Plamy na skórze, czyli niechciane pamiątki z wakacji – wiemy, jak się ich pozbyć!
Najcieplejsze miesiące w roku już za nami. Niestety, oprócz pięknej opalenizny, promienie słoneczne mogą przyczyniać się do powstawania problemów skórnych, w tym nieestetycznych, ciemnych plam, które często pojawiają się w najbardziej widocznych miejscach – na twarzy, dekolcie czy dłoniach. Skąd się biorą? W jaki sposób możesz sobie z nimi poradzić?
Przyczyny problemu
Brązowe czy szarawe przebarwienia skóry to powszechny problem. Pojawiają się one na skórze osób, które regularnie się opalają (również na solarium) lub niedostatecznie chronią swoją skórę przed działaniem słońca, nie stosując kremów czy olejków z filtrem. Tego typu zmiany mogą mieć również podłoże hormonalne albo wykazywać związek z przyjmowanymi lekami. Charakterystyczne plamy pojawiają się też wraz z wiekiem. Co łączy te zjawiska?
„– Pojawienie się charakterystycznych, ciemnych plam na skórze związane jest z zaburzeniem czynności melanocytów, a więc komórek produkujących melaninę, barwnik skóry. Pod wpływem promieni słonecznych melanocyty u niektórych stają się bardziej aktywne. Często zauważają to osoby z piegami. W czasie upalnych miesięcy piegi ciemnieją i są wyraźniejsze niż w innych miesiącach” – tłumaczy specjalista dermatolog dr n. med. Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski w Warszawie.
Trzeba jednak podkreślić, że problem pojawiających się przebarwień skóry jest niezwykle złożony i wciąż nie do końca zbadany. Przyczyny charakterystycznych plamek są bardzo różne, dlatego za każdym razem konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
W jaki sposób poradzić sobie z problemem?
Nie ma jednej uniwersalnej metody, która pozwoliłaby pozbyć się przebarwień skóry w każdym przypadku. Kluczowe znacznie ma właściwa diagnoza. Na podstawie badań i obserwacji dermatolog stwierdzi, jaka jest przyczyna zmian skórnych. Będzie również w stanie wskazać, na jakiej głębokości zgromadził się barwnik odpowiedzialny za powstanie plamek na skórze. Na tej podstawie wskaże odpowiednią metodę walki z przebarwieniem.
Chcąc trwale i skutecznie usunąć przebarwienia, warto postawić na najlepsze technologie laserowe. Specjalistyczna wiedza i doświadczenie pozwalają dopasować rodzaj zastosowanej technologii do stopnia zaawansowania problemu, a także indywidualnych predyspozycji skóry. Każdemu zabiegowi laserowego usuwania przebarwień powinna towarzyszyć odpowiednia pielęgnacja skóry specjalnie dopasowanymi preparatami. W ten sposób możemy zadziałać kompleksowo na wygląd skóry.
Laseroterapia sposobem na przebarwienia skóry
Technologie laserowe są coraz powszechniej wykorzystywane w różnych gałęziach medycyny. Od lat pomagają w przypadku wielu problemów estetycznych, a kolejne urządzenia zwiększają efektywność przeprowadzanych zabiegów. W jaki sposób laser usuwa przebarwienia skóry? Najogólniej można stwierdzić, że działanie tych technologii koncentruje się na dotarciu do komórek zawierających barwnik i ich zniszczeniu. Promienie działają więc bardzo zadaniowo, tylko na wskazany obszar skóry.
Przykładem takiej technologii jest głowica MAX G stosowana przy leczeniu przebarwień, w tym również tych o podłożu naczyniowym. Światło pochłaniane jest przez komórki z barwnikiem – ulegają one koagulacji, zwłóknieniu, a następnie w naturalnym procesie złuszczania się naskórka są usuwane z organizmu. Na podobnej zasadzie działa jedna z najnowocześniejszych technologii wykorzystywanych przez najlepsze gabinety medycyny estetycznej, czyli laser pikosekundowy PicoSure. Technologia ta stawia przede wszystkim na skuteczność (znacznie zmniejsza liczbę zabiegów potrzebnych do wywabienia przebarwień) i bezpieczeństwo pacjentów. Kontakt lasera ze skórą został tu skrócony do absolutnego minimum, wykluczając tym samym ryzyko wystąpienia poparzeń.
W walce z przebarwieniami stosuje się również technologię ClearLift, która sprawdzi się zarówno przy zmianach położonych powierzchniowo, jak i tych głębokich. Wykorzystuje on działanie fali fotoakustycznej, a więc działa na komórki skóry mechanicznie – nie prowadzi do podgrzewania komórek, co wiąże się z większym komfortem dla pacjentów. Podobny efekt wykorzystuje też technologia RevLite, która pozwala na zastosowanie aż czterech długości fali. Daje to bardzo duże możliwości dostosowania terapii do koloru przebarwień oraz głębokości ich położenia w skórze.
Czy to bezpieczne?
Wiele osób decyduje się na stosowanie metod działających powierzchniowo na problem – rozmaitych maści na przebarwienia. Najczęściej kończy się to poszukiwaniem kolejnych specyfików i wydawaniem pieniędzy na środki, które nie przynoszą żadnych efektów. Niektórzy obawiają się zabiegów laseroterapii, spodziewając się bólu, podrażnień i długiego okresu rekonwalescencji.
„– Niezależnie od tego, czy laser działa na melaninę termicznie czy mechaniczne, pamiętajmy o tym, że koncentruje się on tylko na wskazanym obszarze, a więc komórkach zawierających barwnik. W żaden sposób nie uszkadza pozostałych tkanek skóry. Najnowsze technologie dbają również o komfort pacjenta i minimalizują dyskomfort odczuwany w trakcie zabiegu. W zdecydowanej większości przypadków po jego zakończeniu można wrócić do normalnej aktywności” – uspokaja dr Krajewski.
Jeśli wspomnienia o wakacyjnym urlopie psują Ci nieestetyczne plamki na skórze, pamiętaj o możliwościach, jakie stwarza laseroterapia. Jesień to odpowiedni czas na przeprowadzenie skutecznego zabiegu. Umów się na wizytę u specjalisty i wybierz terapię dla siebie. W ciągu kilku wizyt pozbędziesz się denerwujących zmian i z zadowoleniem zaczniesz planować następny wyjazd!