Potrawka z ryby fugu

13 września 2016, dodał: Michał Pieczek

Każda z kuchni regionalnych posiada nietypowe przysmaki – od smażonych pająków po stuletnie jaja. Jednak kto z nas słyszał o najniebezpieczniejszym daniu świata? Za takowe uważana jest potrawka z ryby fugu. Wbrew pozorom, cieszy się ona sporą popularnością wśród turystów odwiedzających Japonię – dom tego przysmaku.
2
Fugu to gatunek ryby z rodziny rozdymkowatych. Zamieszkuje rejony Morza Japońskiego, Wschodniochińskiego oraz Żółtego. Co czyni tę rybę wyjątkową? W jej wątrobie oraz zarządach płciowych gromadzi się niezwykle silna toksyna, która krótko po spożyciu wywołuje paraliż mięśni, w tym oddechowych, co prowadzi do uduszenia. Póki co, nie wynaleziono antidotum na tę truciznę, a jedynym sposobem ratowania człowieka jest sztuczne podtrzymywanie jego oddechu do czasu ustąpienia paraliżu.
Danie tradycyjnie jest przygotowywane na oczach klienta, aby mógł on obserwować proces powstawania kulinarnego rarytasu z potencjalnie śmiercionośnego składnika. Obecnie tylko nieliczni sushi masterzy są uprawnieni do serwowania dań z fugu, jednak mimo faktu, że ukończyli oni kurs oraz zdali egzamin praktyczny z oprawiania tej ryby – wciąż zdarzają się śmiertelne zatrucia.
3
Najczęstszym błędem jest źle wymierzona ilość pozostawianej w rybie trucizny – odpowiednia jej ilość wywołuje jedynie lekki paraliż języka, co stanowi wywołującą dreszczyk emocji atrakcję dla turystów i dowód na ich styczność z groźnymi toksynami.
Czy odważylibyście się spróbować specjałów z ryby fugu?

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak mieć więcej energii
Mojej mamie kupiłam geriamoc, dobrze działa na pamięć żeń szeń, który jest tam...
pcos
Ja też to mam, ale nie biorę nic, naprawdę musiałyby mieć poi kilka...
Poprawa kondycji na rowerze
Polecam fajną stronkę https://fundacjamorska.pl nt uprawiania sportu, treningów, suplementów diety i odżywek dla sportowców....
Kredyt na szybko
Ja już od dłuższego czasu zastanawiam się nad zaciągnięciem kredytu, bo mimo dobrej...