Pojecie potencji jest najczęściej związane z przeciwstawnym pojęciem impotencji. Pierwsze – to moc, siła i energia, a drugie – to słabość i niemoc.
Oba określenia są najczęściej kojarzone z intymną sferą ludzkiego życia, choć to pierwsze bywa używane również w wielu innych kontekstach. Obydwa także najczęściej odnoszone są do mężczyzn, aczkolwiek niesłusznie, bowiem o ile problemy z potencją dotykają statystycznie co dziesiątego mężczyznę, to już w przypadku kobiet szacuje się, że na damską impotencję cierpi około 40% niewiast.
Współczesna medycyna coraz lepiej diagnozuje przyczyny i potrafi bardzo skutecznie walczyć z tymi dolegliwościami. To, że problem nie tylko nie maleje, ale dosyć gwałtownie narasta, ma swoje dwie podstawowe przyczyny. Źródłem pierwszej są warunki, w jakich przyszło żyć współczesnym społeczeństwom, a szczególnie tym zachodnim. Mimo wielu niewątpliwych osiągnięć nie poradziły one sobie z wymuszonym i narastającym tempem życia oraz wszechobecnym i dokuczliwym stresem, co odbija się na zdrowiu i kondycji ludzi. Druga przyczyna jest może bardziej prozaiczna, ale nie mniej ważna. Otóż bardzo duża część osób, dla których potencja jest problemem, ukrywa ją i do ostatniej chwili odkłada konieczną wizytę u lekarza. Powodem jest z reguły wstyd i chęć zatajenia swojej dolegliwości przed otoczeniem.
Tymczasem tutaj działa ta sama zasada jak w przypadkach innych schorzeń. Jest ona z pewnością wszystkim znana, a sprowadza się do konstatacji, że wcześniej podjęte leczenie da z pewnością lepszy i szybszy rezultat. W aptekach dostępnych jest wiele środków polecanych jako leki na kłopoty z potencją. To bardzo dobrze, że producenci farmaceutyków dostrzegli problem i tego rodzaju preparaty wprowadzili na rynek. Jednak nie każdy środek jest taki sam, ludzie także są różni i różnie na nie reagują. Lekarz może pomóc wybrać ten właściwy.