Japońscy naukowcy odkryli niezwykłą właściwość chmielu, wykorzystywanego m.in. do produkcji piwa. Zdaniem badaczy roślina ta działa przeciwzapalnie i chroni przed przeziębieniem i grypą.
Odrobina historii…
Pierwsze informacje o wytwarzaniu piwa, zapisane na glinianych tabliczkach Sumerów, pochodzą sprzed ponad sześciu tysięcy lat!!! Prawdopodobnie jego produkcja znana była już znacznie wcześniej, w erze neopolitycznej, kiedy ludzie zaczęli zbierać nasiona zbóż i przechowywać ich zapasy.
Cywilizacja grecka i rzymska odwróciły się od piwa, wybierając wino. W Polsce, kraju gdzie winorośl nie dojrzewa, narodowym napojem od zarania dziejów jest piwo (obok gorzałki). Przed tysiącem lat podawano je także na królewskim dworze i Bolesław Chrobry był jego wielkim amatorem. Pierwsze browary typu rzemieślniczego pojawiły się w miastach europejskich między XI a XIII stuleciem. Do pierwszej połowy XX wieku w browarach królowały jeszcze drewniane beczki i kadzie fermentacyjne, ale nadchodziły już czasy browarów-gigantów, stali nierdzewnej i automatyzacji. Nie istnieje jednak jedna receptura produkcji piwa, a każdy gatunek piwa czy jego odmiana wymaga innego postępowania.
Piwo na chorobę…
Najnowsze badania przeprowadził zespół naukowców z japońskiego Uniwersytetu Medycznego Sapporo na zlecenie jednego z koncernów browarniczych. Już wcześniej wiadomo było, że piwo zawiera m.in. przeciwutleniacze i szereg witamin, które wzmacniają organizm. Japończycy do tej listy bezcennych dla zdrowia składników piwa dodali jeszcze kwas znajdujący się w chmielu, dzięki któremu napój działa
Niestety, naukowcy twierdzą, że aby do organizmu trafiła wystarczająco silna dawka chmielu, trzeba by wypić około 10 litrów piwa. Skonsumowanie aż tak dużej ilości tego trunku jest zbyt niebezpieczne dla zdrowia, dlatego też specjaliści nie zalecają korzystania z tej metody wzmacniania układu odpornościowego. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Sapporo planują w kolejnym kroku badań opracować nie tylko leki, ale również różnego rodzaju posiłki i napoje bezalkoholowe zawierające dużą dawkę chmielu. Mają nadzieję, że powoli to zmniejszyć zachorowalność na przeziębienie w okresie jesienno-zimowym oraz pozwoli unieszkodliwić wirusa RSV.
Zimowe marki…
Można też zauważyć, że firmy coraz częściej wprowadzają na rynek piwa sezonowe w okresie zimowym, w którym tradycyjnie pijemy mniej piwa. Polski rynek zdominowany jest raczej przez piwa jasne (lagery), które pijemy przede wszystkim, aby ugasić pragnienie w ciepłe letnie dni. W trzy zimowe miesiące – od grudnia do lutego – na r
zobacz również:
- Czy piwo jest zdrowe?
- Czy wino jest zdrowe?
- Lekkie i zdrowe wodne koktajle owocowe
- Jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie?
- Domowe sposoby na przeziębienie