PIT – do kiedy należy go rozliczyć i jak to zrobić? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

PIT – do kiedy należy go rozliczyć i jak to zrobić?

26 maja 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Rozliczenie podatku to temat, którym co roku żyją obywatele Polski. Mimo szeregu zmian i wielu zawirowań związanych z Polskim Ładem rozliczanie PIT-u wcale nie musi być bardzo skomplikowane. Warto skorzystać wówczas z formularzy online, które nie tylko ułatwią cały proces, ale i przyczynią się do szybszego zwrotu podatku.

rozliczanie pit

Czym jest PIT?

Każda osoba zamieszkująca terytorium Polski, która w danym roku wykazuje dochody podlegające opodatkowaniu, jest zobowiązana do rozliczenia się z urzędem skarbowym. PIT to skrót od angielskiego Personal Income Tax. W języku potocznym przyjęło się jednak nazywanie w ten sposób formularzy dostarczanych fiskusowi w związku z rozliczaniem podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jakie osoby muszą rozliczyć się z PIT-u? Obowiązek ten jest nakładany w wielu okolicznościach. Dotyczy on m.in. pracowników zatrudnionych na etacie, podatników prowadzących własną działalność gospodarczą, osób generujących dochody na podstawie umów cywilnoprawnych czy tych, które osiągają dochody w wyniku najmu mieszkania, lokalu użytkowego albo innej nieruchomości. Oczywiście każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, biorąc pod uwagę obowiązujące ulgi oraz kwoty wolne od podatku.

Do kiedy należy rozliczyć PIT i który druk wybrać?

Ostateczny termin rozliczenia PIT-u w danym roku jest zależny od kilku aspektów, w tym rodzaju osiąganych dochodów, a co za tym idzie – wybranego typu druku. Do kiedy PIT? Przykładowo osoby rozliczające się w 2023 roku (rozliczenie następuje za ubiegły rok) na podstawie deklaracji PIT-36, -37, -36L i –38 miały czas na złożenie odpowiedniej deklaracji do 2 maja.

Warto mieć na uwadze, że daty te mogą ulegać zmianie. Co więcej, niektórzy podatnicy ubiegają się o odroczenie terminu złożenia swojego zeznania podatkowego. Taki wniosek zostaje rozpatrzony przez urząd skarbowy i w przypadku słusznego uzasadnienia może zostać zaakceptowany.

Jak zostało już wspomniane, wybór formularza powinien bazować na sposobie generowania dochodów. W polskim systemie podatkowym funkcjonuje szereg druków PIT. Wśród najpowszechniejszych z nich można wymienić:

  • PIT-37 – przeznaczony dla osób wykonujących swoje obowiązki zawodowe na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych. Ogólnie rzecz biorąc dotyczy on tych podatników, którzy generują przychody rozliczane poprzez płatników (zleceniodawcy i pracodawcy odpowiadają za obliczenie i pobranie zaliczki).
  • PIT-36 – formularz dla podatników generujących dochody (lub ich część) bez pośrednictwa płatnika. W praktyce są to przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, którzy rozliczają się według skali podatkowej.
  • PIT-28 – po ten druk sięgają podatnicy objęci opodatkowaniem w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Generują oni swoje dochody m.in. w wyniku pozarolniczej działalności gospodarczej, np. spółki cywilnej. Formularz dotyczy także najmu prywatnego, który jest opodatkowany ryczałtem.

Rozliczenie podatku dochodowego online

Dużym ułatwieniem dla podatników jest udostępnienie narzędzi online, które są przydatne nie tylko do samego rozliczania, ale i wyboru właściwego druku. Obecnie w tym celu można skorzystać zarówno z wielu programów proponowanych przez zewnętrznych dostawców, jak i narzędzi zapewnionych przez Ministerstwo Finansów.

Jednym z nich jest usługa Twój e-PIT dedykowana osobom składającym zeznanie podatkowe PIT-28, -36, -37 I -38. Do swojego indywidualnego profilu można zalogować się przy pomocy e-dowodu, bankowości elektronicznej, profilu zaufanego lub aplikacji mObtywatel. Innym sposobem jest podanie numeru PESEL lub NIP oraz sumy przychodów wygenerowanych w danym roku.

Za sprawą usługi rozliczanie podatku może zająć jedynie kilka minut. Wynika to z faktu automatycznego uzupełniania formularza (system czerpie informacje z danych Krajowej Administracji Skarbowej). Podatnik może zaakceptować druk lub w razie potrzeby wprowadzić poprawki.

Z kolei e-Deklaracje to ułatwienie przeznaczone dla osób, które:

  • nie prowadzą działalności gospodarczej
  • prowadzą działalność gospodarczą
  • są płatnikiem (zatrudniają pracowników).

Przed skorzystaniem z któregokolwiek z narzędzi należy przygotować dane o wygenerowanych przychodach oraz informacje na temat wszystkich odliczeń i ulg, które przysługują podatnikowi w danym roku.

Tradycyjne metody rozliczania deklaracji PIT

Według danych Krajowej Administracji Skarbowej aż 91% podatników zdecydowało się rozliczyć podatek za 2021 rok przez internet (do tej sumy zalicza się również deklaracje automatycznie zaakceptowane przez system, co ma miejsce w przypadku braku ingerencji w formularze PIT-37 i PIT-37).

Duże zainteresowanie tym sposobem rozliczania świadczy o jego przystępnej i czytelnej formie, która oszczędziła wielu nerwów osobom mającym problem z tradycyjnymi drukami. Ponadto do skorzystania z takiej opcji dopełnienia obowiązku podatkowego zachęcają związane z tym udogodnienia, a w szczególności możliwość szybszego uzyskania zwrotu nadpłaty podatku.

Nie oznacza to jednak, że obecnie nie da się rozliczyć PIT-u w tradycyjny sposób. Nadal można złożyć druk osobiście w odpowiedniej siedzibie urzędu skarbowego lub wysłać formularz za pośrednictwem poczty polskiej. Wybierając drugą formę należy pamiętać, aby zawsze wysyłać PIT listem poleconym. W takiej sytuacji data jego nadania stanowi termin wywiązania się z obowiązku podatkowego.

Kiedy spodziewać się zwrotu podatku?

To, jak szybko dana osoba otrzyma zwrot nadpłaty podatku jest związane z terminem rozliczenia z urzędem skarbowym oraz jego formą. Podatnicy korzystający w tym celu z narzędzi online mogą liczyć na otrzymanie środków finansowych w ciągu maksymalnie 45 dni od złożenia PIT-u.

Natomiast w przypadku podatników rozliczających się w tradycyjny sposób (w okienku urzędu bądź za pośrednictwem poczty polskiej) fiskus zobowiązuje się do zwrotu nadpłaty w okresie do 3 miesięcy od momentu złożenia formularza PIT.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Czego nie mówić będąc w związku? 1. Nie masz nic do gadania. Chodzi o wszystkie zdania ograniczające...
Jedzenie, które zmniejsza ryzyko ch…
Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "BMC Medicine" przekonują, że jedząc orzechy zamiast jajek możemy...
Podwyżka renty socjalnej
Sejm zajmuje się projektem podwyżki renty socjalnej. Świadczenie ma wzrosnąć aż trzykrotnie! Dzięki...
Tabletka "po" od 15 roku życia
Co sądzicie o zgodzie na dostęp bez recepty do antykoncepcji po stosunku dla...