Planujesz założenie rodziny? Sprawdź, jak wykorzystać w tym celu kalendarz owulacyjny!

30 kwietnia 2019, dodał: Redakcja

Starania o dziecko to ważny temat dla wszystkich par, które chcą powiększyć rodzinę. Przyszli rodzice mogą wpłynąć na efekt swoich działań, wykorzystując w tym celu kalendarz owulacyjny. Jak się nim posługiwać i jak wyznaczyć prawidłowo moment, w którym prawdopodobieństwo poczęcia jest największe?

Czym jest kalendarz owulacyjny?

Cykl menstruacyjny kobiety jest objawem przemian zachodzących regularnie w jej ciele. Wpływ na jego przebieg mają hormony. Poszczególne etapy tego cyklu pokazują, kiedy występuje owulacja, a w każdym prawidłowo przebiegającym cyklu menstruacyjnym organizm kobiety przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej.

Gdy jajeczko jest dojrzałe, pęka jego osłonka – pęcherzyk Graafa. Komórka jajowa zostaje uwolniona do jajowodu. Jeśli w tym czasie dojdzie do jej kontaktu z plemnikiem, możliwe jest poczęcie dziecka. Dlatego, dla owocnych starań o dziecko, kluczowe jest współżycie w okresie dni płodnych, ponieważ właśnie w tym czasie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Jak wyznaczyć ten czas?

Dni płodne czy nie?

Książkowy cykl menstruacyjny u kobiety trwa 28 dni. W przypadku, gdy rzeczywiście kobieta ma co 28 dni krwawienie miesiączkowe, można przyjąć, że jej dni płodne będą przypadać na okres pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu. W tym przedziale czasowym najlepiej próbować zajść w ciążę. W wielu przypadkach jednak kobiety mają cykle różnej długości, przez co znacznie trudniej jest precyzyjnie określić dni płodne. Sam cykl owulacyjny może podlegać wahaniom i zaburzeniom także w momencie zmiany diety, choroby lub przeziębienia czy pod wpływem przyjmowanych leków. W sieci znajdziemy wiele kalkulatorów dni płodnych, w których wystarczy podać datę pierwszego dnia swojego cyklu, który zbiega się z pierwszym dniem wystąpienia miesiączki, oraz średnią długość trwania tego cyklu, aby wyznaczyć orientacyjny moment owulacji oraz dni płodne.

Kalendarz owulacyjny obejmuje kilka faz cyklu menstruacyjnego:

  • faza niepłodności względnej – w kalendarzu jest to czas przed owulacją, a długość fazy jest względna i zależy od tego, jak długo dojrzewa komórka jajowa;
  • faza płodności – następuje ok. 3 dni przed momentem owulacji oraz ok. 2-3 dni po niej. Zdolność komórki jajowej do zapłodnienia trwa ok 24 godziny, natomiast żywotność plemników w korzystnych dla nich warunkach wynosi od 48 do 72 godzin. Dni płodnych w efekcie może być w cyklu ok. 6-9;
  • faza niepłodności bezwzględnej – to okres zazwyczaj 14 dni od momentu obumarcia komórki jajowej do zakończenia miesiączki.

Jak obliczyć moment owulacji?

Przygotowując kalendarz owulacyjny, warto wiedzieć, ile dni trwa pełny cykl menstruacyjny w naszym przypadku. Dobrym pomysłem jest także obserwacja swojego ciała, ponieważ moment owulacji wiąże się ze specyficznymi objawami – zarówno termicznymi jak i wizualnymi. Tzw. metoda termiczna pozwala wyznaczyć moment owulacji w oparciu o pomiar temperatury ciała kobiety. Cechą charakterystyczną jajeczkowania jest to, że po owulacji temperatura pozostaje nieco podwyższona przez kolejne 2-3 dni. Towarzyszy temu jednocześnie zmiana w wyglądzie śluzu szyjkowego – staje się on rzadki, bardziej ciągnący i przeźroczysty, przypomina białko jaja kurzego. Oprócz tego bardzo często na owulację może wskazywać ból w podbrzuszu, tzw. ból owulacyjny, lub bolesność i tkliwość piersi. Obserwacja ciała połączona z pomiarem temperatury powinna być prowadzona skrupulatnie – każdego dnia. Kalendarz owulacyjny prowadzony w formie notatek lub mobilnej aplikacji to także odpowiednie miejsce na notowanie wszelkich innych objawów – od konsystencji śluzu po sytuacje mogące zaburzyć regularność cyklu miesiączkowego.

Przy planowaniu założenia rodziny prowadzenie od co najmniej kilku miesięcy kalendarza owulacji ułatwi wskazanie momentu, kiedy należy zacząć intensywne starania o poczęcie dziecka. Należy przy tym dobrze poznać swoje ciało i być spostrzegawczym. Wtedy na pewno nie przeoczymy chwili, w której dojdzie do owulacji i zwiększymy szanse na owocne starania o dziecko!

 

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Skutecznie nawilża, pielęgnuje i odżywia skórę, łagodzi podrażnienia
Cena:
98 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Oryginalna forma i intrygujący efekt świetlny - teraz w promocyjnej cenie!
Cena:
699 zł
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak leczyć AZS?
używałaś może krochmalu do kąpieli? Jak ja się cieszę, że na niego trafiłam....
Atopowe zapalenie skóry - nowe leki…
Próbowałyście krochmalu? Mój mały atopik to nie raz ma kąpiel z jego dodatkiem, fajnie...
Coraz częstsze bóle nóg
czeste bóle nóg to juz może być zapowiedź zylaków, też tak miałam przez...
wzdęcia
Fakt, przy nawracających często wzdęciach warto udać sie do lekarza.