Potrzeby i wyzwania współczesnej mamy oraz sposoby na ich rozwiązanie

28 września 2018, dodał: EKSPERTKA

Macierzyństwo to wyjątkowy okres w życiu kobiety, który równocześnie stanowi dla niej duże wyzwanie. Decyzja o zostaniu matką zawsze wiąże się ze zmianami zarówno w zakresie psychicznym, jak i fizycznym. Odnalezienie się w nowej roli, przeformułowanie relacji partnerskiej, uwzględnianie potrzeb dziecka przy jednoczesnym respektowaniu własnych granic i potrzeb wymaga wysiłku ze strony kobiety oraz wsparcia i akceptacji najbliższego otoczenia. Jaki jest zatem obraz zaradnej, współczesnej matki w wielkim mieście? Odpowiedzi na to pytanie udziela ekspert współpracujący z bebiprogram.pl, psycholog i psychoterapeuta Katarzyna Wesołowicz.

Jaka jest współczesna mama?

Wydaje się, że współcześnie rola matki podlega ważnym przemianom związanym z przekształcającym się obrazem kobiety w społeczeństwie. Skutkiem wspomnianych zmian jest możliwość podejmowania bardziej elastycznych wyborów na różnych etapach życia, dotyczących zarówno kierunku wykształcenia, kariery zawodowej, jak i decyzji o macierzyństwie czy wybraniu odpowiedniego momentu powrotu na rynek pracy po urodzeniu dziecka.

Odkrywanie roli mamy na nowo

Kobiety coraz rzadziej wpisują się w utarte stereotypy płciowe. Mogą realizować potrzeby, z których wcześniejsze pokolenia matek musiały rezygnować. Są coraz lepiej wykształcone i podejmują satysfakcjonującą karierę zawodową, która stanowi ważny element ich tożsamości. Mają swoje aspiracje oraz pasje, z których nie chcą całkowicie rezygnować, decydując się na posiadanie dziecka. Eksperci mówią o świadomym macierzyństwie opartym na uważności, uwzględnianiu potrzeb dziecka na każdym etapie rozwoju i adekwatnym odpowiadaniu na nie przy jednoczesnym dbaniu o siebie i realizację własnych potrzeb. Współczesne kobiety dbając o dobro dziecka, uczą się stawiać bezpieczne granice i uwzględniać swoje cele – na czym zyskują i matki, i ich dzieci – w myśl zasady, że spełniona matka to szczęśliwe dziecko.

Wsparcie to podstawa!

W dzisiejszych czasach macierzyństwo nie musi wiązać się z rezygnacją z kariery zawodowej czy przedłużającą się przerwą na rynku pracy. Równocześnie powrót do pracy nie oznacza zaniedbania potrzeb dziecka. Po najważniejszych 6 miesiącach karmienia dziecka piersią kobiety mogą kontynuować karmienie naturalne i łączyć je z pracą zawodową bądź mogą zdecydować o zmianie sposobu karmienia. Aby mieć pewność, że podejmują najlepszą decyzję w sprawie prawidłowego wspierania rozwoju młodego organizmu, korzystają z konsultacji z ekspertami w tym zakresie: lekarzem pediatrą i położną. Rozmowa ze specjalistą pozwala rozwiać wątpliwości, które pojawiają się przy tak ważnej decyzji, a fachowe wsparcie oraz doświadczenie położnej może pomóc wspólnie przejść okres zmiany sposobu karmienia dziecka. Czasem karmienie piersią nie jest możliwe z różnych przyczyn – w takim przypadku optymalnym pokarmem jest mleko modyfikowane, które stanowi odpowiedni i bezpieczny pokarm dla dziecka oraz daje pewność matkom, że prawidłowo odpowiadają na potrzeby swoich dzieci.

 

Trudna decyzja…

Decyzja o powrocie do pracy może okazać się dla mamy trudna, dlatego warto się przygotować do tej szczególnej chwili. Dobrym pomysłem jest stopniowe przyzwyczajanie dziecka do tego, że zostaje pod opieką innej osoby – taty, babci czy niani. Podczas powrotu do pracy pomocna może okazać się właściwa organizacja czasu i umiejętność ustalania priorytetów, porzucenie perfekcjonizmu oraz pozytywne nastawienie. Warto wiedzieć, że wracając do zawodowych obowiązków, mama nie robi dziecku krzywdy, a wręcz przeciwnie – taka decyzja niesie korzyści również dla malucha. Kiedy dziecko zobaczy mamę pracującą, która jest zadowolona z tego, na co poświęca swój czas – będzie spokojniejsze i szczęśliwe, że jego mama jest spełniona. Taki obraz uczy określonych postaw i szacunku do własnej osoby, co zaprocentuje w jego dorosłym życiu. Jeśli mama ma prawo do własnego rozwoju, odpoczynku i czasu dla siebie, wyrabia to w dziecku poczucie własnej wartości. Uczy, jak ważne jest spełnianie określonych potrzeb, nie tylko jego, ale także innych ludzi w jego otoczeniu. Dziecko stanie się też bardziej samodzielne, będzie zdobywać nowe doświadczenia, przebywać z rówieśnikami w żłobku czy przedszkolu.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Naturalny, łagodny i hipoalergiczny balsam do oczyszczania twarzy - zmywa tusz, szminkę i eyeliner!
Cena:
74,90 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Skutecznie nawilża, pielęgnuje i odżywia skórę, łagodzi podrażnienia
Cena:
98 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak likwidować stonkę ziemniaczaną?…
http://chemirol.com.pl/pl_PL/product/surfer-50-sg dla zainteresowanych ogrodnictwem albo rolnictwem ta strona będzie jak zbawienie....
Przygotowania do ciąży
Ja już w czasie planowania ciąży zaczęłam brać kwas foliowy (w 100% w aktywnej...
Darmowa szkola policealna dla doros…
Uczysz się NIBY „za darmo”, a Twoja szkoła właśnie wprowadziła dodatkowe opłaty za...
krem na rozstępy - skuteczny i natu…
> GochaGo napisał/a:> Wczoraj po kąpieli zauważyłam, że porobiły mi się jakieś brzydkie bliznowate...