„Poezja miłosna. Najpiękniejsze wiersze polskich poetów”

7 marca 2013, dodał: milky
Artykuł zewnętrzny

„Poezja miłosna. Najpiękniejsze wiersze polskich poetów”

Miłość to najczęstszy motyw literacki, ale też jeden z ważnych powodów jej tworzenia. Stała się natchnieniem dla poetów tworzących w różnych epokach, którzy na swój sposób dawali wyraz najwznioślejszemu i najpiękniejszemu z uczuć. W prezentowanym zbiorze, wydanym właśnie przez Wydawnictwo Buchmann, znajdujemy ich szeroki wybór.

11Układ utworów warunkuje czas ich powstania – od oświecenia (XVIII wiek) po czasy jak najbardziej współczesne. Mamy więc i wiersze poety sentymentalnego – Franciszka Karpińskiego, i pełne młodzieńczego żaru poezje Rafała Wojaczka. Opisują oni zarówno miłość szczęśliwą i spełnioną, jak i taką, która musi pokonywać wiele przeszkód.
To poezja, która wzrusza, ukazuje wielość odcieni uczuć rządzących zakochanymi. Pozwala przypomnieć sobie dawne młodzieńcze lektury, m.in. czytane z wypiekami na twarzy wiersze Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Prezentuje także utwory poetów mniej znanych. Osobiście odkryłam tu wiersze Zuzanny Ginczanki – poetki, której wcześniej nie znałam, a teraz szukam informacji o niej i innych jej wierszy w innych źródłach.
Zbiorek został pięknie wydany – w twardej obwolucie i z motywem róż jako jej ozdobą.
Polecam tę książkę nie tylko tym szczęśliwie i nieszczęśliwie zakochanym – warto poznać ten ważny aspekt polskiej literatury pięknej, dotyczącej najbardziej intymnego z uczuć, które przeżywał chyba każdy z nas…
Monika S.

 

Książkę poleca Wydawnictwo BUCHMANN – można kupić ją tutaj:
http://www.buchmann.com.pl/go/_info/?user_id=464
Dziękujemy za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz