URODA I ZDROWIE

Pomysły na kolorowe ściany w mieszkaniu

20 października 2019, dodał: Redakcja

Ściany są elementem konstrukcyjno-architektonicznym każdego budynku. Jednak w pomieszczeniach najczęściej staramy się je ozdobić, aby nie były szare i nudne. Ściany stanowią także przestrzeń, za pomocą której można odprawiać czary – stworzyć iluzję, że pomieszczenie jest większe, wyższe czy ciekawsze. Od zawsze zdobienie ścian spełnia dwie funkcje – ma za zadanie pomieszczenie upiększyć, a często także – wizualnie oszukać.

Najprostszym, a zarazem najbardziej popularnym sposobem dekorowania wnętrza jest pomalowanie ścian. Jednak malowane, jednokolorowe wnętrza powoli odchodzą do stylistycznego lamusa. Zgodnie z najnowszymi trendami, w określonym kolorze malujemy już nie całe wnętrze, ale pojedyncze ściany. Obecnie modne są mocne kolory na pojedynczych ścianach bądź ich fragmentach, wielobarwne pasy, szablony, aplikacje, a nawet własnoręczne naścienne malunki. Jasne i stonowane odcienie to wyłącznie tło dla kontrastowych akcentów dekoracji naściennych oraz dodatków i akcesoriów. Delikatne desenie zastępują obecnie mocne i duże wzory oraz intensywne kolory. Sam wybór kolorów farb jest nieograniczony. Dodatkowo można skorzystać z mieszalnika farb i tym sposobem stworzyć niepowtarzalny odcień, idealnie pasujący do naszego domu.
s1 s7
s6 s10
s28 s27
s42 s43
Poprzez sam kolor możemy optycznie zmieniać przestrzeń, bowiem oddziaływania za pomocą farb to umiejętne stosowanie wzorów i kolorów. Poniekąd zupełnie proste zabiegi służą optycznemu korygowaniu niewłaściwych proporcji wnętrz. Pokój wyda się szerszy i niższy, jeśli sufit i ściany pomalowane zostaną tym samym kolorem. Taki sam zabieg w małym pomieszczeniu bez okna spowoduje zagubienie się  w przestrzeni, bez wyraźnych granic, a co za tym idzie pokój wyda się większy niż jest. Natomiast pomalowanie ścian i sufitów obszernych i dobrze doświetlonych wnętrz  farbą o tej samej nasyconej barwie spowoduje ich optyczne zmniejszenie się. Można w ten sposób dodać przytulności np. zbyt dużemu salonowi. Pomieszczenia malowane odcieniami określanymi jako chłodne zazwyczaj wydają się większe, natomiast ciepłe barwy je pomniejszają. Także farby z lekkim połyskiem (tzw. satyny) dodają wnętrzom przestronności, a z kolei matowe farby  pochłaniają światło (można w ten sposób nieco ograniczyć jego nadmiar) i również ujmują nieco z kubatury. Wnętrza słabo oświetlone rozjaśnią jasne, żywe kolory – pomarańczowy lub żółty. Ściana pomalowana w pionowe pasy wydaje się być węższa i wyższa, a sufit w zbyt niskim pomieszczeniu podniesie się. I odwrotnie: zbyt wąską lub za wysoką ścianę można optycznie poszerzyć i obniżyć za pomocą pasów malowanych poziomo. Im bardziej kontrastowy jest taki wzór, tym efekt jest mocniejszy. Pomalowanie ciemniejszym kolorem jednej ze ścian w pomieszczeniu powoduje jej oddalanie się, a jeszcze mocniejszy efekt uzyskuje się, gdy na ścianie, której chcemy dodać głębi, namaluje się ciemniejszy kadr lub kadr w kadrze. Z kolei rozjaśnienie jednej ze ścian powoduje jej przysunięcie do obserwującego. Ściany mogą być ponadto przyozdobione kółkami, kwadratami, czy pasami w mocniejszej tonacji barwnej lub łamiemy kolor, dzieląc ścianę na skos po przekątnej, przez co otrzymujemy wrażenie trójkątów łączących się przeciwprostokątną. Jeden z nich jest jaśniejszy, a drugi – ciemniejszy. Wszystkie te sposoby rozweselają i unowocześniają nasze pomieszczenia. W zależności od wyboru wzoru, jaki chcemy otrzymać na ścianie, kształtuje się estetyka całego wnętrza: rozmazany chaos – nadaje wrażenie chaosu, uporządkowany wzór – przywołuje poczucie ładu i harmonii, zaś proporcjonalna symetria – wzorcowy idealizm. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest także tworzenie piruetów skutkiem nieregularnych pociągnięć pędzla. Wynik jest zarazem niepowtarzalny, jak i harmonijny.
s3 s45 s31
s35 s12 s11
s53 s50 s49
Zdaniem specjalistów ważny jest nie tylko kolor, ale też dobór odpowiedniej struktury. Dobrze dobrana struktura ożywia wnętrze, uwypukla kolor i podkreśla charakter wnętrza. Stąd ciekawą propozycją na ściany są także farby i tynki strukturalne. Wykańczane nimi powierzchnie, kolorystyką oraz fakturą przypominać mogą szlachetne tynki czy sploty nitek w tkaninie. Z kolei gra światła i cienia na chropowatych, nierównych powierzchniach sprawia, że ich wygląd zmienia się wraz ze zmianą oświetlenia czy kąta obserwacji. Co więcej, niektóre farby pozwalają uzyskać efekt przetarcia czy starości. Za pomocą „przecierek” nadaje się pomieszczeniu lekkości i przestronności, układając tak kolory, by wzór zagęszczał się ku podłodze lub ku którejś ze ścian. Interesujący rezultat daje też nakładanie dwóch warstw farby w tym samym lub różnych odcieniach. Aby oryginalnie zaakcentować konkretne elementy dekoracyjne tj. filary czy wnęki, można wykorzystać efekt spękań czy chropowatości. Modne ostatnio staje się także zamienianie wszelkich niedoskonałości powierzchni ścian, czy nieregularnej struktury w dekorację. Trójwymiarowa faktura ścian doskonale sprawdza się w stylowych salonach i sypialniach, ale również w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Kształt i układ wzorów uformowanych w tynku ogranicza jedynie nasza wyobraźnia, a jeśli pomalować je na intensywny kolor – dekoracyjny efekt na ścianach jest murowany. Uzyskanie takiego rezultatu nie wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy dekoracyjnej. Korzystając z odpowiednich narzędzi oraz kilku wskazówek można samemu przeobrazić swój dom w zupełnie nowe miejsce.
s2 s15
s8 s9
s17 s32
s37 s26
Warto wiedzieć, że tynki strukturalne i celowo nierówne wykończenia ścian optycznie zmniejszają pomieszczenia, a dodatkowo dodają wnętrzu ciężkości, wymagają więc nieco przestrzeni – także po to, by można było docenić ich walory dekoracyjne. Siła dekoracji tkwi w tym, że nie musimy tworzyć na ścianach skomplikowanych, artystycznych ornamentów. Efektownie wyglądają nawet zwykłe rowki czy regularnie powtarzające się wgłębienia. Ponadczasową i romantyczną jest technika tzw. pergaminowa polegająca na usuwaniu transparentnego lakieru/emalii przy pomocy gazy i pędzli. Daje to efekt nakrapiania i starego szyku, ale także powłoka imitująca skórę lub stwarzająca wrażenie, iż ściany pokryte są zamszem lub satyną. Już przy pomocy prostych narzędzi możemy samodzielnie wykonać nietuzinkowe dekoracje. Wszystko zależy od naszej kreatywności i zapału.
s4 s18 s16
s22 s14 s30
s41 s47 s52
Alternatywą dla malowania tradycyjnego są naklejki naścienne i szablony malarskie. Pozwalają one na umieszczenie na ścianie ciekawego motywu, który ożywia pomieszczenie i nadaje mu charakter i specyficzny klimat. Artystyczne malowanie ścian to sposób na nadanie nowego wyglądu pomieszczeniom w naszym mieszkaniu, domu czy miejscu pracy. Możemy powiększyć, „ocieplić”, nadać oryginalności i stworzyć niezwykłą atmosferę. Malowidła takie mogą spełniać również funkcję edukacyjną (np. w pokoju dziecka czy w szkole). Mogą przedstawiać świat przyrody, postacie z baśni, postacie historyczne..itp.). Wystarczy trochę wyobraźni, aby wkomponować  „małe dzieła sztuki” w istniejącą strukturę wnętrza zachowując  harmonię. Mogą to być motywy roślinne, czy zwierzęce, orientalne lub geometryczne – ważne, by pasowały do pozostałej aranżacji wnętrza.
s34 s46
s38 s29
s19 s20
Przy zdobieniu ścian warto wykazać się umiarem i umiejętnością kompozycji. Przemyślmy najpierw jak zaaranżować dekoracje by stanowiły sensowną całość. Ważna jest równowaga kompozycyjna i dekoracyjna. Oprócz nowinek modowych, warto też uwzględniać własne upodobania, bowiem najważniejsze to dobre samopoczucie oraz harmonijne zestawienie kolorystyki pomieszczenia z jego wyposażeniem.

s5

Zobacz również:

  1. Jaki kolor do pokoju dziecięcego?

  2. Na jaki kolor pomalować ściany w mieszkaniu?

  3. Kolor też mówi o Tobie

  4. Kolor nadziei w twoim mieszkaniu

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Pomysły na kolorowe ściany w mieszkaniu

  1. avatar Jedwabna pisze:

    Piękne te pokoje na zdjęciach… ja ostatnio miałam remont i pokój zrobiłam na szaro zielony :)

  2. avatar andzia6668 pisze:

    Fajne najbardziej podoba mi sie ten motyw pięści na scianie

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gabinet lekarski
Jeśli chodzi o profesjonalnie wyposażone gabinety ginekologiczne, to polecam Centrum Medyczne Babka Medica...
Koronawirus - porady, obalanie mitó…
Sama już przestałam przejmować się wirusem, bo jak zawsze jesienią mam zwykłą infekcję,...
Inicjatywa w stworzeniu trwałego zw…
Żyjemy w czasach, gdzie relacje stały się przejściowe, ludzie są rozpieszczeni i zamiast...
Sklepy dziecięce
Fajne rzeczy dziecięce i w niskich cenach są ostatnio w marketach, warto tam...