Podróże po Europie – jak dojechać z Poznania do Berlina

3 grudnia 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Z Poznania do Berlina jest na tyle blisko, że u poznaniaków myśl o weekendzie za zachodnią granicą pojawia się nader często. Niejaką zaporą mentalną jest fakt, że to zagranica, więc bilety autokarowe, kolejowe i lotnicze na pewno są drogie. Sprawdzamy, jak jest w rzeczywistości.

Berlin – jak dojechać pociągiem z Poznania

Pociąg bezpośredni to zdecydowanie najwygodniejsza opcja na podróż. Pendolino zawiezie nas do stolicy Niemiec w trzy godziny. Bilet kolejowy normalny w drugiej klasie kosztuje około 100 zł, jeśli kupujemy go w dniu wyjazdu. W przedsprzedaży można kupić bilety kolejowe tańsze nawet o 30%. Na tej krótkiej trasie możemy liczyć na darmowy ciepły lub zimny napój, za dodatkową opłatą zjemy obiad. Nie ma ograniczeń co do ilości bagażu.

Pendolino to najdroższa opcja, można poszukać tańszej. Osoby młode, którym niestraszne przesiadki, preferują podróż polskim pociągiem do Kostrzyna, a tam przesiadkę w niemiecki pociąg. Bilet grupowy można kupić za około 30 euro. Przysługuje on maksymalnie pięciu osobom.

Berlin – jak dojechać autobusem z Poznania

Na forach internetowych można przeczytać, że przy odrobinie szczęścia taka podróż może kosztować zaledwie… 2 złote! Jednak to opcja dla szczęśliwców, którzy kupują bilety autokarowe z dużym wyprzedzeniem, trafiają na atrakcyjne promocje lub mają doświadczenie w podróżowaniu autobusami. W praktyce nie każdy pojedzie tak tanio. Jednak cena i tak jest atrakcyjna w porównaniu z pociągiem – za bilet z Poznania do Berlina zapłacimy około 40 złotych w jedną stronę. Podróż potrwa około czterech godzin. Niektórzy przewoźnicy udostępniają w swoich autobusach darmowy internet.

Autobus to niewątpliwa wygoda dla osób, które nie lubią latać samolotami ani jeździć pociągami. Wygodne pojazdy, komfortowe, rozkładane fotele, klimatyzacja – cztery godziny miną bardzo szybko.

Berlin – z Poznania autostradą A2

To opcja dobra dla osób zmotoryzowanych, które znają Berlin. Ewentualnie dla tych, którym niestraszne szukanie miejsca parkingowego w obcym mieście, w dodatku za granicą. Sama podróż jest bezproblemowa. Autostrada łącząca dwa miasta ma około 270 kilometrów i powinniśmy ją przejechać w mniej więcej trzy godziny. Koszt takiej podróży nie jest łatwy do oszacowania, zależy od wielkości samochodu, pojemności silnika, rodzaju paliwa itp. Uśredniając, można założyć, że wyniesie on między 150 a 200 zł, co przy podróży kilkuosobowej jest jak najbardziej opłacalne.

Berlin – z Poznania samolotem

Samolot to niewątpliwie najszybszy środek transportu. Lot z Poznania do Berlina potrwa około godziny. Do tego trzeba doliczyć konieczność wcześniejszego zameldowania się na lotnisku, zdanie ewentualnego bagażu, odprawę. Na lotnisku docelowym powinno być trochę szybciej, jeśli mamy bagaż do odebrania, musimy na niego poczekać.

Ceny biletów lotniczych są bardzo zróżnicowane. Zależą od przewoźnika, czasu zakupu, a nawet dnia tygodnia. Jeśli planujemy podróż wcześniej, warto śledzić zmieniające się trendy w cenach biletów lotniczych. Przy odrobinie szczęścia bilet na tanie linie lotnicze, z założeniem, że lecimy tylko z bagażem podręcznym, kupimy za kilkanaście złotych. Szczęściu warto dopomóc, kupując bilety lotnicze z wyprzedzeniem. W dniu wylotu, gdy mamy ograniczone możliwości wyboru, za taki bilet przyjdzie nam zapłacić kilkaset złotych.

Artykuł powstał w ramach współpracy z portalem transpomat.pl

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Wattpad - korzystacie?
Ja ciągle korzystam z wymian książek, jednak papierowe są najlepsze dla mnie.
Gdzie nocować w podróżach objazdowy…
A może z air b'n'b? To też fajna opcja w większych miastach.
Koszt ślubu i wesela na 100 osób?
Wreszcie ludzie się opamiętali z zapraszaniem dawno nie widzianej rodziny i tylko najbliżsi...
Przyjęcie do przedszkola a szczepie…
Oj, niedługo już się skończy samowolka, do żłobka i przedszkola nie przyjmą i...