Pierwszy dzień w szkole. Jak przygotować dziecko?
Pierwszy dzień w szkole to ogromne przeżycie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Od tej pory maluch będzie zdobywał nie tylko wiedzę, ale również zacznie uczyć się samodzielności. Dlatego ważne jest, abyś odpowiednio przygotował go do wejścia w nowy etap życia.
Rozpoczęcie szkoły – dlaczego warto ubezpieczyć dziecko?
Rozpoczęcie szkoły wiąże się z ogromnymi emocjami – nowe towarzystwo, nauczyciele, mnóstwo nowych wyzwań i zupełnie inne proporcje między zabawą a nauką potrafią wywrócić życie siedmiolatka do góry nogami. Nic więc dziwnego, że polisa dla dziecka to produkt, który wielu rodziców kupuje już na początku edukacji. Ubezpieczenie nie uchroni dziecka przed skutkami jego szalonych pomysłów, jednak pomoże się z nimi uporać.
Polisa przyda się w bardzo wielu sytuacjach, w szkole i poza nią. Rodzice będą mogli liczyć na wsparcie finansowe i szybką pomoc lekarską, gdy dziecko:
- złamie nogę podczas gry w berka na korytarzu,
- zwichnie rękę w czasie zajęć wychowania fizycznego lub zabawy na szkolnym boisku,
- rozetnie sobie łuk brwiowy w wyniku bójki z kolegą,
- wyleje na siebie gorącą zupę lub herbatę w szkolnej stołówce i dozna poparzenia.
Takich sytuacji może być znacznie więcej. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje nie tylko pomoc finansową, ale również wsparcie w powrocie do zdrowia – dalszej diagnostyce czy rehabilitacji.
Pierwszy dzień w szkole – o czym powinieneś pamiętać?
Przygotowania do pierwszego dnia w szkole warto zacząć dużo wcześniej niż tydzień przed pierwszym dzwonkiem. Zakup podręczników i przyborów szkolnych to tylko jeden z wielu elementów, które przygotują dziecko do rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Nie będzie to pewnie tak duży stres, jak pójście do przedszkola, jednak w tym przypadku także warto poświęcić maluchowi trochę czasu.
Przed pierwszym dniem w szkole warto:
- dużo rozmawiać z dzieckiem na temat szkoły i mówić o zmianach, które wkrótce nastąpią – np. godziny lekcyjne, podczas których trzeba będzie skupić się na nauce, i stosunkowo krótkie przerwy na odpoczynek i zabawę;
- wspólnie z dzieckiem kupować podręczniki szkolne i przeglądać je w domu. Być może już wtedy zainteresuje się ono zagadnieniami z elementarza pierwszoklasisty i z większą chęcią będzie chodzić na lekcje;
- pozwolić dziecku samodzielnie wybrać zeszyty i przybory szkolne. To będzie dla niego bardzo duża zachęta, aby od początku samodzielnie organizować sobie pracę;
- rozmawiać o zasadach bezpieczeństwa, które trzeba zachować, aby szkoła była bezpiecznym i przyjaznym miejscem dla wszystkich uczniów i nauczycieli.