożegnanie z katarem

22 maja 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kichanie – podobnie jak kasłanie – pełni pozytywną rolę. Pomaga oczyścić górne drogi oddechowe z zalegających w nich, drażniących substancji. Niekiedy jednak przeradza się ono w prawdziwy problem. Szczególnie, gdy kichaniu zaczyna towarzyszyć katar. Aby sobie ulżyć, wystarczy sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Poznajcie te najbardziej skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne.

katar

Skąd ten katar?

Według definicji encyklopedycznej katar (czyli nieżyt nosa) to nic innego, jak stan zapalny śluzówki nosa spowodowany wirusowym zakażeniem drogą kropelkową (Mała Encyklopedia Zdrowia). Jeśli towarzyszy mu dodatkowo ból głowy, gorączka oraz uczucie drapania, swędzenia i suchości w nosie, wówczas Ten rodzaj kataru zwiastuje przeziębienie. Istnieje jednak i drugi rodzaj kataru – tak zwany katar sienny czyli reakcja alergiczna organizmu. Daje on prócz kichania, także takie objawy dodatkowe jak: łzawienie oczu, światłowstręt, swędzenie nosa, gardła, oczu i uszu, wodnisty wyciek z nosa, zaczerwienienie nosa (czasami też oczu). Pojawia się najczęściej w okresie silnego kwitnienia oraz pylenia roślin, niektórych drzew czy krzewów owocowych.

Pożegnanie z katarem

Katar czy to zwykły czy sezonowy (sienny), bywa tak samo nieznośny i wręcz odbiera niekiedy chęć do działania. W jaki sposób sobie z nim radzić. Najlepszym sposobem będą tu dobre tabletki na katar. Te, które skutecznie i szybko sobie poradzą z każdym rodzajem nieżytu nosa, powinny posiadać w swoim składzie pseudoefedrynę. Jest to ważny składnik, działający na receptory osadzone w błonie śluzowej dróg oddechowych. Zawiera ją m.in. tabletki na katar o nazwie Sudafed. Są to pastylki powlekane. Łatwe do przełknięcia o niewielkim rozmiarze. Znajdująca się w nich pseudoefedryna, równa się najbezpieczniejszej dawce tego składnika. Możemy je przyjmować nie tylko w przypadku kataru. Sudafed posiada bowiem w swoim składzie, substancje zwalczające ból zatok. Jak działa ten lek? Po pierwsze zmniejsza obrzęk śluzówki, dzięki czemu łatwiej się nam oddycha, a także szybciej schodzi nam zatykająca nos i zatoki wydzielina. Po Sudafed powinny też sięgnąć osoby, którym katar utrudnia słyszenie, gdyż zawarta w nim pseudoefedryna poprawia też sprawność narządu słuchu. Musimy jednak z niego zrezygnować, jeśli leczymy się na nadciśnienie lub chorobę wieńcową. Sudafed – chociaż jest farmaceutykiem – możemy nabyć bez recepty. I co najważniejsze – nie powoduje on senności.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz