Jak spać, żeby się wyspać i przy porannym wstawaniu nie odczuwać bólu głowy czy strzykania w kręgosłupie i karku? Bardzo często dyskomfort wynika z niewłaściwie dobranej poduszki do spania, tak więc bardzo ważne jest aby zapewnić sobie odpowiednio dobraną podporę dla naszej głowy i szyi.
Wybór odpowiedniego wypełnienia poduszki zależy przede wszystkim od osobistych preferencji oraz przyzwyczajeń – każdemu może być wygodnie na czym innym. Odpowiednio dobrana poduszka do spania zapewnia właściwe wsparcie głowy, odcinka szyjnego kręgosłupa, a także ramion oraz zapewnia niezbędną cyrkulację powietrza.
Mamy na rynku różne rodzaje wypełnienia poduszek. Mogą mieć wypełnienie z poliestru, ale są również z puchu i pierza, pianki termoelastycznej i lateksu. Wypełnienie ma duży wpływ na sposób konserwacji poduszki, na jej trwałość, sprężystość i walory zdrowotne.
Poduszki klasyczne do spania stosowane są od lat. Mają one wypełnienie naturalne, stworzone z puchu i pierza. To wypełnienie jest trwałe, bardzo dobrze odprowadza wilgoć i dzięki swoim właściwościom jest wygodne – bardzo miękkie, sprawia wrażenie snu na chmurce. Dodatkowo ma zdolność termoregulacji, dlatego sprawdza się zarówno latem, jak i zimą, nie powodując problemów ze zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą. Zarówno puch, jak i pierze doskonale wpływają na układ nerwowy. Dają one miękkie podparcie głowie, są lekkie, odprowadzają wilgoć i w większości przypadków nadają się do prania, co pozwala na utrzymanie ich higieny. Jednak wkład naturalny jest silnie uczulający i nie sprawdza się u alergików. Dodatkowo to jedno z najdroższych wypełnień do poduszek. Wysokiej jakości poduszka puchowa lub z pierza (np. z linii standardowych marki Piórex) sprawdzi się dobrze u osób niewymagających produktów medycznych, lecz nadal szukających idealnego podparcia głowy. Zaawansowane modele wielokomorowe dedykowane są osobom szczególnie wymagającym. Osobom szukającym kompromisu pomiędzy tradycją a nowoczesnością poleca się wygodne poduszki antyalergiczne i antyroztoczowe.
Wypełnienie syntetyczne są zbawieniem dla alergików, ponieważ można go prać, a materiał, z którego jest poduszka, nie uczula. Zazwyczaj do uzyskania takiego wypełnienia wykorzystuje się włókno, granulat, włókno silikonowe lub poliestrowe, a także piankę oraz lateks. Jego zaletą jest także to, że poduszki z tego materiału są tanie, dodatkowo dobrze trzymają kark oraz głowę, ale latem mogą się szybko nagrzewać. Najpopularniejsze nadal pozostają wypełnienia poliestrowe. Poduszki, w których stosuje się włókna poliestrowe, pokryte silikonem mają jakość porównywalną z wyrobami z puchu.
W wypełnieniach terapeutycznych wykorzystuje się piankę termoelastyczną oraz lateksową, czyli komponenty najwyższej jakości. Nie odkształcają się w trakcie spania, są idealne dla osób po rehabilitacji lub ortopedii, ponieważ wspomagają proces regeneracji mięśni. Wypełnienia termoelastyczne w poduszkach niwelują bóle pleców, kręgosłupa oraz ramion, a także redukują napięcie zmęczonych po całym dniu mięśni.
Pionierskie rozwiązania i materiały stosowane w poduszkach do spania pozwalają na osiąganie doskonałych rezultatów. Przykładem tego jest poduszka z pamięcią, która w zależności od modelu posiada warstwę, rdzeń lub jednolitą strukturę wykonaną z pianki termoelastycznej. Pianka pod wpływem ciepłoty ciała człowieka dopasowuje się do naturalnych krzywizn i we właściwy sposób je podpiera. Zapewnia także właściwą cyrkulację powietrza, zapobiegając przegrzaniu. Dodatkowo poduszki do spania uznanych marek (np. Materasso, Hilding czy SleepMed) posiadają najczęściej zdejmowane pokrowce o różnych właściwościach, które bez obaw można prać w pralce. Ich pierwotny kształt dopasowany jest do preferowanego sposobu spania – na plecach, brzuchu lub na boku.
Są także poduszki do spania z pianką lateksową (np. Hilding). Nie wchłania kurzu i uniemożliwia mikroorganizmom osadzanie się na jej powierzchni. Ponadto stanowi idealne podparcie głowy, szyi oraz ramion. Tego typu poduszki są trwałe, elastyczne i dobrze się również dopasowują do ciała. Wypełnienie lateksowe stosuje się zarówno w poduszkach klasycznych jak i tych ergonomicznych (ortopedycznych). Dostępne są poduszki z lateksowymi wypustkami, które delikatnie masują kręgi szyjne podczas snu zapewniając wygodę i relaks. Za ich sprawą sen będzie nieprzerwany, a każdy poranek z pewnością będzie można zaliczyć do udanych.
Współczesne marki oferują również inne rozwiązania uzupełniające klasyczne tworzywa. Niektóre poduszki mają dodatek olejków eterycznych zapewniających dodatkowe odprężenie i aromaterapię (np. poduszka Materasso), w innych zaś użyta została naturalna pianka na bazie oleju rycynowego (np. London Viscogreen). Dostępne są także poduszki lateksowe zapewniające dodatkową elastyczność i prozdrowotne właściwości. Ergonomiczne poduszki mogą też zawierać dodatek włókna węglowego, jonów srebra czy innych substancji zwiększających ich walory użytkowe. Węgiel niweluje powstające na ciele człowieka ładunki elektryczne, dzięki czemu mięśnie mogą się w pełni rozluźnić a organizm należycie odpocząć. Takie rozwiązanie jest w szczególności dedykowane osobom prowadzącym stresujący tryb życia.
Oferta sklepu sennamaterace.pl: Poduszka SleepMed Supreme Pillow – pianka wzbogacona włóknami węglowymi (287 zł)
Dobre poduszki do spania mogą poprawić ułożenie ciała w ciągu nocy, co podnosi jakość snu. Niezależnie od pozycji spania istotne jest znalezienie poduszki o odpowiedniej wysokości i twardości, aby mieć pewność, że szyja i kręgosłup są prawidłowo i wygodnie podparte. Nazywa się to „pozycją linii środkowej” lub neutralnym ułożeniem. Jeśli poduszka jest źle dobrana, a kręgi szyjne niewłaściwie ułożone podczas snu, mogą nam dokuczać częste bóle głowy po przebudzeniu. Dlatego przy wyborze poduszki ważny jest także jej rozmiar. Duże poduszki wyglądają ładnie i przyjemnie otulają ciało aż do piersiowego odcinka kręgosłupa. Specjaliści alarmują jednak, że tak lubiany wymiar 70×70 cm nie jest zdrowy dla kręgosłupa. Sugerują, że lepiej wybrać mniejszą, prostokątną poduszkę oscylującą w okolicach 40×70 cm. Taka wielkość pozwala na podparcie głowy, szyi oraz ramion, co uniemożliwia przybieranie nienaturalnych dla kręgosłupa pozycji. Nie bez znaczenia jest też wysokość poduszki. Wybierając tę najodpowiedniejszą dla siebie warto wziąć pod uwagę pozycję, w której najchętniej się śpi. Osoby lubiące leżeć na brzuchu powinny mieć poduszki osiągające do 5 cm wysokości. Śpiącym na plecach rekomenduje się te do 8 cm, a amatorzy bocznych pozycji najbardziej wypoczną na minimum 10 centymetrowych poduszkach.
Istotną kwestią przy wyborze poduszki jest również jej poszycie – to od jego jakości zależy wytrzymałość poduszki i higiena snu. Tutaj najczęściej wybór pada na łatwe w utrzymaniu czystości poszycie poliestrowe oraz pozwalające w pełni oddychać skórze poszycie bawełniane. Pozytywne właściwości poduszek można również wzmocnić dzięki odpowiednio dobranym pokrowcom. Ich wybór jest równie szeroki, a osobliwe cechy pozwalają stworzyć zestaw, który sprosta najbardziej restrykcyjnym wymaganiom użytkowników.
Wygodny sen jest gwarancją udanego dnia, o czym z pewnością każdy przekonał się nie raz. Aby można było spokojnie przespać noc wystarczy wyposażyć swoje łóżko w materac odpowiadający potrzebom użytkownika, a także dobre poduszki do spania, które stanowią ważne wsparcie dla głowy, szyi i ramion. Nie należy bagatelizować tej kwestii, gdyż tylko dzięki właściwemu podparciu całego ciała można zdrowo wypocząć. W przypadku poduszki wybór idealnej wygląda podobnie jak podczas poszukiwania odpowiedniego materaca – zależy przede wszystkim od naszych preferencji i upodobań. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego właściwie oczekuję od mojej nowej poduszki – a decyzja stanie się o wiele łatwiejsza do podjęcia.