Polki 2021. Zdrowie – najwyższa wartość | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Polki 2021. Zdrowie – najwyższa wartość

12 sierpnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Dla 51 proc. Polek najważniejszą wartością jest zdrowie. Niestety, większość Polek dba o zdrowie tylko na poziomie deklaracji – wynika z badania „Polki 2021. Nowe wartości na nowe czasy”* przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

polki 2021 raport

Zdrowie jest wartością ponadpokoleniową. Jedynie najmłodsze Polki (pokolenie Z) wyżej oceniły szczerość, honor, solidarność. W tej grupie zdrowie jako najważniejsze wskazało 33 proc. respondentek, podczas gdy honor i solidarność 45 proc.

Zdrowie jest najważniejsze, ale…

Odpowiedzi na pytania szczegółowe odnoszące się do tego jak Polki dbają o zdrowie pokazują, że deklaracje nie zawsze pokrywają się z praktyką – mówi Katarzyna Czuchaj- Łagód – dyrektor zarządzająca firmy badawczej Mobile Institute, która przeprowadziła badanie. Okazało się, że tylko 49 proc. badanych korzysta z badań profilaktycznych, 18 proc dba o codzienną aktywność fizyczną, a 46 proc. przyznaje, że nie odżywia się zdrowo. Głównie dojrzałe Polki rozumieją, że pod pojęciem zdrowia kryje się zarówno dobra kondycja fizyczna, jak i psychiczna.

Profilaktyka

Badania profilaktyczne to jeden z filarów dbania o zdrowie. Pozwalają wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie i dzięki temu zapobiegać poważnym chorobom lub skutecznie je leczyć. – Niestety, odsetek pań, które regularnie poddają się badaniom profilaktycznym wynosi tylko 49 proc. – zauważa badaczka. Dlaczego tak dużo Polek lekceważy profilaktykę? Czy winna jest pandemia? – Nawet przed nią ten wskaźnik nigdy nie przekraczał 50 proc. Zapewne decydują o tym braki w edukacji zdrowotnej, która w Polsce jest zaniedbana, ograniczony dostęp do badań oraz brak czasu. Być może zgłaszalność na badania profilaktyczne byłaby wyższa, gdyby kobiety były w tej kwestii wspierane przez partnerów i pracodawców – uważa Katarzyna Czuchaj- Łagód.

Aktywność fizyczna

Całkiem sporo, bo aż 2/3 badanych Polek deklaruje uprawianie sportu. Najczęściej biegają (25%), jeżdżą na rolkach lub rowerze (24%), uprawiają fitness (22%) i jogę (8%). Problem w tym, że regularnie, czyli przynajmniej dwa razy w tygodniu robi to już tylko 41%.

Niestety, kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn nie wykorzystały lockdownu do tego by zacząć więcej się ruszać. Tylko 15% respondentek zaczęło ćwiczyć w tym czasie. Decyzję o wzmocnieniu tężyzny fizycznej podjęło w tym czasie 23% mężczyzn. Dlaczego panowie lepiej wykorzystali ten czas? – Przede wszystkim dlatego, że to kobiety wzięły na swoje barki dodatkowe obowiązki domowe związane ze zdalnym nauczaniem dzieci – komentuje badaczka. Aż 27% Polek przyznało, że w pandemii miały więcej na głowie.

Zdrowe odżywianie

Trudno wyobrazić sobie dbanie o zdrowie, bez stosowania zdrowej, zbilansowanej diety. Tymczasem prawie połowa Polek (46%) przyznaje, że nie odżywia się zdrowo. Najczęściej dotyczy to młodych dziewczyn pokoleń Z i Young Millennials. Świadomość znaczenia zdrowej diety jest większa wśród kobiet dojrzałych. Wśród Polek z pokoleń X i Sliver Power odsetek niedbających o zdrową dietę obniża się do 28%. – To ciągle dużo – komentuje badaczka. Niepokój wzbudza także fakt, że Polki nie do końca rozumieją na czym polega zdrowe odżywianie. Aż 37% rozumie pod tym hasłem robienie przetworów domowych, a 34% picie większej ilości wody, 25% samodzielne przygotowywanie posiłków, a 5% korzystanie z cateringu. Co trzecia badana deklaruje, że stara się jeść mniej mięsa, a więcej warzyw i owoców. Okazuje się jednak, że tej kwestii także Polki zwykle poprzestają na etapie deklaracji, bo z innego badania Mobile Institute wynika, że odsetek wegetarianek wśród kobiet w Polsce wynosi zaledwie 7%.

Ciało i dusza to jedno

Naukowcy nie mają wątpliwości, że dla naszego dobrostanu tak samo ważne jak zdrowie fizyczne jest zdrowie fizyczne. Niestety, nie dla wszystkich Polek jest to oczywiste – w ten sposób zdrowie pojmuje 65% badanych. A co z pozostałymi? – Szczególnie dla młodych kobiet ambicje oraz potrzeba dopięcia wszystkiego na ostatni guzik są większe niż świadomość szkodliwego oddziaływania stresu na zdrowie – komentuje Katarzyna Czuchaj-Łagód. Tylko 13% badanych przyznaje, że jest w stanie odpoczywać bez poczucia, że wykonała wszystkie zaplanowane zadania. Moc relaksu i odpoczynku doceniają głównie kobiety z pokoleń X i Silver Power, znacznie rzadziej milenialki.

78% badanych twierdzi, że w zasadzie nie potrafi się zrelaksować, a nawet gdy próbuje to zrobić, wciąż myśli o niezrealizowanej liście zadań. Najpopularniejszą wśród Polek formą relaksu są spacery i oglądanie seriali. Książki dla relaksu czyta co 5. Polka. Tyle samo relaksuje się spędzając czas z rodziną lub spotykając się ze znajomymi. Na pytanie: kiedy ostatnio odpoczywałaś 37% odpowiada, że w weekend (37%), 17% – na urlopie, a 13% – jeszcze przed pojawieniem się dzieci.

Naturalnym efektem tego, że Polki lekceważą potrzebę relaksu jest to, że czują się zestresowane i zmęczone – mówi badaczka. Należy się spodziewać, że w dłuższej perspektywie odbije się to na ich zdrowiu. Chyba, że zdecydują się zmienić listę swoich priorytetów.

Pandemia na szczęście odpuściła, mamy wakacje to idealny czas by zadbać również o siebie! Parki, lasy, które są źródłem kojącego dla psychiki kontaktu z naturą stoją otworem. Czynne są także siłownie i kluby fitenss, gdzie można doświadczyć relaksującego zastrzyku endorfin. A jeśli mimo wszystko czujecie, że nie radzicie sobie ze stresem, poszukajcie profesjonalnego wsparcia. Warto pomyśleć o treningu asertywności, radzenia sobie ze stresem lub mindfulness, psychoterapii lub coachingu. Nigdy nie jest za późno na dobre zmiany! Życie może być mniej skomplikowane i dawać więcej satysfakcji, jeśli nauczymy się patrzeć na świat z innej perspektywy.

*Raport „Polki 2021. Nowe wartości na nowe czasy” powstał na podstawie badania ilościowego zrealizowanego w maju 2021 przez Mobile Institute na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. Badanie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem metody CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na grupie 2071 internautów, w której znalazło się 1236 kobiet i 835 mężczyzn w wieku 18+.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...